افکار

- فریده لاشایی متولد سال ۱۳۲۳ بود و امروز(یکشنبه، ششم اسفندماه) پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری سرطان درگذشت.او در شهر رشت متولد شد و سبک نقاشی اکسپرسیونیزم انتزاعی را در نقاشی دنبال کرد. لاشایی در طول سال‌ها فعالیتش در عرصه‌ی هنر، علاوه بر نقاشی به ترجمه و نویسندگی نیز گرایش داشت و از جمله آثار او می‌توان به رمان «شال با مو» اشاره کرد.

لاشایی دوران کودکی خود را در شمال ایران سپری کرد. پدرش فرماندار لنگرود بود و او تحت تأثیر قیام میرزاکوچک‌خان جنگلی رمان «شال با مو» را به تصویر کشید.

او نقاشی را در آکادمی هنرهای مدرن اتریش(وین) آموخت و قبل از تحصیل نزد جعفر پتگر، این هنر را فرا گرفته بود. این هنرمند در کنار بابک اطمینانی و نصرت‌الله مسلمیان، از نقاشان مطرح سبک اکسپرسیونیزم انتزاعی محسوب می‌شود و برخی منتقدان، او را جزو نقاشان مطرح سه دهه‌ی اخیر ایران می‌دانند.

لاشایی در طول سال‌های فعالیت هنری‌اش، بیش از ۳۰ نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از ایران برگزار کرد و از موسسان گروه «دنا» بود.

آخرین نمایشگاه فریده لاشایی هفته‌ی پیش در یک گالری در دبی برپا شد.

فریده لاشایی مدتها بهدلیل بیماری سرطان تحت معالجه بود و در این اواخر برای درمان و ادامهی معالجه به میلان (ایتالیا) رفته بود.