به گزارش افکارنیوز، شرکت ACWA Power عربستان سپتامبر ۲۰۱۲ در مناقصه ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی مراکش برنده شد. اکنون کنسرسیومی با هدایت این شرکت و مشارکت مالی بانک جهانی، بانک توسعه آفریقا و بانک سرمایه گذاری اروپا ساخت نیروگاه خورشیدی مراکش را آغاز کرده اند.

نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ مگاواتی مراکش بزرگترین نمونه در جهان محسوب می شود که فاز نخست آن تا ۲۰۱۵ و فاز نهایی تا ۲۰۲۰ با بودجه ۶۳۰ میلیون یورویی تکمیل خواهد شد.

ساخت فاز نخست نیروگاه خورشیدی ۱۶۰ مگاواتی روز جمعه ۱۰ می(۲۰ اردیبهشت) در حوالی شهر بیابانی ورزازات در جنوب مراکش به صورت رسمی آغاز شد.

بر اساس اعلام آژانس انرژی خورشیدی MASEN‌ این نیروگاه خورشیدی در منطقه ای به وسعت سه هزار هکتار ساخته می شود که انرژی مورد نیاز جمعیت ۱.۵ میلیون نفری ورزازات را تأمین می کند.

کشور مراکش قصد دارد با ساخت و راه اندازی چندین نیروگاه خورشیدی به نخستین کشور آفریقای شمالی در حوزه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تبدیل شده و حتی به کشورهای اروپایی نیز برق صادر کند.

برنامه بلندمدت این کشور ساخت پنج نیروگاه خورشیدی تا پایان دهه جاری میلای با توان تولید دو هزار مگاوات برق با هزینه ای بالغ بر ۶.۹ میلیارد یورو است.