به گزارش افکارنیوز،ضیافت افطار محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم با عنوان «برخوان واژه‌ها» در باغ زیبا برگزار شد.

براساس این گزارش در این برنامه سید محمدحسینی، غلامعلی حداد عادل، ‌محسن مومنی شریف، مشفق کاشانی، حمید سبزواری و جمعی از حاضران حضور داشتند.

پیش از این عنوان شده بود اجرای این برنامه بر عهده سعید بیابانکی است، اما شامگاه گذشته محدثی خراسانی این مسئولیت را عهده‌دار بود.

* حداد عادل: آقای حسینی با تمام محدودیت‌هایی که ما از آن خبر داشتیم عملکرد موفقی داشت

غلامعلی حدادعادل ضمن اشاره به فعالیت‌های سیدمحمد حسینی و تقدیر از تلاش‌های ۴ ساله او عنوان کرد: حضور بنده در این جمع با ۲ انگیزه صورت گرفت؛ اول استفاده از شعر شاعران و بهره‌مندی از شعر دوستان و دیگری تشکری از پایان فعالیت‌های دکتر حسینی در وزارت ارشاد است.

وی افزود: در ۴ سالی که ایشان وزیر ارشاد بود، بنده به صورت‌های مختلف با فعالیت‌هایش در ارتباط بودم، مدتی در مجلس رئیس کمیسیون فرهنگی و در مجلس نهم هم به صورت‌های مختلف شاهد فعالیت‌های فرهنگی آقای حسینی بودم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: باید تاکید کنم آقای حسینی زحمات فراوانی کشیدند و تلاش بسیار داشتند، البته توفیقاتی خوبی هم نصیب شان شد.

حدادعادل ادامه داد: ایجاد تحول در عالم هنر، ادب و فرهنگ کار سریعی نیست که بتوان به سرعت در این مورد تصمیم گرفته و ظرف مدت کوتاه به نتیجه رسید ولی آقای حسینی با تمام محدودیت‌هایی که ما از آن خبر داشتیم اما او به زبان نمی‌آورد در مجموع عملکرد موفقی داشت.

این نماینده مجلس ضمن سپاسگزاری و ابراز امیدواری از اینکه این وزیر دولت احمدی‌نژاد در سنگرهای دیگری به فعالیت‌های ادامه دهد، تصریح کرد: ضمن قدردانی از تلاش‌های این وزیر فرهیخته امیدوارم در آینده شاهد فعالیت‌های آقای حسینی در دیگر سنگرهای فرهنگی باشیم.

این مقام مسئول در پایان با این شعر سخنان خود را به پایان برد و خواند: مرا به سادگی دل‌ها می‌توان بخشید / خطا نموده‌ام و چشم آفرین دارم.

* حسینی: کنگره مشفق کاشانی برگزار می‌شود

سید محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم در این ضیافت افطار، ضمن تشکر از اینکه در چند سال خدمت از همکاری شاعران در برنامه‌های متنوع و متعدد بهره‌مند و آثار آن را گوش کردم گفت: باید برای ارائه و بیان ارادت به اهل شعر و ادب به مواردی اشاره کنم، امیدوارم در دولت یازدهم گام‌های بلندی برداشته شود و کارهای انجام شده در دولت دهم استمرار یابد. البته برخی از این امور با همکاری نهاد و برخی از صفر تا صدها از سوی وزارت ارشاد برگزار شد.

به گفته عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد دولت احمدی‌نژاد، جشنواره شعر فجر، همایش شاعران ایران و جهان، شعر دفاع مقدس و مقاومت، تاسیس دبیرخانه شعر آئینی، شعر علوی کنگره شعر فاطمی عاشورایی و رضوی همزمان با جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا از اقدامات مثبت دولت دهم بود.

وی گفت: اعزام شاعران به خارج و اقصی نقاط کشور از دیگر اقداماتی است که باید به آن اشاره کنم، از هر فرصت برای توجه به شاعران باید استفاده کرد، همواره در برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلف شاعران حضوری فعال داشتند، حتی در نمایشگاه قرآن شاعران ضمن حضور به اجرای برنامه پرداختند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برای تکریم شاعران جلسات متفاوت تجلیل برگزار شده و با انتشار یادنامه به معرفی آنها پرداختیم، عنوان کرد: ‌از نام‌آوران شعر فارسی همانند حافظ، سعدی و فردوسی هم غافل نبودیم، هر ساله برنامه‌های متعددی برگزار می‌شد مثلا در قونیه برای مولوی و در گنجه آذربایجان برای نظامی گنجوی برنامه‌هایی برپا شد.

حسینی با اشاره به نامگذاری ۱۰ تیر به عنوان روز صائب تبریزی افزود: امیدوارم با ثبت این روز در تقویم هر ساله شاهد اجرای برنامه‌هایی برای این شاعر باشیم.

وی به برخی جوایز ادبی همچون پروین اعتصامی، رونمایی از برخی آثار، برگزاری دو مراسم در زادگاه قیصر امین‌پور، نصرالله مردانی، سپیده کاشانی، طاهره صفارزاده و تاج‌الشعرا اشاره و گفت: برنامه‌هایی هم برای مرحوم معلمی، خلیل عمرانی، استاد شاهرخی و شاهرخ اورامی برگزار شده، البته توجه خاصی هم به احمد عزیزی در بیمارستان شد تا انشاالله سلامتی کامل را به دست آورد.

حسینی ضمن اشاره به اینکه هفته آینده کنگره مشفق کاشانی را برگزار خواهیم کرد، گفت: در محضر رهبر انقلاب بودیم که به ایشان گفتم در آغاز دهه دهم عمر آقای مشفق هستیم، اما رهبر انقلاب فرمودند چرا سن ایشان را بالا می‌برید و من در پاسخ به ایشان عنوان کردم ایشان متولد ۱۳۰۲ هستند و ۹۰ سال عمر کرده و در آغاز دهه دهم عمرشان هستند از این رو قرار است برای ایشان کنگره‌ای برگزار شود.

حسینی در ادامه سخنان خود چاپ و انتشار کتاب شاعران جلسه با مداحان و ذاکران را از دیگر اقدامات خواند و ضمن اشاره به موزه مفاخر در تبریز گفت: فاز اول این موزه مربوط به علما و اسلام‌شناسان و فاز دوم مربوط به هنرمندان و شهیدان خواهد بود که امیدواریم در هر استان مراکزی داشته باشیم تا شخصیت‌ها به مردم معرفی شوند.

این مقام مسئول در پایان سخنان خود ضمن طلب حلالیت ابراز داشت: اگر کوتاهی در این مدت شده عذرخواهی می‌کنم، اما یکی از اولویت‌های کار ما این بود که اگر به سینما و مطبوعات یا کتاب بها می‌دهیم به شعرا هم اعتنا کنیم.

* حاشیه‌هایی از آخرین ضیافت وزیر ارشاد / یافتن فامیل نزدیک پس از سال‌ها

در ادامه این نشست بیژن ارژن پیش از قرائت اشعاری عنوان کرد: در دیدار امشب با شاعران اتفاق جالبی رخ داد و پس از سال‌ها و حدود ۲۰ سال پسرعموی گمشده‌ام را در این جلسه پیدا کردم که این موضوع برایم خوشایند است.

ارژن توضیح داد: آخرین بار در زمین چمن او را مشغول فوتبال بازی کردن دیدم، آنها بعد از مدتی فامیلی خود را به دایی چی تغییر داده و شناسنامه دیگری گرفته بودند، از این رو این دیدار با پسرعمویم برایم خوشایند بود.

* یادداشت سبزواری برای حسینی / وز مهر حسین و عترتش سرشارم

در این مراسم یادداشتی به پاس قدردانی از زحمات حسینی در دولت یازدهم از سوی حمید سبزواری به همراه هدیه‌ای تقدیم وزیر نجیب دولت احمدی‌نژاد شد، در این یادداشت سبزواری نوشته بود؛ بر خود لازم می‌دانم به پاس تمام خدمات در منصب وزارت ارشاد نسبت به فرهنگ و ادب و اندیشمندان که معمول داشته‌اید تقدیر کنم، ان‌شاءالله در آینده در هر جایگاهی که مشغول خدمت باشید یار و یاور فرهنگ‌دوستان باشید.

شادم که حسینم و حسینی یارم

وز مهر حسین و عترتش سرشارماز جمله حسینی و حسینی یاران

در روز جزا چشم شفاعت دارمدر این مراسم از سوی محمدعلی مجاهدی دبیر شعر آئینی کشور، انجمن ادبیات کشور افغانستان، کانون ادبی زمستان، سایت شاعران فارسی زبان، هدایایی به سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم با حضور حداد عادل اعطا شد.

در آخرین ضیافت افطار وزیر ارشاد، محمد علی بهمنی، سعید بیابانکی، رستم عجمی، موسوی شاعر افغان، ناصر فیض،بیژن ارژن، حمیدرضا شکارسری، فاطمه طارمی، مظاهری، میلاد عرفانپور، حمید هنرجو و... شعر خواندند.