به گزارش افکارنیوز،سعید الهی طی گفتگویی مطرح کرد: همانگونه که پیش از این اعلام شد، هیأت ساماندهی صنوف سینمایی در چارچوب وظایف و اهداف خود طی ۱۶ ماه گذشته مسئولیت پیگیری ثبت صنوف سینمایی و رفع موانع و محدودیت‌های موجود در مراجع مربوطه را برعهده داشت که در حال حاضر با دریافت شماره ثبت ۱۱ صنف سینمایی، از اول تیر ماه سالجاری ماموریت‌های این هیأت به معاونت فعالیت‌های سازمان سینمایی و اداره خدمات و امور صنفی آن سازمان واگذار می‌شود.


وی ادامه داد: البته صنف مدیران سالن‌های سینمایی نیز اخیراً اساسنامه خود را به وزارت ارشاد ارائه داده‌اند و انجمن صنفی سینماداران و گویندگان نیز پیش از این در وزارت کار و امور اجتماعی ثبت شده‌اند که نیاز به دریافت مجوز از هیأت رسیدگی به موسسات را دارند. ضمن اینکه کانون صنفی پخش‌کنندگان سینمای ایران نیز به زودی در مسیر ثبت قانونی قرار خواهد گرفت و با احتساب این موارد، مجموع صنوفی که نسبت به قانونی شدن اقدام نموده اند به ۱۵ صنف می رسد.


وی گفت: ۱۱ صنف سینمایی مورد اشاره که برای نخستین بار در مجاری صحیح حقوقی قرار گرفته و صاحب هویت رسمی و قابل قبولی شده‌اند، از این پس می‌توانند مطابق مفاد اساسنامه و با تکیه بر عنوان قانونی خود، مبادرت به بازگشایی حساب‌های بانکی و انجام سایر فعالیت‌های مرتبط نموده و در عین حال از انواع تسهیلات و کمک‌های حمایتی دستگاه‌های دولتی به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اعضای صنف خود به طور مستقل بهره‌مند شوند.


دبیر هیأت ساماندهی صنوف سینمایی اسامی یازده صنف قانونی و روسای آنها را به شرح ذیل اعلام کرد: جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران با ریاست سید ضیاء هاشمی، کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران با ریاست سید مهدی سجاده چی، مدیران تولید(پیمان جعفری)، چهره پردازان(اکرم نویدی)، جلوه های ویژه(اکبر محمدی)، مدیران آموزشگاه‌های آزاد سینمایی(اصغر محبی)، دستیاران فیلمبردار(سید حسین قدیمی)، مدیران تدارکات(رضا نوروزی)، مدیران و طراحان، جلوه‌های بصری(سید امیر معتمدی)، بازیگران و بدلکاران(علیرضا فتحی) و کارکنان لابراتوار(بهمن کریمیان).


الهی یادآور شد: اصل قانون در هیچ دولتی قابل نفی نیست و لذا براساس آخرین مذاکرات و مکاتبات وزارت ارشاد با اداره ثبت شرکت‌ها و طبق قوانین جاری، از هر حرفه سینمایی تنها یک صنف تشکیل شده و استفاده غیر مجاز از عناوین صنوف قانونی به هر نحو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، از طریق متولیان آن قابل پیگرد است. لذا شایسته است اهالی پر تلاش سینما در فضایی شفاف و با استفاده از این فرصت تاریخی، برای شناسایی هویت حقوقی خود همچنان تلاش نمایند.


وی توضیح داد: فارغ از مسائل و حواشی مربوط به باز شدن خانه سینما که از ابتدا هم جزو دستور کار هیأت ساماندهی نبود و در سایر مراکز مربوطه پیگیری می‌شد، دستیابی صنوف سینمایی به هویت حقوقی و اصطلاحاً کسب شناسنامه برای این دسته از فعالان سینمایی، امر خجسته و مبارکی است که بدلیل عدم وجود سابقه از این مسئله، سرانجام با تلاش بسیار موانع موجود حذف و مسیر برای سایر صنوف که قصد قانونی شدن دارند تا حدی تسهیل شده است.


الهی ضمن قدردانی از همکاری تمامی اعضای شورای مرکزی صنوف سینمایی و اهالی رسانه در طول فعالیت هیأت ساماندهی و نیز مسئولین سازمان سینمایی و نهاد ریاست جمهوری در ارائه چندین نوبت تسهیلات به اعضای صنوف در مدت گذشته، ابراز امیدواری کرد تا باز شدن خانه سینما، هرگونه مسائل مربوط به بیمه، مالیات، دریافت تسهیلات و … سینماگران از طریق اداره خدمات و امور صنفی معاونت فعالیت‌های سازمان سینمایی همچون گذشته مرتفع شود.