به گزارش افکارنیوز، این تیم تحقیقاتی به ریاست کورتنی میلر از موسسه تحقیقاتی اسکریپس در فلوریدا یادآور شده اند که معتادان به مت‌آمفتامین که در بازار سیاه به نام " شیشه " معروف است، گزارش داده اند که پس از ترک مواد به واسطه خاطرات خود تمایلاتشان به مصرف مواد تحریک می شود. این افراد با عواملی چون پول و دخانیات به سادگی به اعتیادی کشیده می شوند که به سختی آن را پشت سر گذاشته اند.

اعضای این تیم اظهار داشتند که تولید خاطرات کار پیچیده ای است. تغییرات در ساختارهای کوچک شاخه دار که سیگنالها را از سایر عصبها دریافت می کند باید رخ دهد و ساختار سلولهای عصبی در این فرآیند تغییر کند.

آکتین پروتئینی که ساختار این سلولها را می سازند نقش مهمی در این فرآیند ایفا می کند. محققان در موشها مانع از پلیمریزاسیون آکتین شدند و این کار را با سد کردن ملکولهای موتوری که به عنوان میوزین II شناخته می شود انجام دادند.

این محققان تحقیقات خود را در " فاز نگهداری " شکل گیری حافظه مرتبط با مت‌آمفتامین انجام دادند. براساس اظهارات کورتنی میلر، " فاز نگهداری " به دور طولانی اشاره می کند که حافظه پس از شکل گیری در انتظار بازیابی باقی می ماند.

وی توضیح داد که نتایج این تحقیقات بسیار هیجان انگیز بوده است چرا که عملکرد و دستکاری آنها منجر به اختلال در حافظه آنها مدت طولانی پس از شکل گیری شد.

آزمایشهایی که پس از این عملکرد و دستکاری در حافظه انجام شده نشان می دهد که موشها به سرعت همه خاطرات خود را در رابطه با مت‌آمفتامین از دست دادند. سایر خاطرات آنها درباره جایزه خوراکی و یا شوک به پا سالم و بی نقص باقی مانده بود.

میلر گفت: شاید پاک کردن روابط گذشته از ذهن افراد غیر ممکن باشد، اما شاید روزی معتادان سابق با فراموش کردن خاطرات مربوط به مخدر به یک نوع آرامش برسند.