افکارنیوز گروه فرهنگ وهنر:

صدا و سیمای جمهوری اسلامی چندی قبل اعلام کرد به زودی شبکه جدید کودک و نوجوان را هم در کنار شبکه های دیگر افتتاح خواهد کرد. افتتاح این شبکه در راستای سیاست های صدا و سیما برای گسترش تعداد شبکه های مختلف با موضوعات تخصصی صورت می گیرد. سیاستی که با دیجیتالی شدن آنتن ها روز به روز گسترش یافته است.

صدا و سیما مدت زیادی است که به دنبال تاسیس چنین شبکه ای است تا بتواند هنرمندان عرصه کودک و نوجوان را در یک مجموعه در کنار هم قرار بدهد.

شبکه دو: شبکه کودک و نوجوان
اولین تلاش تلویزیون برای ساختن شبکه کودک و نوجوان، با تجمیع برنامه های کودک و نوجوان شبکه های مختلف در شبکه دو آغاز شد. اما این روش اشکالات متعددی داشت. بعضی شبکه ها مثل شبکه های استانی برنامه کودک با توجه به نیازهای کودکان همان استان تولید می کردند و شبکه دو نمی توانست نشان «انحصاری بودن» را به خود اختصاص دهد. از سویی دیگر، شبکه دو برنامه هایی مثل پخش اخبار و… داشت که نه تنها مربوط به کودکان نبود، بلکه کودکانه شدن شبکه دو به حیثیت این برنامه ها هم لطمه وارد کرد.

شبکه پویا
شبکه پخش کارتون شبکه ای بود که تابستان امسال به خانه های مردم آمد. بعضی معتقد بودند افتتاح این شبکه ناشی از دستپاچگی مسئولان از افتتاح یک شبکه کارتون در آنسوی مرزها بود. اما به هر حال این شبکه بعد از افتتاح! شروع به ساخت برنامه کرد و اخیراً سایت اینترنتی خود را هم افتتاح کرده است.

کارتون خارجی
نکته قابل توجه در هنگام افتتاح شبکه پویا این بود که عمده برنامه های این شبکه با شبکه های انیمیشن رقیب که مثلاً به عنوان رقیب فعالیت می کردند، همپوشانی بالایی دارد. سوال این است که اگر قرار بر پخش انیمیشن های خارجی است، چه نیازی به صرف هزینه و افتتاح یک شبکه تلویزیونی است؟

شبکه کودک و نوجوان
حالا که خبر افتتاح این شبکه رسانه ای شده، خوب است مسئولان صدا و سیما اگر برای افتتاح این شبکه برنامه ای دارند، این برنامه را معرفی کنند و اگر قرار است تکرار سریال های تکراری شبکه پویا و چند تا عمو و عمه و خاله جدید، بچه ها را سرگرم کنند،صدا و سیما نیازی به رقابت با برنامه های بی مزه خود ندارد.