کتابخانه ملی ایران سه ماه است که نه رئیس دارد و نه سرپرست، و بیمسئولیتی دولت در قبال این وضعیت باعث بروز مشکلات زیادی شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، پس از استعفای علی اکبر اشعری، رییس سابق کتابخانه ملی، این نهاد هیچ مسئول یا سرپرستی ندارد و این وضع بخشی از فعالیت های نشر کشور را با وقفه و مشکلات بسیار روبه‌رو کرده است.

اخباری که از کتابخانه ملی می رسد، حاکی است صدور مجوز “فیپا” که یکی از مراحل اصلی چاپ کتاب است به علت وضع بلاتکلیف این کتابخانه بسیار کند صورت می‌گیرد و ناشران را که برای انتشار کتاب و عرضه در نمایشگاه کتاب، نیاز به هماهنگی بیشتری دارند با مشکل روبه‌رو کرده است.

این در حالی است که خدمات‌دهی به مراجعه کنندگان کتابخانه نیز تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفته و مراودات بین‌المللی این کتابخانه هم دچار مشکلات جدی شده است.

پس از استعفای اشعری که به علت تمدید نشدن حکم خود از این مسئولیت کناره گیری کرد، محسن پرویز(معاون سابق فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، هادی سعیدی کیاسری(معاون بین الملل فرهنگستان هنر) و منصور واعظی(دبیر هیأت امنای کتابخانه های عمومی کشور) به عنوان جانشین‌های احتمالی اشعری مطرح شدند اما هیچ گزینه‌ای تاکنون نهایی نشده است.

در مراسم اعطای جایزه کتاب سال، رحیمی معاون اول رئیس‌جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره رییس جدید کتابخانه ملی گفت: «این موضوع باید از طریق وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حل شود.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اسفند گذشته در نشستی رسانه‌ای به خبرنگاران توضیح داد: «تکلیف کتابخانه ملی تا پایان سال۸۹ مشخص می‌شود.»

حسینی، مخبر کمیسیون فرهنگی مجلس، نیز در تذکری به احمدی‌نژاد، این موضوع را یادآوری کرد، اما با این حال هنوز شخصی به عنوان مسئول این نهاد فرهنگی به طور مشخص معرفی نشده است.

برخی شنیده‌ها هم از ادغام کتابخانه ملی با نهادهایی چون میراثفرهنگ و گردشگری و هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور خبر می‌دهند اما ظاهرا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با این موضوع موافقت نکرده است.

تاریخچه تشکیل کتابخانه ملی به سال ۱۲۴۰ هجری شمسی همزمان با تاسیس مدرسه دارلفنون به دست امیر کبیر برمی‌گردد، کتابخانه کوچکی که در این مدرسه بود سنگ بنای آن را تشکیل داد. این کتابخانه در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی، کار خود را به طور رسمی آغاز کرد.

کتابخانه ملی در محل کنونی و با ساختمان و امکانات بسیار پیشرفته در اراضی عباسآباد در مجموعهای بسیار بزرگ در سال ۱۳۸۳ افتتاح شد. مراوادت بینالمللی، صدور مجوز فیپای ناشران، ثبت جدیدترین کتابهای کشور و نگهداری اسناد و نسخ خطی نفیس از جمله فعالیتهای این کتابخانه است.