علي عامهکن تصويرگر کتابهاي کودکان در سن ۳۴ سالگي از دنيا رفت و در زادگاهش آستانه اشرفيه به خاك سپرده شد.

به گزارش ایسنا، علی عامه‌کن پس از چند ماه مبارزه با سرطان ۱۹ اسفند ماه درگذشت.

علی عامه کن که پنجم شهریور ۱۳۵۵ در آستانه اشرفیه در گیلان به دنیا آمده بود، با تصویرگری کتاب‌های کودکان ایران توانست به نمایشگاه های معتبر جهانی راه پیدا کند و جوایز داخلی و خارجی را دریافت کند.

این هنرمند در سال ۸۰ مدرک کارشناسی نقاشی خود را دریافت کرد اما تصویرگری کتاب برای کودکان را سال‌ها پیش از آن، در سال ۷۵ آغاز کرد.

تصویرسازی برای کتاب‌های فارسی آموز ادبی ۱ و ۲ و ۳ و واژه نامه «چیستانی»، «افسانه درخت خرما و بزی» از مجموعه کارهای عامه کن است.

کارهای عامه کن، در نمایشگاه‌های معتبری مانند براتیسلاوا(در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵)، بلگراد(۲۰۰۵) و بینال سارمده ایتالیا به نمایش درآمده است.

گفته می‌شود: کیفیت کار این تصویرگر، سبب شده تا نام او در میان تصویرگران مشهور جهان قرار بگیرد.

علی و برادرش حسن عامه کن، بنیان گذاران گروه تصویرگری آبی هستند. گروه آبی، گروهی هنری متشکل از تصویرگران کتاب کودک از سراسر جهان است از سوی این دو برادر بنیان‌گذاری شده است.

او تصویرگری را از سال ۷۵ با کار در نشریات کودک شروع و در طول حیات کوتاهش کتاب‌های نویسندگان زیادی را تصویرگری کرد.

عامه‌کن کتاب‌های همچون «کلاغ ورزشکار»، «زیباترین آواز»، «آخرین فرستاده: زندگینامه حضرت محمد(ص)» و ««بر بلندترین نقطه ایران» را برای بچه‌ها تصویرگری کرده است.

مراسم هفتمین روز درگذشت عامه‌کن سه‌شنبه ۲۴ اسفند ماه ‌ بعد از اذان مغرب و عشاء در حرم آقا سیدجلال الدین اشرف درآستانه اشرفیه برگزار خواهد شد.

در پی درگذشت علی عامه‌کن انجمن تصویرگران کتاب کودک و نوجوان آمادگی خود را جهت برگزاری مراسم بزرگداشت این تصویرگر جوان اعلام کرد.

علی نظری دبیر انجمن تصویرگران در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به کمبود وقت در برگزاری مراسم یادبود این عزیز از دست رفته مراسم بزرگداشت علی عامه‌کن در سال آینده برگزار خواهد شد. هنوز زمان و مکان دقیق این مراسم مشخص نشده است.

انجمن تصويرگران درگذشت اين هنرمند را به جامعه تصويرگران تسليت گفت.