به گزارش افکار نیوز،این کنسرت سوم خرداد ماه همزمان با جمعه ٢۴ می در سالن مشهور خانه فرهنگ‌هاى جهان در شهر پاریس فرانسه و به سرپرستی و آهنگسازی محمدعلى مراتى و خوانندگی همایون کاظمی برگزار خواهد شد و در این اجرا آلبوم " حلاج وشان " که در همین ماه توسط آوای باربد در داخل ایران منتشر می‌شود به مخاطبان معرفی خواهد شد.

همچنین در این کنسرت ژان کلود کرییر مشهورترین مولاناشناس فرانسوى به عنوان خواننده کلام فرانسوى اشعار مولانا، محمد على مراتى و همایون کاظمی را همراهی خواهد کرد.

ژان کلود کرییر پیش از این براى اولین بار در دنیا، غزلیات شمس را به زبان فرانسه و به صورت ریتمیک در کتاب " شمس تبریز " ترجمه کرده است.

آهنگسازى اثر حلاج وشان توسط محمد على مراتى که دارای دکتراى اتنوموزیکولوژى از دانشگاه پاریس و عضو مرکز تحقیقات اتنوموزیکولوژی CREM در کشور فرانسه است، از سال ٢ ٧ میلادی با انگیزه معرفى غزلیات شمس به زبان فرانسه آغاز شد و فرم موسیقایى اثر شاید به گونه‌اى worldmusic تلقى مى‌شد ولی آهنگساز با استفاده از کمانچه و تنبور(ساز باستانى کرد) و نرمه ناى بیشتر به رنگ ایرانى اثر توجه داشته و هدف رسیدن به زبان مشترک در دو فرهنگ شرق و غرب بوده است.

کنسرت "سكوت مولانا" (Le silence de Rumi) در تاریخ سوم خرداد ماه سال جاری در پاریس برگزار خواهد شد و همزمان این اثر توسط "آوای باربد" در داخل کشور منتشر خواهد شد.