افکارنیوز: این روزها NOKIA۸۰۸ و فناوری انحصاریش یعنی Pareview توانست بازار تلفن همراه این برند را در دنیا تکان دهد. اکنون نگاهی می اندازیم به تاریخچه گوشیهای دوربین دار این شرکت.

*نخستین گوشی تلفن همراه دوربین دار این برند در ۲۰۰۲

این شرکت نخستین تلفن همراه دوربین دار را در سال ۲۰۰۲ میلادی روانه بازار کرد که کیفیت آن گوشی در فیلم و عکاسیVGA و معادل با ۳/۰۰مگاپیکسل بود.

*در سال ۲۰۰۶ دوربین های تلفن همراه خود را به خوبی ارتقا داد

این برند معروف در ۲۰۰۶ میلادی دوربین‌های عکاسی و فیلم برداری را با حسگر ۳مگاپیکسل را به بازار عرضه کرد و در سال ۲۰۰۷ توانست گوشی‌هایی با حسگر ۵مگاپیکسل را که تنها گوشی ۵مگاپیکسل مجهز به GPS بود را به صحنه رقابت آورد. نوکیا از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ در بازار گوشی‌های همراه نبض رقابت را با شیب صعودی نسبتا خوبی در ارتقا کیفیت دوربین در دست داشت.

این شیب صعودی در ارتقا کیفیت دوربین، برگرفته شده از لنزهای کارل زایس هم بود. دو سال بعد یعنی در ۲۰۰۹، این شرکت توان تصویربرداری را به روز رسانی کرد و توانست وضوح و کیفیت تصویر را به ۸مگاپیکسل ارتقا دهد.

*در سال ۲۰۱۰توان تصویر حدود ۲ برابر سال ۲۰۰۷ ارتقا یافت

این عمل پایان کار نبوده و یک سال بعد، این برند از تلفن به اصطلاح همراه جدید پرده برداشت که تقریبا وضوح تصویر را به ۲ برابر سال ۲۰۰۷ ارتقا داد. این بار توان دوربین و لنز کارل زایس با وضوح ۱۲مگاپیکسل!

*در سال ۲۰۱۲ حسگر تصویربرداری حدود ۳برابر رشد کرد

و سرانجام این شرکت به فناوری سال ۲۰۱۰ بسنده نکرد و در ۲۰۱۲ از NOKIA۸۰۸ پرده برداشت. این مدل از گوشی‌های این برند که نوعی دوربین عکاسی و فیلم برداری به حساب می آید، نه تلفن همراه، حسگری را به روز رسانی کرد که توانش به ۴۱مگاپیکسل رسید. این یعنی حدود سه برابر گوشی همراه عرضه شده در سال ۲۰۱۰

فناوری انحصاری Pareview نه تنها دوربین تلفن همراه ۸۰۸ را دگرگون کرد، بلکه با این فناوری در ضبط و پخش صدا پدیدهای نو به وجود آورد تا پا به عرصه دوربینهای دیجیتال بگذارد و بعید نیست که با در پیش گرفتن این روند، این برند معروف دیگر گوشی تلفن همراه تولید نکند!