افکار -

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با صدور بیانیه‌ای نسبت به بیانیه پایانی هیات داوران و برخی مسائل رخ داده در جشنواره فیلم فجر انتقاد کرد.


متن این بیانیه به شرح ذیل است:


بسم الله الرحمن الرحیم


سی و یکمین جشنواره فیلم فجر انقلاب‌اسلامی نیز به پایان رسید‌ در‌ حالی‌که مثل هر سال سیمرغ جشنواره‌ای که باید قله‌های قاف آرمان‌های انقلاب اسلامی را فتح کند در دام تصمیمات روشنفکرمآبانه دست و پا می زد. اگر چه امسال شاهد فیلم های قابل قبولی در جشنواره بودیم که نوید طلوع خورشید انقلاب اسلامی در سینما را می دادند، اما هم چون گذشته این فیلم‌ها نمایندگان مظلومیت انقلاب اسلامی در جشنواره فیلم فجر انقلاب اسلامی بودند.


از بخش‌های دردآور این جشنواره که نقاط مثبتی نسبت به جشنواره پیشین درآن بود، بیانیه پایانی هیئت‌داوران جشنواره است که وقاحت را به اوج رسانده و به جای پاسخگویی و معذرت خواهی از مردم به دلیل عدم ادای دین جشنواره به مردم، انقلاب‌اسلامی و ارزش‌های آن، از نظام اسلامی طلبکار شده و اقدامات حداقلی حوزه هنری را تقبیح می کند.


هیئت‌ محترمه داوران جشنواره سی و یکم فیلم فجر انقلاب اسلامی باید بدانند که سالن‌های سوت و کور شده سینما در اختیار اهالی و مدعیان هنر و سینما بوده و مخاطب قهرکرده با سینما با فیلم‌های همین اهالی سینما که سیمرغ جشنواره در دست، فریاد مظلومیت و دادخواهی سردادند قهر کرده‌اند و از ابتذال و پوچی وروشنفکرنمایی خسته شده‌اند. به نظر می رسد زمان آن فرا رسیده که اهالی هنر و رسانه ذائقه مردم انقلاب اسلامی را بشناسند.


هیئت محترمه داوران باید برای شناختن قهرمانان و اسطوره‌های مردم ایران اسلامی نگاهی به آمار‌ حضور مردم در سینما و یا نظرسنجی‌های منتشره در این زمینه بیاندازد تا دریابد با منظومه فکری مردم معتقد چقدر فاصله دارد.


شاید اگر از همان ابتدای انقلاب جریان مک کارتسیم در کشور شکل می گرفت و فرهنگ و رسانه‌ کشور از افراد ناآشنا با اخلاق و انسانیت تصفیه می شد، امروز شاهد طلبکار شدن عده ای که به دلیل نادیده گرفتن ارزش‌هایی که با خون صدها هزار شهید رنگ شده‌اند به مردم و انقلاب بدهکار هستند نبودیم. با این حال ما به تحقق سینمای آرمانی انقلاب اسلامی امیدوار هستیم و بوی آن را در جشنواره مردمی فیلم عمار که حاصل لبیک عمارگونه بسیجیان پابرهنه و دلسوز انقلاب به آرمان‌های انقلاب اسلامی و خون شهیدان است احساس می کنیم و یقین داریم این قله نیز مانند دیگر قله‌های انقلاب اسلامی توسط بسیجیان سرسپرده ولایت فتح خواهد شد.


نوع برگزاری مراسم اختتامیه نیز نه تنها با انقلاب اسلامی هیچ میانه‌ای نداشت، بلکه الگو برداری نا پسندی از جشنواره‌های غربی بود. گرچه از غرب‌زدگانی که همه آمالشان غرب است، چیزی جز همین رفتار انتظار نمی رود و البته اینها بر قاطبه جامعه تاثیرگذاری ندارند و به تعبیر سید شهیدان اهل قلم: «رهبری آن جمعیت غالب از جامعه ما که نخست در انقلاب و بعد هم در جنگ تحمیلی منشأ اثر و مدافع از جان گذشته اسلام و آرمان‌های والای حضرت امام بوده‌اند درکف روشنفکران، نویسندگان، هنرمندان و رسانه‌های گروهی نیست و تفاوت اساسی جامعه ما با جامعه‌ غرب نیز در همین جاست». همانطور که حضور فیلمهایی از جنس مردم و با ویژگی‌های بسیار مثبت نویددهنده آینده ای روشن است، امیدواریم این قبیل از اقلیت‌های فکری و خرده فرهنگ‌هایی که حقیقتا ضد فرهنگ هستند نیز به دامان ملت عزیز برگردند.


والسلام علیکم