به گزارش افکارنیوز، هویت نقاشی زیبا و مشهور لئوناردو داوینچی که در سال ۱۵۰۴ کشیده شده مدتها به لیزا گرادینی دی جیوکوندو همسر یک تاجر مشهور ابریشم نسبت داده می شد اما اثبات این ظن و گمان تحقیقات پیچیده و طولانی باستان شناسی بوده است.

آخرین تلاشها برای اثبات هویت این نقاشی سال گذشته آغاز شد، وقتی که سلوانو وینچنتی مسئول کمیته ملی ارزش گذاری دارایهای تاریخی، فرهنگی و زیست محیطی ایتالیا چندین اسکلت در زیرزمین یک صومعه در فلورانس کشف کرد که گفته می شود یکی از آنها متعلق به مدل این نقاشی است.

وینچنتی با اشاره به راهکاری که برای مشخص کردن دقیق اسکلتهای مونالیزا در پیش می گیرد گفت که قصد دارد قبر اقوام دل جیونکوندو که تابوتهای سنگی مهر و موم شده طی ۳۰۰ سال گذشته هستند را بگشاید تا مشخص شود که آیا دی ان ایی این اسکلتها با هیچ کدام از آنها که سال گذشته پیدا شده تطابق دارند یا خیر.

وینجنتی گفت: درحال حاضر ما آزمایش کربن - ۱۴ را روی سه اسکلت از هشت اسکلت کشف شده در صومعه سنت اورسولا انجام می دهیم که احتمال دارد هم دوره مرگ لیزا گرادینی باشند. آزمایش کربن ۱۴ به ما می گوید که کدام یک از سه اسکلت متعلق به دهه ۱۵۰۰ هستند. پس از آن متوجه می شویم که روی کدام اسکلت باید آزمایش دی ان ای نهایی را انجام دهیم.

قبر خانوادگی دل جیوکوندو در سردابه ای پشت محراب اصلی کلیسای سانتیسیما آنونزیاتا در فلورانس قرار دارد که در این قبر همسر گرادینی و دو فرزندش نیز قرار گرفته اند.