به گزارش افکارنیوز، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام خود به مناسبت آیین نکوداشت سلمان هراتی، شاعر متعهد کشورمان که در شهر تنکابن در حال برگزاری است، او را شاعر سال‌های غربت امام و انقلاب و دغدغه‌های دینی مستضعفان توصیف کرد.

در متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به این همایش آمده است:

به نام خداوند جان و خرد

برگ‌ریزان که فرا می‌رسد، بی‌هیچ خویشتنی، یاد شاعران در خاطر زنده می‌شود، «منوچهری» شاعر صورتگر؛ طبیعت پاییزان ا به جامة رنگرزان تشبیه می‌کند و چه بسیار شاعران دیگر که پاییز را به زیبایی توصیف کرده‌اند؛ اما پاییز برای ما یادآور خاطره شاعر دیگری است.

اینک دیرگاهی است که در دومین ماه رنگارنگ پاییز، خاطره‌ زیبای آسمانی‌شدن پرنده سبک‌بال شعر انقلاب اسلامی، شادروان «سلمان هراتی» را در یادها پاس می‌داریم.

او شاعر سال‌های غربت امام و انقلاب و دغدغه‌های دینی مستضعفان بود که لحظات ناب عرفان و حماسه را در بیکرانه‌های افق ادبیات جستجو می‌کرد. نگاه خویش را به بسیط روزهای نیامده دوخته بود، ولی ناگاه در چنین روزهای حزن‌انگیز، همه زلالی خویش را به آسمان تقدیم کرد. اینک در کنار «قیصر امین‌پور» و «سیدحسن حسینی» و دیگر شاعران بزرگ و کوچک این آب و خاک در جهانی دیگر آرمیده، از سرچشمه شراب ناب ازلی سیراب است.

«سلمان»، مسلمانی از کاروان آرمانخواه انقلاب اسلامی، سحر به دنیا آمده‌ای صبح‌اندیش بود که هرچند عمری کوتاه داشت، اما همه همت بلند خویش را صرف پاکی‌ها و پاک‌ها نمود و آن‌گونه به امام انقلاب، دلبستگی داشت که یک مرید پاک‌باخته به یک مراد به حق پیوسته.

روح سترگش بیقرار انقلاب در وادی موعود بود و چونان دریایی پرگوهر، دلشوره کودکان آینده و نسل‌های بعد از خود را موج می‌زد. او «سلمان» بود و با نفس سلیم از دنیای کوچک ما به جهان لایتناهی عروج کرده است. روحش شاد و روانش آرام.

زنده نگاه داشتن یاد و نام او کاری است شایسته و تحسین‌برانگیز.

غنیمت است در این مجال اندک، از دستاندرکاران جایزه سلام سلمان و همه شاعرانی که در آیین نکوداشت آن یار سفر کرده، تلاش و همت خویش را مصروف داشتهاند، قدردانی و تشکر کرده، برای خانوادهی نامآشنای سلمان هراتی آرزوی بهروزی و سعادت نمایم.