به گزارش افکارنیوز، محققان دانشگاه «دویسبورگ اسن» آلمان با بررسی بیش از ۱۵ هزار مورچه چوب قرمز که در اطراف گسل های آلمان قرار داشتند دریافتند که گسل های فعال که در زمان زلزله زمین با شدت زیادی در آن مناطق می‌لرزد، محل مورد علاقه آنها برای خانه‌سازی است.

این محققان برای سه سال بطور شبانه‌روزی مورچه‌های قرمز را با دوربین‌های ویدیوئی با استفاده از نرم‌افزار خاص برای طبقه‌بندی تغییرات رفتاری پیگیری کردند. در طول این پژوهش ۱۰ زلزله با بزرگای ۲.۰ و ۳.۰ ریشتر در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ رخ داد.

این مورچه‌ها رفتار خود را تنها برای زلزله‌های بزرگتر از دو ریشتر تغییر می‌دهند که کوچکترین لرزه‌هایی قابل احساس برای انسان است.

در طول روز مورچه‌ها به فعالیت پرداخته و مانند انسان در شب درون خانه‌های تپه‌ای خود استراحت می‌کنند. اما پیش از زمین لرزه این مورچه‌ها تمام شب را بیرون از خانه خود بیدار ماندند که آنها را در برابر شکارچیان آسیب‌پذیر می‌کرد. رفتار عادی این مورچه‌ها معمولا تا یک روز پس از زلزله باز می‌گشت.

دانشمندان بر این تصور هستند كه مورچهها از اتشارات متغیر گازها یا تغییرات محلی در میدان مغناطیسی زمین متوجه زلزله میشوند.