گروه فرهنگ و هنر:

جنگجویان کوهستان درست۴۰سال قبل ساخته شد(۱۹۷۳میلادی / ۱۳۵۲شمسی) یک سریال که تلویزیون ان اچ کی ژاپن در ۲ فصل۱۳قسمتی آن را ساخت. نام اصلی این سریال لبه آب Water Margin است و براساس یکی از چهار شاهکار ادبیات کلاسیک چین سر و شکل گرفته. چهار شاهکاری که یکی از آنها را به صورت عروسکی به نام " افسانه سه برادر " در برنامه کودک همان سال ها هم دیدیم.

به گزارشافکارنیوز، به نظر می رسد ژاپنی‌ها تلاش می کردند تا با فرآیند سریال سازی، روابط شان را با چین کمونیست بهتر کنند، تلاشی که با واکنش مثبت چینی‌ها هم روبرو شد. بازیگران و عوامل ژاپنی به چین رفتند تا تجربه ساخت این سریال، اولین تجربه حضور یک گروه فیلمبرداری خارجی غیرکمونیستی در چین باشد.

البته رمان «لبه آب» آن قدر برای چینی‌ها مهم بود که سال قبلش در هنگ کنگ فیلمی به همین نام ساخته بودند و ۱۵سال بعد هم مجددا سریالی به همین نام را این بار در ۴۵ قسمت جلوی دوربین بردند که البته معروفیت جهانی هیچ کدامشان به پای سریالی که ما سالها پیش دیدیم و باز پخش آنرا به تازگی دیدیم، نرسید. حتی چندین بازی کامپیوتری هم با این موضوع ساخته شده که در شرق آسیا کلی طرفدار دارد. تلویزیون ان اچ کی بلافاصله بعد از ساختن سریال، آن را روی آنتن برد. به دو سال نکشید که کشورهای غربی اروپا مثل فرانسه، آلمان، انگلیس و هلند هم آن را پخش کردند تا اتفاقی شبیه موج یانگوم در سراسر جهان به راه بیفتد.

۱۵سالی بعد از ساخته شدن سریال و دیده شدنش در اکثر کشورهای جهان بود که پای لین چان و دار دسته‌اش به تلویزیون ایران هم باز شد. در ایران ۲۴قسمت از ۲۶ قسمت آن با نام عجیب جنگجویان کوهستان روی آنتن شبکه اول رفت.

لین چان و دار و دسته‌اش، شمایل قهرمانی را به زندگی عادی کوچه و بازار آوردند و با ترانه های مردمی آمیختند، بازتعریف قصه هایشان با اجرای مجدد را به سرگرمی رایج زنگ تفریح های مدرسه بدل کردند وعبارت " لیان شامپو " را به عنوان نمادی از هرج و مرج و آشوب طلبی در فرهنگ لغات مان جاودانه ساختند.

حالا که حدود۳۰ سال از پخش اول این سریال و ۴۰ سال از ساخته شدن آن می گذرد، گذر زمان در این سالها، باعثنشستن گرد پیری برچهره بازیگرانش شده که برای خود ما هم یادآور این است که چقدر سن‌مان بالا رفته. کافی است نگاهی به عکس های جدید این بازیگران بیندازیم.


بازیگر نقش لین چان " آتوسونا کامورا " الان ۷۳ساله است. جنگجویان کوهستان، اولین سریال ناکامورا بود که در ۴۰سالگی در آن بازی کرد تا وارد مسیری شود که بازی در بیش از ۱۶فیلم وسریال را نصیبش کرد." سائانه سوچیدا " بازیگر نقش هوسان نیانگ، تقریبا تنها بازیگر زن ثابت سریال بود که با آن سربند سفید و دوبله اکتیو و پرشور مینو غزنوی، کلی طرفدار پیدا کرد. سوچیدا آن موقع ۲۸سالش بود و الان ۶۸ساله شده.لوتای لیان شامپو هم که با آن مهره‌های درشت آویز گردن، سبیل کلفت وصدای مرحوم خسرو شایگان در ذهن مان مانده الان ۸۰ساله شده " ایساموناگاتو " که روزگاری بازیگری پر کار در ژاپن بود.

همشهری جوان