به گزارش افکارنیوز؛ شاید اگر برای کسب عنوان بدشانس‌ترین بازیگران سینمای ایران جستجو کنیم، اولین اسمی که به خاطرمان بیاید، نام " حمید فرخ‌نژاد " با تعداد بی‌شماری نامردی در ادوار جشنواره فیلم جشنواره فیلم فجر و جشنواره‌های دیگر و نگرفتن سیمرغ تا سی و یکمین دوره جزو رکورد داران نامزد شدن و نگرفتن سیمرغ به حساب می‌آید.

اغلب فیلم‌هایی که در آن‌ها بازی کرده خود نقش‌ها خلاف قواعد جایزه گرفتن‌های مرسوم بوده‌اند، نقش‌هایی متفاوت و حساس در فیلم‌هایی متفاوت و خطرناک.

از آن‌جایی که خود فرخ‌نژاد هم دوست دارد در فیلم‌های شاخص بازی کند، ریسک بازی و دیده شدن او مدام بالا و پایین می‌رود.

شروع فعالیت سینمایی فرخ نژاد با فیلم " در کوچه‌های عشق " به عنوان بازیگر و دستیار کارگردان در سال ۶۹ به کارگردانی " خسرو سینایی " بود و نقش‌های متفاوتی را در آثاری چون " عروس آتش "، " به رنگ ارغوان "، " چهارشنبه سوری " و " گشت ارشاد " به نمایش گذاشت.

عمدتا " نقش‌هایی که " حمید فرخ نژاد " تا به امروز بازی کرده، دچار حاشیه شده‌اند. مثل نقش مامور اطلاعاتی عاشق پیشه در فیلم سینمایی " به رنگ ارغوان " که ۶ سال توقیف بود یا نقشش در آتشکار که باز هم ۳ سال در بایگانی قرار گرفت و بعد از آن اکران محدود و پر حاشیه‌ای داشت.

یکی دیگر از آثاری که قرار بود " فرخ نژاد " در آن به سیمرغ جشنواره دست یاد فیلم سینمایی " شب واقعه " بود که متاسفانه در لحظات آخر نام برنده بدون ذکر دلیل خاصی تغییر کرد.

جشنواره سی و یکم، جشنواره‌ای بود که " حمید فرخ نژاد " بعد از بازی خوب در نقش‌های سخت بالاخره دیده شد و سیمرغ بلورین را برای ایفای نقش در فیلم سینمایی " استرداد " از آن خود کرد.

فرخ نژاد پیش از این ۹ بار کاندیدای بازیگری شده بود که این جایزه یک بار در اولین نقش آفرینی‌اش در فیلم " عروس آتش " به عنوان بازیگر کامل دریافت گردد ۲ سیمرغ دیگر نیز برای فیلم‌نامه " عروس آتش " و ساخت " سفر سرخ " دریافت کرده و یک دیپلم کارگردانی نیز برای این فیلم دارد. از جوایز خارجی " حمید فرخ نژاد " نیز می‌توان به جایزه جشنواره " گارلو ویواری " برای " عروس آتش " جشنواره مسکو برای " طبل بزرگ زیر پای چپ " و " آسیا پاسنک " برای " شب واقعه " اشاره کرد.

حمید فرخ نژاد کارگردانی و تهیه کنندگی "سفر سرخ" را درحالی انجام داد که به قول خودش سرمایه جوانیاش را به پای فیلم ریخته بود. در مورد حواشی این فیلم و سرانجامش حرفهای زیادی زده شده که همگی بر این نکته تاکید دارند که مفیدی در مشکلات فیلم بیشتر دلایل شخصی داشته با موانع قانونی; به طوری که "فرخنژاد" نامهای گلایه آمیز در هفته دفاع مقدس از رنجهایی که سر این فیلم کشیده است نوشت.