افکار گروه فرهنگ وهنر:

از هر طرف که نگاه کنید از اسکار هشتاد و پنجم بوی سیاست می‌آید. تلقین سیاست و سینما یکبار دیگر در اسکار به اوج خود رسیده است و امسال در این جشنواره فیلم‌هایی حضور دارند که سیاستمداران بیشتر از هنرمندان درباره آنها سخن خواهند راند.

آرگو علیه ایران
آرگو حساس‌ترین فیلم امسال اسکار برای مردم ایران است. فیلمی جنجالی که بعد از «بدون دخترم هرگز» دوباره درباره اتفاقات ایران ساخته شده است و به ماجرای فرار چهار کارمند / جاسوس آمریکایی از ایران می‌پردازد. این فیلم ناخودآگاه یادآور این نکته است که هالیوود، با تمام توان از همه برنامه‌های نه تنها تبلیغاتی که سیاسی و نظامی و عملیاتی آمریکا دفاع می‌کند.

آیا آرگو برنده می‌شود؟
آرگو برنده اسکار امسال است، چون همه جوایز مهم سینمایی مثل «گلدن گلوپ» و «جایزه کارگردانان» را برده است و حمایت تهیه‌کننده‌ها را هم پشت سر خود دارد. با این حال کاندید نشدن «آرگو» در بخش بهترین کارگردانی شانس این فیلم را برای کسب جایزه اسکار کاهش می‌دهد.

لینکلن، مردی برای تمام فصول
یکی از مهم‌ترین بخت های اسکار امسال، فیلم سینمایی «لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ است. لینکلن علیه قانون برده داری مبارزه کرد و در نهایت ترور شد. او یکی از روسای جمهور مشهور آمریکاست. قبلاً در فیلم میلک که در آن زندگی یک سیاستمدار همجنس باز به نمایش درآمده بود، تنها جایزه بهترین بازیگر مرد را برنده شده بود. لینکلن از نظر تعداد کاندید شدن رکورد دار است اما به جز بهترین بازیگر نقش اول مرد نمی‌توان جایزه دیگری برای آن کنار گذاشت.

آیا لینکلن برنده می‌شود؟
اسپیلبرگ در دو فیلم عظیمش «نجات سرباز رایان» و «فهرست شیندلر» برنده جایزه اسکار شده است. فیلم لینکلن در مقایسه با آنها فیلم بزرگی نیست. اما اسپیلبرگ کارگردان بزرگی است. چه کمدی مثل «اگه می‌تونی منو بگیر» ساخته باشد و چه کمیکی مثل «تن تن» شاید همین شهرت بالای او رای هدگان اسکار را مجاب کند که فیلم او را انتخاب کنند.

۳۰ دقیقه بعد از نیمه شب؛ آمریکا علیه آمریکا
سه سال بعد از «قفسه درد» کارگردان زن این فیلم سراغ یک داستان پرکشش رفته است. این بار موضوع درباره ترور بن لادن رهبر القاعده است. این فیلم همراه با حاشیه های فراوانی در خود آمریکا مثل احضار عوامل فیلم به دادگاه های نظامی همراه بود. با این حال نمی توان کتمان کرد که این فیلم هم بسیاری عقاید دولت آمریکا را تبلیغ می کند و فقط در نحوه اجرای بعضی جزئیات با آن اختلاف نظر دارد.

موسیقی، آرامش، امید
بینوایان، زندگی پی و کتاب بارقه امید فیلم های مهم دیگر اسکار امسال هستند. بینوایان از روی رمان مشهور ویکتور هوگو ساخته شده است، زندگی پی هم از روی یک رمان مشهور ساخته شده و داستان زندگی یک مرد تنها روی یک قایق در اقیانوس است و تمی مذهبی دارد. فیلم کتاب بارقه امید هم به عنوان تازه‌ترین ساخته دیوید ا. راسل با دریافت چهار جایزه فاتح بیست و هشتمین دوره جوایز سالانه اسپیریت که از آن به عنوان معادل اسکار در جامعه سینمای مستقل آمریکا یاد می‌شود، ممکن است جایزه اسکار را برنده شود.

۵ دوربین شکسته: فلسطینی ها دیده می شوند
فیلم «۵ دوربین شکسته» درباره کشاورزی فلسطینی است که نزدیک مرز اسراییل زندگی می کند. مور و بورنات هر دویشان بازجویی او توسط مسئولان رسمی را به تجربه روزانه زندگی کردن تحت رژیم ستم‌پیشه و غاصب اسرائیل مشابه دانستند.

عماد برناط که فیلمش نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین مستند است، توسط مسئولان مهاجرت فرودگاه لس آنجلس مورد بازجویی قرار گرفت تا بتواند ثابت کند که در حقیقت به مراسم دعوت شده است یا خیر! او و خانواده‌اش را به مدت بیش از یک ساعت آنجا نگه داشتند و در تمام این مدت به او می گفتند ممکن است به کشورش بازگردانده شود.

برناط در این باره گفت: با وجود اینکه این تجربهای ناخوشایند بود، اما این اتفاق هر روز در کرانه باختری فلسطین میافتد. بیش از ۵۰۰ ایست بازرسی، انسداد جاده ها و موانع دیگر وجود دارند که هیچ کداممان از برخورد با آنها در امان نبودهایم. تجربه ما مثالی بسیار کوچک از مسایلی است که مردم ما هر روز با آنها مواجه هستند.