به گزارش افکارنیوز، سعید هاشمی، اظهار داشت: پس از اینکه در سال ۱۳۹۰ طرحی به نام سینما مدرسه با همکاری بنیاد سینمایی فارابی و وزارت آموزش و پرورش تدوین و اجرای آن به من واگذار شد‌، برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دادیم تا فیلم‌هایی را برای کودکان در این طرح نمایش دهیم.

او گفت: اما از همان ابتدا با مشکلاتی در آموزش و پرورش روبرو شدیم، چون موازی کاری در آنجا وجود داشت و بخش‌های مختلف وزارتخانه نظرات متفاوتی را برای اکران هر فیلم داشتند، در نهایت هم حراست آموزش و پرورش با نمایش آنها بر اساس ممیزی‌های خود جلوگیری می‌کرد.

وی اضافه کرد: این در حالی است که پس از این همه سال فعالیت‌، قاعدتا مسئولان سینمایی می‌دانند چه فیلمی برای کودک مناسب است اما در واقع می‌بینیم که در منافع مشترک زبان مشترکی نداریم و همه چیز براساس سلیقه تصمیم گیری می‌شود.

هاشمی با طرح این سوال که آیا این فیلم‌ها از انیمیشن‌های خارجی که به راحتی در اختیار کودکان قرار می‌گیرد بدتر است؟ گفت: در چنین شرایطی که متولی مشخصی برای سینمای کودک نیست در ذهن نمی‌بینم که به این نوع سینما لطمه وارد شود.

وی که در حال حاضر تهیه کنندگی فیلم انیمیشن‌ - رئال «تتل و راز صندوقچه» را برعهده دارد ادامه داد: در این طرح فقط چهار فیلم را توانستیم اکران کنیم که آن هم به صورت نصف و نیمه انجام شد، به طوری که فیلم‌های «نخودی» و «آدم آهنی» که قرار بود از دی ماه ۹۱ در ۱۸ استان نمایش داده شوند فقط در ۸-۹ استان اکران شدند و پس از مدتی با نامه‌ی حراست آموزش وپرورش متوقف شدند.

هاشمی در پایان تصریح کرد: بسیاری از این فیلمها با سرمایه دولت تولید شدهاند ولی ما هنوز نمیدانیم در ممیزیهایی که آموزش و پرورش در نظر میگیرد مشکل چیست و به طور دقیق تفهیم اتهام نشدهایم.