به گزارش افکارنیوز، محققان IVF ملبورن و بیمارستان رویال ملبورن استرالیا، با پیوند بخشی از بافت تخمدان به شکم یک زن که به دلیل درمان سرطان نابارور شده بود، به باروری موفق وی کمک کردند.

این پیشرفت که برای نخستین بار در جهان صورت می گیرد می تواند درمانهای کنونی ناباروری را متحول کند.

" ولی " ۲۶ ساله، اکنون یک جنین دوقلو را در هفته ۲۶ بارداری خود دارد. این زن به دلیل ابتلا به سرطان تخمدان و درمان آن، توان باروری خود را از دست داده بود.

پزشکان بافت تخمدان منجمد شده او را دوباره به شکمش پیوند زده و به او کمک کردند تا ۲ تخمک سالم تولید کند.

گاب کواس مدیر پزشکی بخش IVF موناش این پیشرفت پزشکی را بسیار هیجان انگیز خواند و افزود: کاملا متقاعد شدم که بافت تخمدان راه مناسب برای حفظ باروری است.

وی اظهار داشت: اگر بیماری داشته باشم که به دلیل درمان سرطان باروری خود را از دست می دهد این شیوه را به او توصیه خواهم کرد.

دکتر کیت استرن، متخصص باروری " ولی "، می گوید: " چندین سال مراقبت و بررسی روزانه به این باروری منجر شده است. وقتی این باروری شکل گرفت همگی از شوق و شادی اشک ریختیم. "

پژوهشگران هفت سال پیش بخشی از بافت تخمدان " ولی " را که به سرطان مبتلا نشده بود جدا کرده و به صورت منجمد نگه داری کرده بودند.

این شیوه نوین می تواند برای زنانی که به دلیل ابتلا به سرطان تخمدان و درمان آن که موجب ناباروری می شود، امیدوار کننده باشد.