افکارنیوز: محققان موسسه فناوری ماساچوست موفق به ساخت برچسب های پوشیده از سوزنهای میکروسکوپی با قابلیت تزریق بدون درد واکسن دیانای به پوست انسان شدهاند که سیستم دفاعی بدن را در برابر بیماری ارتقا میبخشد.

واکسن‌ها با قرار دادن بدن در برابر مهاجمان احتمالی به آن در ایجاد ایمنی در برابر بیماریها کمک می‌کنند.

دانشمندان اکنون در حال ساخت واکسن‌های دی‌ان‌ای هستند که ژن‌های بیماری‌های واگیردار را به بیمار منتقل می کنند، سپس سلول‌های فرد مولکولها را از متجاوزان بالقوه با عملکرد مشابه علائم تحت پیگرد جدا کرده و به سیستم ایمنی در شناسایی تهدیدات کمک می‌کنند.

در اصل، واکسنهای دی‌ان‌ای از مزیتهایی نسبت به واکسنهایی عادی برخوردارند. برای مثال به جای اتلاف زمان و منابع برای تولید و تصفیه پروتئین از میکروبها جهت استفاده در واکسن، سازندگان می‌توانند به سادگی از بدن انسان برای انجام این کار استفاده کنند.

با این حال، تاکنون این واکسنهای دی‌ان‌ای در انسان کارآمد نبوده، شاید به این دلیل که هنوز راه مناسبی برای ارائه میزان کافی از واکسن به بیماران وجود نداشته است.

دانشمندان از چندین راهکار مختلف برای تاثیرگذاری بیشتر واکسنهای دی‌ان‌ای استفاده کرده‌اند. برای مثال تابش‌های لیزری الکتریکی که سلولها را برای جذب دی‌ان‌ای آماده‌تر می‌کنند، یکی از این راهکارها بوده اما با درد زیادی همراه است.

در عوض، محققان موسسه فناوری ماساچوست در راهکار جدید خود می‌توانند این واکسن را با استفاده از مجموعه‌ای از سوزنهای پلاستیکی میکروسکوپی با عرض ۲۵۰ میکرون و ارتفاع ۶۵۰ میکرون ارائه دهند. برای توضیح بیشتر باید گفت که عرض یک تار موی انسان حدود ۱۰۰ میکرون است.

محققان این ریزسوزنها را با فیلمهای زیست‌تجزیه‌پذیر حاوی واکسن و همچنین مولکولهای دیگر مانند ترکیبات محرک سیستم ایمنی و کمک به جذب بهتر دی‌ان‌ای توسط سلولها پوشش دادند.

اعمال برچسبهای حاوی این سوزنها بر پوست فورا این پوششها را مانند خال کوبی در بدن قرار می‌دهد.

این ریزسوزنها را می‌توان طوری طراحی کرد که تنها سطحی‌ترین لایه‌های پوست را سوراخ کرده و با انتهای رگهای خونی و عصبی تماس پیدا نکنند که در این حالت می‌توان یک تزریق بدون درد و ایمن‌تر از تزریق زیر جلدی را تجربه کرد.

پوشش این سوزنها حتی پس از جدا سازی برچسب در پوست باقی می ماند. حتی می‌توان این پوششها را به یک شیوه کنترل شده حل کرده، واکسن و مولکولهای همراه آنرا در یک دوره زمانی پایدار و تنظیم پذیر منتشر کرد که از چند روز تا چند هفته قابل برنامه‌ریزی است.

این واکسنها بر روی میمونها آزمایش شد تا میزان تولید پروتئین رمزگذاری شده توسط این واکسن دی‌ان‌ای در بدن حیوان اندازه‌گیری شود. این میمونها در واکنش به این ریزسوزنها نسبت به تزریقات معمولا حدود ۱۴۰ برابر پروتئین بیشتری تولید کردند.

این واکسنها در دمای اتاق برای چند هفته قابل نگهداری هستند که آنها را برای توزیع جهانی نسبت به سایر واکسنها که به نگهداری در یخچال نیازمندند، مناسبتر می‌کند.

این پژوهش در مجله Nature Materials منتشر شده است.