به گزارشافکارنیوز، مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر شامگاه یکشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امورهنری وزیر ارشاد، سرپرست مرکز هنرهای تجسمی، هیات داوران و جمعی از پیشکسوتان و هنرمندان در تالار وحدت برگزارشد.

این مراسم با معرفی برترین های رشته های مختلف رقابتی، رونمایی از کتاب آثار جشنواره پنجم و اهدای نشان درجه یک هنری به پنج تن از هنرمندان برجسته رشته های مختلف همراه بود.

براساس این گزارش، در این مراسم با اهدای تندیس طوبی زرین و دیپلم افتخار از برگزیدگان یازده بخش این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر تقدیر به عمل آمد.

در رشته خوشنویسی(گرایش نستعلیق) با موضوع آیات قرآنی و اشعار ایرانی هیات داوران به ترتیبˈمجتبی شریفیˈ، ˈسید حیدر موسویˈ و ˈحمید جعفریˈ را به عنوان نفرات اول تا سوم معرفی کردند که به نفراول تندیس طوبای زرین، دیپلم افتخار و مبلغ پنجاه میلیون ریال، نفر دوم دیپلم افتخار و مبلغ چهل میلیون ریال و نفر سوم

دیپلم افتخار و مبلغ سی میلیون ریال اهدا شد.

ضمن اینکه دراین بخش از ˈبی بی زهره رئیس الساداتیˈ، ˈمصطفی عابدینیˈ، ˈسیدپیمان سادات نژادˈ، ˈعلی خیری حبیب آبادیˈ، ˈرحیم قلی زاده پاکˈ، ˈ سیدهادی صادقیˈ، ˈاحسان احمدیˈ وˈاحمد احمدی حیدریˈ نیز شایسته تقدیرشناخته شدند.

اساتید پیشکسوتی چون ˈغلامحسین امیرخانیˈ، ˈمحمد سلحشورˈ و ˈعلی شیرازیˈ هیات داوران این بخش را تشکیل می دادند.

به گزارش ایرنا، هیات داوران بخش نقاشی، هیچ اثری را شایسته رتبه‌بندی نشناخت و از شش اثر برگزیده، به صورت یکسان تقدیر کرد که این افراد شامل ˈنازگل پوراصغری حقیˈ، ˈعلی ترقی‏جاهˈ، ˈرقیه حبیبی آذرˈ، ˈزهره کرامتˈ، ˈخدیجه میرسالاری ˈوˈ بهزاد نقاش ˈ بودند که به هرکدام از آنها دیپلم افتخار و مبلغ بیست میلیون ریال تعلق گرفت.

هیات داوران بخش نقاشی متشکل از هنرمندانی چون ˈمصطفی ندرلوˈ، ˈمرتضی افشاریˈ وˈاصغرکفشچیان مقدمˈ بود.

ˈرویا حسن کازرونیˈبه عنوان برگزیده اول بخش نگارگری با موضوع شعائر اسلامی ایرانی تندیس طوبای زرین، دیپلم افتخار و مبلغ پنجاه میلیون ریال، ˈسعید فصیحˈ نفر دوم دیپلم افتخار و مبلغ چهل میلیون ریال و ˈزهرا صنعتگرˈ برگزیده سوم دیپلم افتخار و مبلغ سی میلیون ریال را با خود به خانه بردند.

رحیم چرخی، یوسف حسینی و مینا صدری هنرمندانی بودند که داوری این بخش را برعهده داشتند. ضمن اینکه هیات داوران ˈمجید سیدفتاحیˈ، ˈمیثم نیلیˈ، ˈ بهمن شریفیˈ و ˈرضا مهدویˈ را نیز شایسته تقدیر دانستند.

در رشته سفال و سرامیک که با موضوع ˈارزش های انسانی و الهیˈ برگزارشد، هیات داوران متشکل از ˈحمید شانسˈ، ˈعباس افتخاریˈ، ˈرجحانه حسینیˈ وˈ رضا تائبیˈ

فهیمه رمضانی اهوازیˈ، ˈنیکو اسماعیلیˈ و ˈفرزانه مصطفاییˈ را به عنوان نفرات اول تا سوم انتخاب کردند. دراین بخش از ˈفائزه پورکمالی راوریˈ و ˈمیترا ذاکرینˈ تقدیر شد.

ˈناهید حاجی محمدی اوشانیˈ، ˈحسین تک زارعˈ و ˈسیده آذین ساداتیˈ نیز در رشته مجسمه سازی با موضوع وحدت به ترتیب رتبه اول تا سوم را به دست آوردند.

ضمن اینکه در بخش مجسمه سازی از ˈنسرین ملکیˈ، ˈندا پولادزادهˈ، ˈمنصوره فیضیˈ، ˈعیسا امیری چولاندیمˈ وˈمجید شقایی فلاحˈ نیزتقدیر به عمل آمد.

داوری این بخش را هنرمندانی شامل ˈایرج محمدیˈ، ˈرضا قره‏باغیˈ، ˈشیرین حاجی کریملوˈ، ˈستاره بریرانیˈ و ˈ ماریا کازرونیˈ برعهده داشتند.

در رشته تصویرسازی که در جشنواره تجسمی امسال با موضوع ˈانقلاب اسلامیˈ برگزار شد، هیات داوران افسانه مرادیˈ، ˈعطیه ضیغمیˈ و ˈمژگان اکبریˈ را به عنوان هنرمندان اول تا سوم این بخش انتخاب کردند.

هیات داوران این بخش را نیزˈبهزاد غریب پورˈ، ˈ فاطمه رادپورˈ و ˈسیدحسام طباطباییˈ تشکیل می دادند.

رضا دالوندˈ، ˈعلیرضا ذاکریˈ، ˈسیدمیثم موسویˈ، ˈعلی دالوندˈ و ˈ فهیمه رمضانی اهوازیˈ تقدیری های بخش تصویرسازی را تشکیل می دادند.

ˈمصطفی اسدالهیˈ، ˈ صداقت جباریˈ و ˈ کوروش پارسانژادˈ به عنوان هیات داوران بخش پوستر با موضوع عدالت ˈامین اکبرنژادˈ و جوانا واسیاک باسا(از کشور لهستان) را به عنوان نفرات اول و دوم انتخاب کردند. ضمن اینکه جایزه سوم نیز به صورت مشترک به ˈحمیدرضا طالبیˈو ˈسیدعباس باقریˈ تعلق گرفت.

ˈرضا منجزیˈ، ˈسید محمد جاماسبیˈ، ˈمهرداد پورمشکیˈ، ˈسید مهدی فدویˈ، ˈنوشین بیجاریˈ و ˈعاطفه شید مودبˈ نیز هنرمندانی بودند که در رشته پوستر مورد تقدیر قرار گرفتند.

ˈ پویا عبدلیˈ، ˈوالنتین جورجیفˈ(از کشور رومانی) و ˈدورا اکسینتهˈ(از کشور بلغارستان) نیز به ترتیب نفرات اول تا سوم رشته کاریکاتور این دوره از جشنواره تجسمی فجر شدند که با موضوع عدالت برگزار می شد.

هیات داورانی متشکل از ˈغلامعلی لطیفیˈ، ˈ کامبیز درم بخشˈ، ˈجواد علیزادهˈ، ˈمحمدحسین نیرومندˈ و ˈسیدمسعود شجاعی طباطباییˈ علاوه بر انتخاب نفرات اول تا سوم ˈآنجل بولیگانˈ(از کشور مکزیک)، ˈحمیدرضا مسیبیˈ و ˈمهدی عزیزیˈ را نیز در این بخش شایسته تقدیر دانستند.

علاوه براین ˈافشین شاهرودیˈ، ˈسعید دستوریˈ، ˈ کریم ملک مدنیˈ، ˈمهدی منعمˈ و ˈ فرهاد سلیمانیˈ به عنوان هیات داوران رشته عکاسی با موضوع امید و شادی های زندگی ˈسید رضا مهریˈ، ˈسید احسان باقریˈ و ˈمحمد رضا مومنیˈ را به عنوان نفرات اول تا سوم این بخش انتخاب کردند. ضمن اینکه ˈحسین کاظمیˈ و ˈام یوسف تاشیرˈ از کشور بنگلادش نیز دراین بخش مورد تقدیر قرار گرفتند.

از دیگر بخش های جشنواره پنجم، مستند تجسمی بود که در این بخش فیلم ˈناگهان تو گم شدیˈ به تهیه کنندگی سازمان توسعه سینمایی حوزه هنری به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد و تندیس طوبای زرین، دیپلم افتخار و سی میلیون ریال وجه نقد به عنوان جایزه به آن تعلق گرفت.

در این بخش ˈحسن نقاشیˈ نیز به عنوان بهترین کارگردان برای کارگردانی فیلم ˈ مهراˈ تندیس طوبای زرین، دیپلم افتخار و سی میلیون ریال جایزه دریافت کرد وفیلم ˈخاک حافظه ˈ به نویسندگی و پژوهش ˈامیرحسین ثناییˈ و ˈمسعود امینیˈ نیز جایزه بهترین پژوهش شامل تندیس طوبای زرین، دیپلم افتخار و سی میلیون ریال

را از آن خود کرد.

براساس این گزارشˈرضا پورحسینˈ، ˈمنوچهر شاهسورایˈ، ˈکوروش پارسانژادˈ، ˈ مهرداد زاهدیانˈ و ˈ پریوش نظریهˈ کار داوری این بخش را برعهده داشتند.

ضمن اینکه از فرحناز شریفی به عنوان بهترین تدوین برای مستند ˈناگهان تو گم شدیˈ، ˈمرتضی هداییˈ برای تصویر بردار مستند ˈبی مکان و بی زمانˈ و ˈمحمود فاتحیˈ برای ساخت مجموعه مستند ˈاخترانˈ تقدیر به عمل آمد.

ˈمحمد اسماعیل زادهˈ با مقاله(ضرورت تحول در نظام نظریه پردازی در اصول و مبانی اندیشه هنر دینی(معنویت گرا) به عنوان رویکرد متعالی انقلاب اسلامی در حوزه هنر های تجسمی با لحاظ استفاده از پتانسیل حوزه های علمیه)، ˈغزل بیرامیˈ با مقاله(بررسی تجلی نمادین گل در پوسترسازی گرافیک انقلاب اسلامی در ایران) و ˈناصر مقدم کوهیˈ با اثر(سبک شناسی انیمیشن(پویانمایی) ایران، با تمرکز بر انیمیشن پس از انقلاب اسلامی) سه برگزیده بخش مقالات علمی پنجمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بودند.

ˈعبدالمجید حسینی رادˈ، ˈخشایار قاضی زادهˈ و ˈمحمد خزاییˈ کار بررسی آثار بخش مقالات را برعهده داشتند.

این رویداد بین المللی با نمایش ۶۵۰ اثر از میان یازده هزارو ۵۱۱ اثر از ۱۴ بهمن تا ۱۲ اسفند در تهران و ۱۱ استان کشور و همچنین دو شهر در کشورهای امریکا و آلمان برگزار شده بود.۵۴ هنرمند نیز از ۵۴ کشور دنیا آثار خود را در بخش های پوستر، کاریکاتور و عکاسی در جشنواره امسال شرکت کرده بودند.