به گزارش افکارنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، ترانه علیدوستی از معدود بازیگرانی است که نقش های خاص را انتخاب می کند او ابتدا فعالیت خود را در موسیقی آغاز کرد، اما بعد در کلاس های بازیگری امین تارخ شرکت کرد از طریق کلاس ها برای بازی در فیلم "من ترانه ۱۵ سال دارم" انتخاب شد.

بازی در این فیلم وقفه ای را در تحصیل او ایجاد کرد سرانجام در رشته کامپیوتر دیپلم گرفت. وی اولین بازیگری است که در سن جوانی جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را در جشنواره بیستم دریافت کرد. برای بازی در این فیلم جوایز متعددی از جمله جایزه زن در پنچاه و مین جشنواره فیلم لوکارنو(سوئیس) و جایزه منتقدان سینمای ایران را کسب کرد.

روند موفقیت او با فیلم دومش " شهر زیبا " ادامه یافت. ترانه پس از تجربه های موفق سینمایی با بازی در " فنز " روز حسین و " مانفیست چو " به کارگردانی محمد رحمانیان تئاتر را نیز تجربه کرد.

او تا سال ۸۲ در هیچ فیلمی حضور نداشت و با گذراندن دوره های فیلمنامه نویسی به علایق خود مثل نوشتن موسیقی پرداخت.
درخشش او در بازیگری باعثشد تا وی به عنوان داور جشنواره بین المللی فیلم هانویی ویتنام انتخاب شود.

" چهارشنبه سوری "، " کنعان "، " تردید "، " درباره الی "، از دیگر فیلمهای شاخص او در طول فعالیت حرفه ای است.
اکثر بازی های او در فیلم های اجتماعی بوده است. از جمله آن می توان به فیلم های " انتهای خیابان هشتم "، " پذیرایی ساده " و " زندگی با چشمان بسته " اشاره کرد.

همچنین در جشنواره امسال فیلم فجر نیز دو فیلم " زندگی مشترک آقای محمودی و بانو " و " آسمان زرد کم عمق " به ایفای نقش کرده بود اما یکی از فیلم های او به دلایلی مورد تایید هیات انتخاب قرار نگرفت.
ترانه علیدوستی در کودکی علاقه بسیاری به سینما، پرستویی، عزت الله انتظامی و آتیلا پسیانی داشت.
نکات جالب از ترانه علیدوستی تخصص او در کلارینت ساز و پیانو است در اوقات فراغت به نقاشی نیز می‌پردازد.
بازی او در فیلم " درباره الی " و " زمان بادبادک بازی کردن " انگار حجم سرخوشی اش ناگهان پایین می‌آید و دیگر خبری از او نیست.
بعد از دریافت جایزه جشنواره فیلم فجر از فیلم " من ترانه ۱۵ سال دارم " تندیس زرین بهترین بازیگر دهمین دوره خانه سینما برای " چهارشنبه سوری " را دریافت کرد.

همچنین چندمین دوره کاندیدای بازیگری را نیز در دوره های ۲۲ و ۲۷و ۳۰ جشنواره فیلم فجر کسب کرد اما موفق به دریافت جایزه نشد