به گزارش افکارنیوز،محبوبه سمیعی زفرقندی گفت: شبکه تهران از ابتدای تیر ماه برنامه جدیدی را تحت عنوان «بچه‌ها بیایین تماشا» برای گروه خردسال تدارک دیده است که همان بازگشت عروسک «چرا» به تلویزیون است.

این مدیر تلویزیونی گفت: عروسک «بچه‌ها بیایین تماشا» همان عرسک «چرا» است و صداپیشه‌ی آن نیز همان آزاده مویدی‌فرد است.
وی درباره‌ی کلیت و ساختار برنامه جدید خردسال تحت عنوان «بچه‌ها بیاین تماشا» توضیح داد: این برنامه با هدف آموزش مهارت‌ها و مفاهیم به خردسالان ساخته می‌شود. با توجه به اینکه محدوده شناخت واژه‌های خردسال بیش از ۱۵۰۰ کلمه نیست، این برنامه واژه‌های بسیار ساده‌ای با توجه به شناختی که از این گروه سنی داریم، دارد.

وی ادامه داد: این برنامه کارگاهی برای بچه‌ها دارد که در آن مجری بازیگری به اسم جهان که جهانگرد است‌، ایفای نقش می‌کند. جهان تمام جهان را گشته است و راجع به همه چیز اطلاعات دارد و همه سوالات را که برای عروسک «چرا» پیش می‌آید پاسخ می‌دهد. در واقع به دنیایی که خردسالان به آن وارد شده‌اند وارد می‌شویم و تخیل بچه‌ها را پرورش می‌دهیم.


مدیر گروه خردسال کودک و نوجوان شبکه تهران از آیتم‌های مختلف این برنامه نیز گفت و توضیح داد: چمدان جادویی‌، شعر و موسیقی، قصه گویی از جمله آیتم‌های مختلف این برنامه هستند. «چمدان جادویی» آیتمی است که در آن بچه‌ها به صورت تخیلی به همه جای دنیا سفر می‌کنند در بخش شعر و موسیقی نیز موضوعات آموزشی داریم که بچه‌ها را با صدا آشنا می‌کنیم و واژه‌های ساده را با یک نوع ضرباهنگ به کودکان آموزش می‌دهیم. در آیتم قصه‌گویی نیز هر قصه به موضوع ربط دارد این قصه‌ها در ذهن بچه‌ها ایجاد پرسش می‌کند.


او در عین حال هدف از قصه گویی را پرورش تفکر خردسال دانست و گفت: در این راستا از کتاب‌های تصویری استفاده می‌کنیم، اشیاء را طبقه بندی می‌کنیم و بچه‌ها را با من خود آشنا می‌کنیم تا هویت خود را در اعضای خانواده حفظ کنند و اگر اشتباهی می‌کنند بدون اینکه از ارزش و شأن آنها کاسته شود اشتباهات خود را بگویند و انکار نکنند.


سمیعی همچنین به این نکته نیز اشاره کرد که در این برنامه به خردسالان آموزش می‌دهیم که بتوانند با نگاه به چهره افراد حس آنها را تشخیص بدهند.


او در ادامه گفت‌وگوی خود هدف از ساخت این برنامه را درگیر شدن والدین با مفاهیمی دانست که به خردسالان آموزش داده می‌شود و اعلام کرد: یک تیم قوی بر روی این برنامه ترکیبی کار کرده‌اند.


برنامه «چرا» پس از هشت سال با تغییراتی به شبکه تهران باز می‌گردد. این برنامه از ابتدای تیر ماه به مدت ۶۰ دقیقه هر روز صبح ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه از شبکه تهران به روی آنتن خواهد رفت.


نگار استخر به عنوان طراح و کارگردان هنری‌، فاطمه شیرزادی مقدم تهیه کننده، داریوش کفایتی کارگردان تلویزیونی‌، آزاد معیدی صدا پیشه‌، پیمان ناظمی مجری بازیگر‌، محمد اعلمی عروسک ساز‌، شیما بخشنده و محمد اعلمی عروسک گردان‌، فواد صفاریان پور‌ طراح تیزر و آنونس‌، شیوا درویش سرپرست نویسندگان ‌، شیما میرحمیدی طراح دکور‌، فواد محمودی ساخت دکور‌، و نیوشا صدر‌، جواد طالبی نویسنده متون برنامه از جمله عواملی هستندکه در ساخت برنامه همکاری دارند.