به گزارش افکارنیوز، شماره ۱ + ۶۹ مجله شعر حوزه هنری پس از چهار سال وقفه در انتشار این مجله ادبی، با سردبیری علیرضا قزوه از سوی مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و در ۲۴۵ صفحه منتشر شد.

این مجله در نخستین گفتگوی خود به سراغ هادی‌ سعیدی کیاسری، بنیانگذار و نخستین سردبیر این مجله رفته است و ماجرای تاسیس و فعالیت آن و نیز شرحی بر چرایی نزول فعالیت‌های این مجله، دو سال پس از تاسیس و در نهایت جدایی خود از آن را شرح داده است.

دومین گفتگوی این ماهنامه نیز به گپی با مرتضی‌ امیری اسفندقه اختصاص پیدا کرده که طی آن اسفندقه پاسخگوی سئوالاتی درباره چیستی شعر و شاعری شده است.

گفتگوی محمدسرور رجایی و نعمت‌الله سعیدی با ابوطالب مظفری، شاعر فارسی‌زبان افغان نیز سومین مصاحبه بلند این ماهنامه است که با عنوان «کار فرهنگی هیاهو نمی‌خواهد» منتشر شده است.

موسی بیدج نیز در نخستین شماره جدید از مجله شعر به معرفی «محمد الماغوط» شاعر عرب‌زبان پرداخته است. همچنین مریم جعفری آذرمانی با مقاله «آسیب‌شناسی ترجمه شعر»، لیلا کردبچه با مقاله «شعر پژواکی» و نیز یوسفعلی میرشکاک با مقاله «خرد و خرد برتر در شاهنامه فردوسی» میهمان این شماره از مجله شعر حوزه هنری شده‌اند.

سنجه عنوان بخشی از ماهنامه شعر است که در آن شاعران کشور به خوانش و نقد شعر شاعران دیگر پرداخته‌اند که در این شماره آرش شفاعی به خوانش سه شعر از رویا شاه حسین‌زاده، علی‌رضا آدینه و رسول پیره پرداخته است.

«گوشه‌هایی از انقلاب غزل» عنوان نقد بلندی است از محمدکاظم کاظمی بر کتاب «در خواب‌هام کودک غمگینی است» سروده روح‌الامین امینی که در صفحات این ماهنامه ادبی جای گرفته است.

این شماره از این ماهنامه همچنین اشعار تازه‌ای از مرتضی‌ امیری‌اسفندقه، سعید بیابانکی، محمود حبیبی کسبی، غلامرضا طریقی، رضا شیبانی اصل، سعید توکلی، میلاد عرفان‌پور، ضیاءالدین ترابی، عباس صفاری، احمدرضا احمدی، سیدعلی صالحی، ضیاء موحد، هرمز علی‌پور، شهاب مقربین و نیز اشعاری از شاعران پارسی زبان تاجیکستان و افغانستان را در خود جای داده است.

نمونه‌هایی از شعر امروز روسیه، سوریه و عراق نیز از دیگر اشعار منتشر شده در شماره جدید مجله شعر است.

بخش پایانی این مجله را نیز یادنامه‌ای برای مرحوم محمد قهرمان تشکیل می‌دهد که شامل یادداشت‌هایی از محمدرضا شفیعی کدکنی، مرتضی کاخی، محمود فتوحی، سهیل محمودی، محمدحسین جعفریان، محمدجواد غفورزاده و سید‌علی میرفتاح به همراه چند گفتگو از جمله گفتگوی مهدی مظفری ساوجی با مرحوم قهرمان است.

شماه جدید ماهنامه شعر از طریق کتابفروشیها قابل تهیه است.