به گزارش افکارنیوز، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز شنبه ۳۰ شهریور در حاشیه دیدار با محمد نوح وزیر فرهنگ و آموزش اندونزی در جمع خبرنگاران، روابط فرهنگی دو کشور را دیرینه و خوب ارزیابی کرد و گفت: کشور اندونزی برای ما از اهمیت ویژه ای قائل است و ما در زمینه های مختلف اعم از سینما، رادیو و تلویزیون، مطبوعات و کتاب، همکاری های خوبی را با این کشور داریم.

وی با اشاره به آثار قابل عرضه ایران در پرجمعیت ترین کشور مسلمان دنیا جهت معرفی و شناساندن فرهنگ غنی ایرانی - اسلامی تاکید کرد: بین دو کشور کار اعزام هنرمندان انجام خواهد شد. ما در این جلسه همچنین در خصوص مبادلات فرهنگی بین دو کشور و از جمله نهضت ترجمه معکوس تبادل نظر کردیم و در همین زمینه تشکیل کمیته ای متشکل از نمایندگان فرهنگی دو کشور، مورد توافق بنده و وزیر فرهنگ و آموزش اندونزی قرار گرفت.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این کمیته از اعضای متشکل از کارشناسان فرهنگی دو کشور ایران و اندونزی خواهد بود و میزان تحقق توافق های فرهنگی دو کشور را در سالهای قبل ارزیابی خواهد کرد.

جنتی افزود: خوشبختانه کتابهای خیلی زیادی از ایران به زبان مالایی که زبان رسمی اندونزی و مالزی است، ترجمه شده و در اختیار اصحاب فرهنگ و هنر این کشورها قرار گرفته است ولی در زمینه انتقال فیلم هایمان و همچنین عرضه محصولات رادیویی و تلویزیونی مان، کمتر کار شده است که این مسئله باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سئوال که چه بازخوردی از محصولات فرهنگی و هنری ایران در کشور اندونزی دارید؟ یادآور شد: در مدت کوتاهی که در وزارت ارشاد هستم، ارزیابی خاصی از بازخورد این آثار ندارم ولی این موضوع را باید به تدریج دنبال کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز خرسندی از افتتاح رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی در سالهای اخیر، این مسئله را نقطه مثبتی برای توسعه فعالیتهای فرهنگی مابین دو کشور عنوان کرد.

جنتی همچنین در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که «اخیرا دختر جوانی از ایران در مراسم انتخاب دختر شایسته سال ۲۰۱۳ در اندونزی شرکت کرده است. آیا این موضوع با هماهنگی دولت ایران و وزارتخانه متبوع شما انجام شده است یا خیر؟» تاکید کرد: گمان نمی کنم این اتفاق از طرف ایران بوده باشد چون اگر بود، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان آن می بود ولی ما در جریان این موضوع نیستیم.

وی در ادامه درباره اختصاص بودجه به فعالیت های قرآنی هم گفت: با توجه به اینکه ما محدودیت اعتباری داریم، باید اولویت هایمان را بر این اساس تعیین کنیم که این کار در حال انجام است. طبیعتا یکی از موارد اولویت دار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت از فعالیت های قرآنی و هر آنچه که مربوط به معارف اهل بیت است، می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: بعد از این اولویت، ما باید در زمینه های هنری، سینمایی و سایر حوزه ها فعالیت کنیم و طبیعتا آنهایی که منطبق با ارزشهای انقلابی و اسلامی باشد، از اولویت بیشتری برای حمایت برخوردار است.

جنتی در پاسخ به سئوالی درباره برنامه وزارت ارشاد برای حل مشکل کاغذ نیز گفت: بودجه سال ۹۲ تصویب شده و ما نمی توانیم در این زمینه کار خاصی بکنیم و بعد از این باید از هر مقدار بودجه که به ما تخصیص داده اند، حسن استفاده را بکنیم.

وی در عین حال تصریح کرد: برای سال آینده ما باید تلاش کنیم تا به هر اندازه که ممکن است در زمینه فعالیت های فرهنگی، اعتبارات لازم را از مجلس بگیریم البته بخشی هم کمک هایی است که در زمینه چاپ کتاب و تامین کاغذ و نشریات باید در نظر گرفته شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: کاغذ دغدغه من است اما وزارت ارشاد از این دغدغه ها در همه بخش ها زیاد دارد البته این مهم هم مقداری از ذهن ما را اشغال کرده است و باید تلاش کنیم این مسئله را به طریقی حل و فصل کنیم چون جزو تنگناهایی است که کشور با آن روبرو است.

وزیر ارشاد سپس گفت: کشور ما امروز با مشکل بزرگی چون تامین دارو مواجه است؛ کالایی که ضرورت تامین آن برای بیماران انکارناپذیر است که آن هم به دلیل مجموعه محدودیت هایی است که ما با آن روبرو هستیم.

جنتی تاکید کرد: طبیعتا در زمینه تامین کاغذ در حوزه کتاب و همچنین تامین برخی اقلام دیگر در حوزه هایی مانند سینما و سایر هنرها، هنرمندان ما دچار محدودیت هایی هستند اما باید به تدریج بر این مشکلات فائق آییم.

وی همچنین در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که احتمال انتصاب سید عباس صالحی را به عنوان معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جویا شد، گفت: سرانجام معاون فرهنگی هم معرفی می شود به هر حال گزینه های زیادی در این زمینه مطرح است و هر زمان به جمع بندی رسیدیم، معاون فرهنگی به شیوه رسمی اعلام و معرفی می شود.