به گزارش افکارنیوز، از آن‌جا که ساخت فیلم و سریال از روی آثار مکتوب به مراتب تاثیرگذارتر از مطالعه کتاب است، حسن‌بیگی در کتاب «جنگ و رمان‌هایش»، داستان‌هایی را گنجانده که قابلیت تبدیل شدن به فیلم و سریال را داشته باشند تا در آینده قابلیت استفاده از آن‌ها در ساخت آثار نمایشی دفاع مقدس وجود داشته باشد.

یکی از وقایع مهم در تاریخ معاصر ایران جنگ ۸ ساله عراق علیه ایران است. ادبیات دفاع مقدس در دوران جنگ خودجوش بود، و اغلب به دست کسانی شکل گرفت که تجربه کافی در کار نوشتن نداشتند، به همین دلیل داستان‌های باقی مانده از آن دوران از استحکام ادبی لازم برخوردار نبود. اما تولدی بود که مرور زمان به آن شکل داد و توانست خلأ بُعد ادبی جنگ را پُر کند. ایثار، شهادت طلبی، تکلیف دینی برای دفاع از انقلاب و اسلام، عشق و علاقه به مبانی دینی و رهبر انقلاب اسلامی و مقدس بودن مسئله دفاع از جمله مفاهیم رایج ادبیات دوران جنگ بود. در دوران بعد از جنگ نیز ادبیات دفاع مقدس در قالب داستان، خاطره، شعر، روزشمار جنگ و تولید فیلم سینمایی با موضوع جنگ ادامه یافت.

داستانها اغلب از داستان کوتاه دوران جنگ به رمان و داستان بلند تغییر یافت و در آثار این دوران علاوه بر جبهه به پشت جبهه نیز پرداخته شد. موضوع اسیران آزادشده جنگ یعنی آزادگان سرافراز و مسائل جانبازان و خانواده معظم شهدا از دیگر موضوعات مهم دوران بعد از جنگ است و نویسندگان بدون دغدغه خاطر، ویرانیها و مصائب جنگ را نیز مورد توجه قرار دادند.