افکار

- در حالی که کمتر از۸ساعت به آغاز مراسم اسکار باقی مانده نامزدهای اصلی کسب جایزه با درصد و نسبت بین آرا منتقدان و مردم معرفی شده است.

خیلی وقت هست که وبسایت گلددربی به پیش بینی برندگان اسکار می پردازد، اما تا قبل از اعلام نامزدها که صرفا حدس می زند. بعد از اعلام نامزدها هم نتایج بسیار عوض می شوند. اما در حالی که کمتر از۸ ساعت به آغاز مراسم اسکار باقی مانده این وبسایت نامزدهای اصلی کسب جایزه را با درصد و نسبت بین آرا منتقدان و مردم معرفی کرده. آیا این اشخاص با مجسمه ی طلایی ملاقات می کنند؟ پاسخ تا چند ساعت دیگر مشخص می شود.

بهترین فیلم:
با وجود آرگو این بخش یکی از ساده ترین پیش بینی ها را دارد مگر این که اتفاق خاصی رخ دهد. آرگو با ۲۷% شانس اصلی اسکار در این بخش است. لینکلن با ۱۵% دوم است و کتاب بارقه ی امید ۱۳% شانس به خود اختصاص داده. زندگی پای هم ۱۰% شانس دارد و بقیه ی فیلم ها همگی زیر ۱۰% هستند. جالب است که در این بخش جانگوی رها از بند کویینتین تارنتینو با ۶% کمترین بخت را دارد.

بهترین کارگردانی:
نبود بن افلک برای آرگو شانس دیگر نامزدها را در حد زیادی بالا برده. در این بخش استیون اسپیلبرگ اگرچه با انگ لی کارگردان زندگی پای شانسی برابر دارند اما اسپیلبرگ در رتبه ی نخست قرار گرفته. این دو کارگردان ۳۰% شانس کسب جایزه دارند و نفر سوم دیوید ا راسل است که با اختلافی ۱۲ درصدی و با ۱۸% در رتبه ی سوم قرار گرفته.

بهترین بازیگر نقش اول مرد:
در این بخش دانیل دی لوییز برای نقش لینکلن با اختلاف صدرنشین است. شانس او برای کسب اسکار ۴۰% ارزیابی شده که ۲۰% بیشتر از هیو جکمن است که در رتبه ی دوم قرار گرفته. نفر سوم هم در این بخش بردلی کوپر برای کتاب بارقه امید با ۱۶% است.

بهترین بازیگر نقش اول زن:
جنیفر لاورنس با ۳۷% صدرنشین است. پیرترین نامزد اسکار یعنی امانوئله ریوا با ۲۵% در رتبه ی دوم قرار گرفته و نفر سوم هم جسیکا چستین برای سی دقیقه پس از بامداد است که ۱۷% شاید خیلی شانسی نداشته باشد. جوانترین نامزد اسکار در تمام ادوار اسکار کونژین والیس برای دیوان وحش جنوبی است که با ۹ سال سن، ۹% هم شانس دارد. شاید برای او آمدن در این مراسم و دیدن بازیگرانی که هر بچه ای آرزوی دیدنشان را دارد خود بهترین اتفاق باشد، حتی اگر شانسی برای بردن مجسمه ی طلایی نداشته باشد

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:
شگفتی ها در این بخش آغاز می شود. در حالی که کریستوف والتز برنده ی گولدن گلوب در این بخش شده، شانسی معادل ۲۱% برایش ارزیابی شده و در رتبه ی سوم قرار گرفته. تامی لی جونز که حتی در هفته ی گذشته هم بخت نخست برآورد شده بود ۲۸ درصدی شده و رابرت دنیروی با سابقه با فقط یک درصد بیشتر گوی سبقت را ربوده تا بخت نخست باشد.

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:
ان هاتوی برای نقش فانتین(مادر کوزت) در بی نوایان بخت نخست است. ۴۰% یک شانس بسیار بالا برای او به وجود آورده. در رتبه های بعدی سالی فیلد و هلن هانت قرار گرفته اند. سالی فیلد که دقیقا دو دهه ی قبل نامزد تمشک طلایی بدترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم بدون دخترم هرگز شده بود این بار نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن است و شانسی معادل ۲۴% هم دارد. هلن هانت هم ۱۰% کمتر از او برای رسیدن به اسکار شانس دارد.

بهترین فیلمنامه ی ارجینال:
در این بخش نمی توان برنده را با قاطعیت اعلام کرد چرا که تارنتینو با جانگوی رها از بندش فقط یک درصد با سی دقیقه پس از بامداد اختلاف دارد. برنده ی گولدن گلوب امسال در این بخش با ۲۸% شانس نخست است و فیلم سیاسی ترور بن لادن با بازی همایون ارشادی با ۲۷% در رتبه ی دوم قرار گرفته. در این بخش عشق با ۲۳% سوم است تا جدال جالبی را در مراسم امشب بین این ۳ فیلم شاهد باشیم.

بهترین فیلمنامه اقتباسی:
این بخش هم شاید نیاز به پیش بینی نداشته باشد. وقی آرگو در بین نامزدها باشد خود به خود شانسش از همه بیشتر است چه برسد به این که ۳۶% هم شانس برایش در نظر گرفته شده باشد. لینکلن اسپیلبرگ با ۲۴% و کتاب بارقه امید با ۱۸% در رتبه های بعدی قرار دارند.

بهترین فیلم انیمیشن:
در این بخش دیزنی با سه عنوان نامزد است که هر سه عنوان دیزنی شانس های اول تا سوم هستند. رالف خرابکار که محصول مستقل دیزنی است با ۳۶% اول است. فرانکنوینی که مشترکا با تیم برتون ساخته شده یا ۲۳% دوم است و شجاع محصول مشترک پیکسار و دیزنی با ۲۱% سوم است و این یعنی برنده ی امسال به احتمال ۸۰% دیزنی است ولی احتمالا حسرت های پیکسار در کسب این جایزه سه ساله شود.

بهترین فیلم خارجی زبان:
عشق شاید تنها فیلمی است که اسکارش به معنای واقعی کلمه از پیش مشخص شده است. این فیلم ۴۰% شانس برای رسیدن به اسکار دارد. رابطه ی سلطنتی و " نه " به ترتیب با ۱۹ و ۱۷ درصد شانس فیلم های دوم و سوم هستند.

به این ترتیب و طبق پیش بینی گلد دربی از بخش های اصلی هیچ فیلمی لایق بردن بیگ فایو( پنج بزرگ: فیلم، کارگردانی، بازیگر مرد، بازیگر زن و فیلمنامه) نخواهد بود.