به گزارش افکارنیوز، «پیتر شیبرله» متخصص شیمی غذا در دانشگاه مونیخ و مرکز تحقیقات شیمی غذا در آلمان طی بیانیه ای اظهار داشت: با در نظر گیری تحقیقات جدید مبنی بر وجود حسگرهای بویایی در قلب، آیا می توان گفت که قلب بوی غذای خوشمزه ای را که شما چند لحظه قبل خوردید احساس می کند؟ ما هنوز پاسخی برای این پرسش نداریم.

نتایج این کشف عجیب درنشست انجمن شیمی آمریکا که در نیواورلئان برگزار شده اعلام شد.

وقتی که مواد شیمیایی که از غذا به واسطه هوا منتقل می شوند وارد بینی می شوند به گیرنده های بویایی می چسبند و آبشار کوچکی را تحریک می کنند که به مغز می گوید این بو چه بویی است. پیشتر تصور می شد که این گیرنده ها تنها در بافت های پوشیده از مخاطی وجود دارد که در انتهای بینی هستند، اما شواهد جدید می گویند که سایر اندام های بدن نیز از این گیرنده ها برخوردارند.

برای مثال، سلول های بنیادی دربرگیرنده گیرنده های بو هستند که گفته می شوند این گیرنده ها نقش مهمی در کمک به اسپرم برای تشخیص محل تخمک ایفا می کنند. شواهد درحال رشد امروز نشان می دهد که این گیرنده ها در قلب، ریه ها و خون نیز وجود دارد.

شیبرله و همکارانش اخیرا به این نتیجه رسیدند که سلولهای خون انسان متمایل به ملکولهای مرتبط با بوهای خاص هستند.

سلول های خونی که در یک سمت محفظه های مجزا قرار می گیرد و در سمت دیگر ترکیب های بو دار قرار می گیرد، سلول های خونی به سمت بو حرکت می کنند. مشخص نیست که آیا این ترکیب خونی در بدن به همین شیوه ای کار می کند که در بینی عمل می کند یا خیر، اما شیبرله امیدوار است که بتواند به این پاسخ پی ببرد.

شیبرله در زمینه حس شناسی کار می کند به عنوان علمی که به بررسی این موضوع می پردازد که کدام یک از هزاران هزار ترکیب بویی برای ذائقه و بویایی انسان مهم است. این علم توضیح می دهد که چرا بو، مزه و احساس برخی غذاها به تحریک اشتها و یا عدم تحریک آن کمک می کند.

به طور خاص شیبرله به بوهای پیچیده در غذاهایی چون شکلات و قهوه توجه می کند.

در آزمایشگاه وی، محققان بوها را به تشکیل دهنده های شیمیایی خود شکسته و آنها را به شیوه های دیگری ترکیب می کنند.

دانشمندان اكنون به این نتیجه رسیده اند كه قهوه دربرگیرنده بیش از ۱۰۰۰ تركیب بویی است كه تنها ۲۵ تركیب آنها به گیرنده های بویایی می چسبند تا یك بو ایجاد كنند.