به گزارش افکارنیوز،علیرضا داوودنژاد کارگردان سینمای ایران با طرح این مطلب که تولید آثار در حوزه فرهنگ و به ویژه سینمای ایران در شرایط خوبی قرار ندارد، گفت: ده‌ها میلییون مخاطب فارسی‌زبان در ایران، منطقه و همه دنیا توسط بازار سیاه فیلم و کانال‌های ماهواره‌ای که فیلم و سریال های دوبله شده پخش می‌کنند به تاراج رفته‌اند و نظام هنری و رسانه‌ای ما در مقابل حریفان و رقیبان به ورشکستگی رسیده است و حال سئوال من از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به طور مشخص این است که چه برنامه‌ای برای نجات نظام هنری و رسانه‌ای کشور دارند؟

چه برنامه‌ای برای مقابله با قاچاق و سرقت فرهنگی دارید؟

کارگردان فیلم " مصائب شیرین " افزود: بازار سیاه و قاچاق فیلم‌های ویدیویی ایرانی بیداد می‌کند و شاهد هستیم که این آثار به صورت عینی به سرقت می‌رود و متاسفانه تا کنون هیچ مسئول بلندمرتبه‌ای درباره چرایی قاچاق و سرقت‌های فرهنگی که جزئی از سرمایه‌های فردی و اجتماعی است پاسخگو نبوده‌اند.

وی همچنین درباره نمایش غیرقانونی فیلم‌های ایرانی در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان نیز اینگونه توضیح داد: قاچاق و نمایش غیرقانونی فیلم‌های ایرانی در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان به روال عادی تبدیل شده که نتیجه این بازار سیاه پایمال شدن سرمایه فیلمساز و سینماگر است و در نگاه کلی تولیدکننده آثار فرهنگی در چرخه قاچاق محصولات در حال نابودی است.

لزوم حمایت از هنر و سرمایه‌گذاری در این بخش

کارگردان فیلم " کلاس هنرپیشگی " در ادامه متذکر شد: از همین‌رو حمایت از تولیدکننده در حوزه سمعی و بصری برای مبارزه با قاچاق و سرقت‌های هنری باید از برنامه‌های مهم عرصه فرهنگ باشد و به راستی نامزدهای ریاست جمهوری تا چه اندازه حمایت از هنر و سرمایه‌گذاری در این بخش را در لیست برنامه‌های فرهنگی خود دارند و خواهند داشت؟

داودنژاد در پایان عنوان کرد: قاچاق محصولات فرهنگی نیز از جمله آفتهای حوزه فرهنگ و هنر بهویژه سینمای ایران است. حال این سئوال است که چه برنامهریزی مشخصی برای مبارزه با قاچاق محصولات فرهنگی دارند و همچنین برای تقویت تولید کالاهای فرهنگی و سینما چه دیدگاهی دارند؟