به گزارش افکارنیوز، در مراسم گشایش این نمایشگاه که صبح امروز و با حضور جمعی از مسئولان برگزار شد معاون صنایع دستی سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در سخنانی اظهار داشت: در حال حاضر ۹۰ هزار نفر صنعتگر در حوزه صنایع دستی مشغول فعالیت هستند.

علیرضا دباغ عبداللهی اضافه کرد: این تعداد شاغل در صنایع دستی در ۵۰ هزار کارگاه شهری و روستایی فعالیت می‌کنند و در چرخه اقتصادی داخلی از نقش و جایگاه خاص برخوردار هستند.

وی با یادآوری اینکه از ۱۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی استان اردبیل ۳ میلیون دلار مربوط به صادرات صنایع دستی است خاطرنشان کرد: همچنان در گمرک استان اردبیل واحد ارزیابی صنایع دستی وجود ندارد.

معاون صنایع دستی سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در ادامه سخنان خود گفت: نبود این واحد سبب شده است تا آمار دقیقی از صادرات صنایع دستی در استان اردبیل وجود نداشته باشد به طوری که ما آمار خود را به زحمت و از طریق هماهنگی با گمرکات سایر استان‌ها و یا خود صنعتگران به دست می‌آوریم و در لیست خود اضافه می‌کنیم.

عبداللهی اضافه کرد: یقینا با دایر شدن این واحد در گمرکات استان اردبیل میزان صادرات ما با ارزیابی دقیق از آمار افزایش یافته و ما قادر خواهیم بود رقم واقعی را اطلاع‌رسانی کنیم.

۳۰ درصد صادرات غیرنفتی استان اردبیل صنایع دستی تشکیل می‌دهد

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، معاون صنایع دستی سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی استان اردبیل را صادرات حوزه صنایع دستی تشکیل می‌دهد که باید با توجه به این آمار بستر توسعه صنایع دستی و بومی و محلی را بهتر از این فراهم کرد.

دباغ عبداللهی محصولات صنایع دستی را پیام‌آور فرهنگ و اعتقادات و دانائی ملت ایران اعلام کرد و گفت: صنایع دستی ما بهترین میراثدر شناخت تاریخ، هویت و تمدن این دیار کهن است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این مراسم از هفت میراث‌بان و خادم میراثفرهنگی، موزه‌ها و صنایع دستی معصومه عبدالرشیدی، محمود ذکی‌پور، ناصر محمودی، حجت‌الاسلام شاهبازی، یحیی مهری، میررحیم سررشته‌داری و جهان عبادی بینا با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد.

نمایشگاه تولید زنده محصولات صنایع دستی استان اردبیل از امروز تا ۳۱ اردیبهشت ماه در رشتههایی همچون ملیلهدوزی، نقرهسازی، چرم، سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و ... دایر بوده و علاقمندان میتوانند از این نمایشگاه در محل نگارخانه خطائی واقع در مجموعه بقعه شیخ صفیالدین اردبیلی از ساعت ۱۵ عصر تا ۲۱ شب بازدید کنند.