به گزارش افکارنیوز، حبیب الله کاسه‌ساز رئیس هیات مدیره این تشکل روز گذشته شنبه ۲۹ تیراعلام کرده بود که دلیل این تجمع حرف‌های همایون اسعدیان کارگردان سینمای ایران در مناظره برنامه «هفت» است.

اسعدیان در بخشی از صحبت‌هایش در مناظره با حسین فرحبخش تهیه کننده و کارگردان سینمای ایران به تعداد کم اعضای این تشکل صنفی در قیاس با اعضای خانه سینما اشاره کرده بود. کاسه‌ساز هم گفته بود که این تجمع برگزارمی‌شود تا نشان بدهیم خانه اصناف سینمای ایران ۴۰ نفر نیستند.

تجمع اصناف در مقابل وزارت ارشاد از ساعت ۱۱ صبح آغاز شد، تجمعی که خبرگزاری‌ها روایت‌های مختلفی از تعداد آدم‌هایی داشتد که در آن شرکت کرده‌اند.

ایسنا تعداد حاضران را ۷۰ الی ۸۰ نفر عنوان کرده بود و خبرگزاری فارس هم از حضور ۱۲۰ نفر در این تجمع خبرداده بود.

در این تجمع شرکت کنندگان علاوه بر سر دادن شعارهایی مبنی بر حمایت از سازمان سینمایی و تحویل گرفتن خانه سینما پلاکارد‌هایی را هم حمل می‌کردند که روی آن‌ها شعارهای مختلفی چون «آقای همایون اسعدیان: ما سیاهی لشکر نیستیم»، «انجمن دستیاران فیلمبردار حمایت خود را از سازمان سینمایی و شورای عالی سینما برای بازگشایی خانه‌ی سینما قانونی اعلام می‌داریم» و «ما صنف‌های قانونی خواهان بازگشایی خانه‌ی سینما هستیم» نوشته شده بود.

این تحمع دو ساعت به طول انجامید و در نهایت حبیب الله کاسه‌ساز پایان آن را اعلام کرد. رئیس هیات مدیره و سخنگوی خانه اصناف سینمای ایران در این تجمع گفت که امیدواریم مسئولین وزارت ارشاد و سازمان سینمایی تمهیدی به کار ببرند تا خانه سینما در اختیار صنوف قانونی قرار بگیرد.

حسین فرح‌بخش در این تجمع با بیان این مطلب که دوستان درخانه سینما فکر می‌کنند که در دولت بعد بوی کباب می‌آید، در حالی که نمی‌دانند آنجا خر داغ می‌کنند، گفت: «آقایانی که بیست و اندی سال است که در خانه سینما رانت خواری می کنند، ‌ از سال گذشته به حوزه هنری هنر رفتند و در آنجا لانه کردند و پول میلیاردی گرفتند.»

فرح‌بخش از برپایی این تجمع به عنوان آغاز کار تشکل متبوعش نام برد و گفت که اگر تصور می‌کنید خانه سینما را می‌گیرید و ما به کارمان پایان می‌دهیم، اشتباه می‌کنید.

او به وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی اعتراض کرد و گفت که اگر طبق قانون «خانه سینما» باید بازگشایی شود و آن را بسپارید به صنوف قانونی، چرا این کار را نمی‌کنید؟

او افزود: «البته اگر قانون حاکم نیست و ملاک عربده کشی است که که دیگر هیچ.»

حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش هم از دیگر حاضران در این تجمع بود. او هم دقایقی برای حاضران سخن گفت. کاوش با خائن خواندن سینماگرانی که سال گذشته زمانی که حوزه هنری برخی از فیلم‌ها را تحریم کرده بود به سمت این نهاد رفتند، خطاب به این سینماگران گفت: «حاصل ۲۰ سال مدیریت شما همین افرادی هستند که صورت خود را با سیلی سرخ می‌کنند و شب گرسنه می‌خوابند و حالا مقابل وزارت ارشاد تجمع کرده‌اند.»

او خواسته خودش و جمع خاضر را این گونه بیان کرد:ما فقط میخواهیم خانه سینما به دست خودمان مدیریت شود، متاسفانه امروز نه امنیت شغلی و نه بیمه بیکاری وجود دارد.