به گزارش افکارنیوز، سوئیس که با هشت میلیون نفر جمعیت در سال‌های اخیر یکی از موفق‌ترین کشورهای جهان در جذب گردشگر بوده، اکنون در میان ۱۴۰ کشور جهان در رتبه نخست شاخص‌های رقابت‌پذیری گردشگری قرار دارد.

سوئیس که در سال ۲۰۱۲ میزبان بیش از ۵ / ۸ میلیون گردشگر بود، در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۰۹ نیز در رتبه نخست شاخص‌های رقابت‌پذیری گردشگری قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۲ سهم صنعت گردشگری سوئیس از تولید ناخالص داخلی این کشور حدود یک میلیارد و ۵۷۸ میلیون دلار معادل ۵ / ۲ درصد بوده است. این گزارش نشان می‌دهد، در حال حاضر ۱۵۳ هزار نفر در صنعت گردشگری سوئیس و صنایع مرتبط به آن اشتغال دارند که این میزان ۳ / ۳ از کل نیروی کار فعال در این کشور است.

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد آمده است: سوئیس در زمینه چارچوب‌های تنظیم‌کننده سفر و گردشگری، شرایط تجاری و زیرساخت‌ها، منابع انسانی، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و آب سالم، کیفیت حمل و نقل ریلی، کیفیت شبکه حمل و نقل زمینی در میان ۱۴۰ کشور در رتبه نخست شاخص‌های رقابت‌پذیری گردشگری قرار دارد.

این کشور همچنین در زمینه حفظ محیط‌زیست، امنیت، در دسترس بودن نیروی کار حرفه‌ای، حق تملک املاک برای سرمایه‌گذاران، درجه مشتری‌مداری در رتبه دوم شاخص‌های رقابت‌پذیری گردشگری قرار گرفت.

سوئیس در زمینه‌ شاخص‌های زیرساخت حمل‌ونقل هوایی، زیرساخت حمل‌ونقل زمینی، زیرساخت صنعت گردشگری، زیرساخت فناوری اطلاعات، منابع طبیعی، شفافیت در خط‌مشی گذاری عمومی، کارآمد بودن بازاریابی برای جذب گردشگر، شبکه جهانی حمل‌ونقل بین‌المللی، کیفیت جاده‌ها، زیرساخت‌های صنعت گردشگری، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، حمل‌ونقل زمینی در میان ۱۴۰ کشور جهان در رتبه‌ سوم تا دهم قرار گرفت.

البته این کشور از نظر نرخ هزینه سوخت در رتبه ۱۳۲ قرار گرفته که بر این اساس میتوان نرخ سوخت در این کشور را یکی از بالاترین در جهان دانست.