به گزارش افکارنیوز، سیستم‌های ارتباطی مبتنی بر لیزر، کلید تضمین انتقال سریع و دقیق اطلاعات از فضاپیماهای اطراف زمین محسوب می‌شوند.

در این سیستم‌ها، پالس‌های لیزری مستقیما بسمت ماه تابانده می‌شوند که امکان انتقال داده‌ها با سرعت ۶۲۲ مگابیت در ثانیه را بدون بروز هیچگونه خطایی فراهم می‌کند.

سیستم LLCD‌ نخستین سیستم ارتباطی دو طرفه مبتنی بر لیزر ناسا محسوب می شود که جایگزین سیستم های انتقال امواج رادیویی با سرعت پایین خواهد شد؛ پیش از این سرعت ۲۰ مگابیت در ثانیه برای انتقال داده‌ها در این سیستم به ثبت رسید.

این سیستم بر روی کاوشگر جدید ماه ناسا مورد آزمایش قرار گرفت و محققان از ایستگاه زمینی نیومکزیکو برای انتقال داده‌ها به فضاپیما در فاصله ۳۸۴ هزار کیلومتری استفاده کردند.

لیزر سیستم LLCD‌ در آزمایشگاه لینکلن موسسه تکنولوژی ماساچوست(MIT) ‌ توسعه یافته و قادر به ارتقاء وضوح تصویری و انتقال تصاویر ویدئویی سه بعدی از فاصله دور است.

سیستم LLCD یک آزمایش مقطعی و کوتاه مدت محسوب می‌شود تا کارآیی لیزر برای سیستم‌های ارتباطی و انتقال داده‌ها بر سرعت بالا برای پروژه دراز مدت سیستم ارتباط لیزری LRCD‌ مورد آزمایش قرار گیرد.

بر اساس اعلام ناسا، سیستم ارتباط لیزری LRCD تا سال ۲۰۱۷ میلادی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

طرحی از فضاپیمای LADEE‌ در حال استفاده از لیزر برای ارتباط با زمین