به گزارش افکارنیوز، متن نامه اعضای مؤسسه هنرمندان پیشکسوت خطاب به رئیس جمهور به شرح زیر است:

«به نام خدا

جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام و تبریک آغاز به کار دولت تدبیر و امید

احتراما به استحضار می رساند بعد از گذشت حدودا شش سال از مصوبه بهمن ماه سال ۱۳۸۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی، موسسه ای تحت عنوان " موسسه هنرمندان پیشکسوت " وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال گذشته برای حمایت و حفظ شان و منزلت هنرمندان طراز اول و با سابقه کشور راه اندازی گردید، هنرمندانی که طلایه دار تمدن این سرزمین بوده و قطعا بدون آنان فرهنگ و تمدن معنی نخواهد داشت.

علی رغم آنکه طی مدت کوتاه گذشته تلاش های ارزنده ای برای فعالیت این موسسه صورت پذیرفته، متاسفانه بیم آن میرود که با تغییر و جابجایی دولت و مسئولین و به دلیل مشکلات بودجه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت های این موسسه ی نوپا دچار رکود شده و از رسالت اصلی خود برای خدمت به هنرمندان فاصله بگیرد، لذا بر آن شدیم که طی این مرقومه و به عنوان اعضای این موسسه " در خواست حمایت جدی خود را برای تقویت و کمک مالی به این موسسه ی نوپا که هنوز به یکسالگی خود نرسیده داشته باشیم:

۱ - کمک مالی قابل توجه حداقل۱۰۰میلیارد ریال برای سال ۹۲ به منظور رسیدگی به امور ضروری هنرمندان پیشکسوت از جمله مسایل و مشکلات مربوط به امور پزشکی و بیماریها به ویژه بیماریهای صعب العلاج و خاص، مشکلات معیشتی و هزینه های ضروری(مستحضر باشید برخی از هنرمندان پیشکسوت در دوران کهولت سن از داشتن حقوق مستمر و بازنشستگی محروم هستند!) و همچنین حمایت از تولید فعالیت ها و آثار هنری، امور پژوهشی و تحقیقاتی و…

۲ - به استناد بند ۱ ماده ۲۲ اساسنامه موسسه(مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی) ایجاد ردیف مستقل اعتباری در بودجه سالیانه کشور به ویژه در سال ۹۳ به منظور اطمینان از استمرار کمک های سالیانه دولت به هنرمندان پیشکسوت.

۳ - از طریق سازمان محترم بهزیستی امکان استفاده رایگان از خدمات آسایشگاه های ویژه سالمندان برای تعداد محدودی از هنرمندان پیشکسوت فاقد سرپرست در تمامی رشته های هنری و با معرفی آن موسسه فراهم گردد.

۴ - با توجه به اینکه سالهاست موضوع وام ۵۰ میلیون تومانی خرید یا ساخت مسکن هنرمندان بلا تکلیف شده، شرایط استفاده از تسهیلات مذکور برای هنرمندانی که فاقد مسکن هستند فراهم شود.

۵ - از طریق وزارت بهداشت و درمان موضوع پذیرش هنرمندان پیشکسوت در تمامی یا بخشی از بیمارستان های تخصصی کشور با معرفی نامه موسسه مذکور(یا کارت عضویت موسسه) امکان پذیر باشد.

۶ - از طریق سازمان میراثفرهنگی و گردشگری استفاده از خدمات گردشگری و تفریحی با تخفیف ویژه و استفاده از موزه های سراسر کشور به صورت رایگان انجام گردد

۷ - از طریق شرکت بیمه ایران تمامی هنرمندان پیشکسوت در تمامی حوزه ها(اعضای این موسسه) که احتمالا تا پایان سال تعداد آنها به ۴۰۰ نفر می رسد تحت پوشش بیمه تکمیلی طلایی(مشابه سالجاری خانه تئاتر و خانه سینما) قرار بگیرند.

۸ - به منظور استفاده ی ثمر بخش از تجارب پیشکسوتان در حوزه ی فرهنگ و هنر در گروه مشاوران ریاست جمهوری، حوزه «پیشکسوتان هنری» نیز گنجانده شود.

۹ - ساختمانی مناسب با کاربری چند منظوره(اداری و فرهنگی) از طریق نهاد ریاست جمهوری یا سایر دستگاه های دولتی برای دفتر فعالیت های این موسسه ی نوپا اختصاص یابد، ساختمانی که مکانی برای پاتوق دائمی هنرمندان نیز باشد.

امید داریم با برنامه های فرهنگی اعلام شده از سوی حضرتعالی نه تنها تاخیر ۶ ساله در راه اندازی این موسسه جبران شود، بلکه شرایط بهینه در شان خدمتگزاری به پیشکسوتان فرهنگ و هنر این مرز و بوم فراهم گردد.

همانگونه که استحضار دارید اخبار تاسف بار درگذشت اساتید و بزرگان عرصه فرهنگ وهنر این سرزمین در یکسال گذشته و سال های قبل نشان داد که فرصت زیادی برای پاسداشت شان این قشر فرهیخته وجود ندارد!، به ویژه که فقدان برخی از ایشان ضایعه ای غیر قابل جبران است.

به طور حتم انتشار خبری امید بخش در خصوص حمایت جدی جنابعالی از " موسسه هنرمندان پیشکسوت " در بدو شروع مسئولیت ریاست جمهوری، همه اهالی فرهنگ و هنر به ویژه هنرمندان پیشکسوت در همه حوزهای نمایشی، سینمایی، موسیقی، شعر، ادبیات داستانی، تجسمی و خوشنویسی، هنرهای سنتی و معماری را در دوران نگران کننده کهولت سن، مسرور و دلگرم می نماید.

در پایان نیز از جنابعالی به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور برای حضور در جشن یکسالگی موسسه هنرمندان پیشکسوت در روز چهارشنبه۲۰/۶ / ۱۳۹۲ و در جمع صمیمی هنرمندان پیشکسوت و بیان سخنان دلگرم کننده در همین راستا دعوت به عمل می آوریم.

برای دولت جنابعالی آرزوی توفیق روز افزون در خدمت به فرهنگ و هنر این کشور را داریم.»

این نامه به امضای هنرمندانی چون قباد شیوا، محمدعلی کشاورز، ایرج راد، محمدگلریز، رسول نجفیان،بهزاد فراهانی، صادق تبریزی، مصطفی کمال پورتراب، مجید انتظامی، علی پویان، نصرالله قادری، عباس شیرخدا، تاجبخش فنائیان، حسین یوسف زمانی، هوشنگ ظریف، کیوان ساکت، کامبیز روشن روان، محمدرضا درویشی، ارحام صدر، علی اکبر صادقی، حسن نیک نژاد، محمدجلیل رسولی، هوشنگ کامکار، محبوبه بیات، ولی شیراندامی، حسن ریاحی، داوود رشیدی، هنگامه اخوان، فریدون شهبازیان، اردشیر صالح پور، مریم معترف، ایرج اسکندری و... رسیده است.