به گزارش افکار نیوز،رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران در جمع خبرنگاران به ارائه گزارش و جمع‌بندی از نمایشگاه کتاب تهران پرداخت و اظهار داشت: به یاری خدا بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران به خوبی به پایان رسید.

وی با اعلام خبری ابراز داشت: برای نمایشگاه بیست و هفتم(سال آینده) چهار ناشر محروم داریم که نمی‌توانند در نمایشگاه شرکت داشته باشند.

به گفته وی اگر مقایسه‌ای با سال گذشته داشته باشیم می‌بینیم که سال گذشته ۴۰ ناشر محروم از نمایشگاه بیست و ششم کتاب تهران داشتیم اما امسال تخلفات ۹۰ درصد کاهش داشته و نشان از معدل خوب نمایشگاه کتاب دارد.

این مقام مسئول درباره چهار ناشر متخلف گزارش داد: این ناشران در میان ناشران عمومی بودند از جمله دانشگاهی، کودک و نوجوان، آموزشی و….

وی در پاسخ به اینکه ناشرانی که در روز پایانی نمایشگاه کتاب مرتکب تخلف شده‌اند، چه تصمیمی برای آنها اخذ می‌شود، افزود: شب گذشته جلسه هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران برگزار نشد اما بازرسان ما موارد را به دقت ثبت کرده‌اند از این‌رو ۲۰۰ بازرس در طول این مدت برگزاری نمایشگاه کتاب مسئولانه و به جد نظارت داشتند و با کمترین حاشیه کار خود را انجام دادند و از این حدود ۲۰۰ نفر ۹۰ بازرس تخصصی داشتیم اینها از جمله بخش‌های دیده نشده نمایشگاه بود که جمعاً معدل خوبی را به جای گذاشت.

امیرزاده بیان کرد: ما در این دوره یکی از دوره‌های کم تخلف نمایشگاه کتاب را پشت سر گذاشتیم و نشان از آن دارد که مجموعه تشکل‌ها، مؤلفین و ناشران ضوابط نظر را به خوبی رعایت کردند. از طرفی ما سعی کردیم به جای تعلیق و تحریم با اتخاذ شیوه‌های ارشادی تبلیغی و بعضاً و ناچاراً تعطیلی غرفه‌ها از نصف روز تا دو روز فضای نظارتی نمایشگاه را مدیریت کنیم احساس می‌کنم نتیجه خوبی هم گرفتیم.

رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران گفت: اعتقاد داریم ۴۰ ناشری که برای این دوره تحریم بودند اما فرصت حضور یافتند پیام خوبی بود که سیاست‌گذاران بیست و ششمین نمایشگاه کتاب به ناشران ابلاغ کردند و پاسخ خوبی هم دریافت کردیم همین که در حوزه داخلی تخلفات‌ کمتر از نیم درصد بود نشان‌دهنده آن است که فضای ارائه آثار ناشران بدون محدودی خاصی شاداب مانده است.

وی درباره تخلفات روز بیست و یکم اردیبهشت توضیح داد: شب گذشته جلسه تخلفات را برگزار نکردیم اما جلسات رسیدگی را در اولین جلسه بعد از نمایشگاه برگزار و موارد رسیدگی می‌شود تا سال آینده قابل اجرا باشد. ممکن است اکنون ناشری را به یک روز تعطیلی محکوم کنیم که این حکم سال آینده اعمال می‌شود چرا که این ناشر در روز آخر نمایشگاه مرتکب تخلف شده است. البته بالغ بر ۹۰ درصد تخلفات مربوط به ارائه کتب سایر ناشران بود که به منظور رعایت حقوق ناشران امسال تصمیم گرفتیم این مهم را بیشتر مورد دقت قرار دهیم.

رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران ادامه داد: در آخرین جلسه آیین‌نامه هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران مدنظر قرار گرفت استبناط این است که بخشی از آیین‌نامه باید به روز باشد و تغییراتی در آن حاصل شود سعی می‌کنیم این مسئله را ظرف هفته‌های آینده اصلاح کنیم.

امیرزاده در پایان در پاسخ به این سؤال که ظاهراً واگذاری غرفه به غیر در این دوره نداشتید، افزود: ما در دوره بیست و ششم نمایشگاه کتاب واگذاری غرفه به غیر را هم داشتیم و بخشی از تخلفات ناظر بر این مسئله بود.