به گزارش افکار نیوز،عکسخانه شهر تا ۱۲ خردادماه سال جاری میزبان نمایشگاهی از عکس‌های داگروتیپ از مجموعه محمد محمدزاده است.

در این نمایشگاه ۱۰ عکس از معماری ایران روی لوح نقره در ابعاد ۱۲×۹ به نمایش درآمده است که درون قابهای ۳۰×۲۴ با زمینه مخملی جای گرفته است و در کنار آن نیز ابزار دست ساز داگرئوتیپ به نمایش گذاشته شده است.

«لوئی داگر با همکاری آلفونس ژیرو اولین دوربین داگرئوتیپ را در سال ۱۸۳۹ ساخته و به بازار عرضه کرد. داگرئوتیپ یک عکس فلزی ۱۶.۲۱ سانتی متری بود که از یک سری عملیات پیچیده فیزیکی و شیمیایی به وجود می آمد. یک صفحه نازک صیقل خورده از جنس نقره بر یک صفحه مسی لحیم می شد و در تاریکی در بخار ید آن را به نور حساس می کردند. سپس آن را داخل جعبه تاریک(دوربین) قرار می دادند. منظره مقابل دوربین به صورت معکوس بر لوح ثبت می‌شد و در ادامه مراحل ثبوت و ظهور انجام می‌شد.»

محمد محمدزاده تیتکانلو متولدسال ۱۳۴۳ در بجنورد است. او عکاس، داگرئوتیپیست(داگرین)، نقاش، محقق تاریخ عکاسی و هنر است.

محمدزاده عضو فدراسیون بین المللی عکاسی هنری «فیاپ» و عضو انجمن جهانی داگرین‌ها است.

محمدزاده تاکنون در ۱۲۰ جشنواره عکس داخلی حضور داشته و جوایز بسیاری را نیز از آن خود کرده است.

وی سه نمایشگاه انفرادی از عکس‌هایش برپا کرده و کتاب‌هایی را با موضوع عکاسی تألیف کرده است که کهن پرتره های تاریخ عکاسی، رستاخیز در ارمنستان، نخستین داگرئوتیپ‌های معاصر ایران، سیاحان عکاس در خراسان از آن جمله است.

در آخرین روز نمایشگاه ۱۲ خرداد ساعت ۱۵ تا ۱۷ کارگاه آموزشی داگرئوتیپ در موزه عکسخانه شهر برگزار می‌شود.

این نمایشگاه تا ۱۲خرداد ۱۳۹۲ در روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ و پنج شنبه ۹ تا ۱۳ (بهجز جمعهها و ایام تعطیل) ادامه دارد.