به گزارش افکارنیوز، استفاده از پهپادهای پیشرفته در مأموریت‌های جاسوسی و شناسایی، طی سال‌های اخیر بشدت افزایش یافته است؛ بال‌هایی با زاویه عقب گرد(sweep back) و ملخ کوچک از ویژگی‌های اصلی اغلب پهپادهای امروزی محسوب می‌شوند.

اما ارتش آمریکا قصد دارد در مأموریت‌های شناسایی آتی خود از نسل جدید پهپاد با ظاهری نسبتا متفاوت استفاده کند.

پهپاد جدید «Maveric» نام دارد که بدلیل بال‌های گرد و انعطاف‌پذیر، در آسمان شبیه یک پرنده در حال پرواز دیده می‌شود؛ بخش دم هواپیما نیز بر اساس مدل دم پرندگان طراحی شده است که ملخ در زیر آن پنهان می‌شود.

این پهپاد قادر به پرواز تا ارتفاع ۸۰۰۰ متری است، اما با کمک طراحی خاص استتاری، امکان پرواز در ارتفاع پایین‌تر نیز فراهم می‌شود.

هواپیمای بدون سرنشین Maveric در ارتفاع ۱۰۰ متری کاملا بی‌صدا است و در سرعت ۳۲ تا ۱۰۴ کیلومتر در ساعت امکان تهیه تصویر با وضوح بسیار بالا وجود دارد.

کل پهپاد درون یک محفظه استوانه‌ای شکل ۱۵ سانتی متری به وزن ۱.۱ کیلوگرم جای می‌گیرد که براحتی توسط سربازان حمل می‌شود؛ هواپیما نیاز به سرهم بندی نداشته و ظرف پنج دقیقه به پرواز در می‌آید.

عمر باتری پهپاد یک ساعت است و پس از هربار مأموریت باید تعویض شود.

ارتش آمریکا چند ماه قبل قراردادی را با شرکت Prioria Robotics منعقد کرد که بر اساس آن تا پایان ماه جاری میلادی(دسامبر) ۳۶ پهپاد Maveric برای استفاده در مأموریت‌های شناسایی تحویل داده خواهد شد.

نسل جدید پهپاد با ظاهری شبیه پرنده

هواپیمای بدون سرنشین Maveric

جای گرفتن پهپاد درون یک استوانه ۱۵ سانتیمتری

جای گرفتن پهپاد درون یک استوانه ۱۵ سانتیمتری