به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، مراسم رونمايي از تنديس علي نصيريان صبح امروز با حضور محمود شالويي مديركل دفتر هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، عليرضا سجادپور مديركل اداره نظارت و ارزشيابي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و چهرههاي ماندگاري از حوزههاي مختلف به همراه علي نصيريان، داوود رشيدي، محمدعلي كشاورز و ژاله علو در موزه چهرههاي ماندگار كاخ سعدآباد برگزار شد.
بنابراین گزارش، در این مراسم محمود اسعدی دبیر ستاد چهره‌های ماندگار طی سخنانی گفت: پس از برگزاری نخستین مراسم چهره‌های ماندگار در سال ۸۰ و گذشت یک دهه از برگزاری این همایش، می‌توان گفت که همایش چهره‌های ماندگار در کشور به یک برند فرهنگی و هنری تبدیل شده است و به عنوان شاخص شناساندن مشاهیر ایرانی معرفی شده است.
وی ادامه داد: ‌ استاد نصیریان علاوه بر حرفه‌ای بودن اخلاق، منش و روش دارد که می‌تواند برای جوانان ما الگو باشد. اگر این حرکت تداوم پیدا کند، ما ۹۹ تندیس دیگر را خواهیم ساخت. ما تلاش کردیم تا چهره‌هایی را انتخاب کنیم که در قول و عمل یکسان باشند.
در ادامه این مراسم استاد کشاورز نیز در سخنانی اظهار داشت: من همیشه شاگرد مردم سرزمین خودم بوده‌ام و علی نصیریان دوست ۴۰ساله من است. ما کارمان را از تئاتر شروع کردیم و به نظرم اگر جامعه‌ای بنا باشد پیشرفت کند، باید تئاترش پیشرفت کند نه تلویزیون و سینمای آن.
کشاورز تصریح کرد: اولین جشنواره تئاتر ایران به همت علی نصیریان برگزار شد و من افتخار می‌کنم که شاگردی او را کرده‌ام. من اخلاق و رفتار هنری را از او آموخته‌ام و با اینکه بسیار محبوب است ولی هیچ وقت از محبوبیتش استفاده نکرد. شاخص‌ترین نکته در او برای من نجابت و عشقش به تئاتر است.
به گزارش فارس، داوود رشیدی نیز در سخنانی عنوان داشت: علی نصیریان بسیار منظم و جدی است و شخصیت بسیار آرام و افتاده‌ای دارد.
ژاله علو نیز در سخنانی گفت: نصیریان همواره به مردم احترام می‌گذاشت و حتی خاطرم هست سر کار «شیخ بهایی» حدود ۱۷ ساعت و نیم بی‌وقفه کار کرد.
همچنین استاد محمود فرشچیان نیز در سخنانی پیرامون علی نصیریان گفت: آقای نصیریان در سریال «میوه ممنوعه» اشک من را درآورد. او در کار خود با مهارت و خلوص است و من همواره آثار ایشان را دنبال می‌کردم.
به گزارش فارس، در ادامه این مراسم سلحشور رئیس انجمن خوشنویسی ایران، همایون هاشمی و صباحیان از چهره‌های ماندگار درباره شخصیت علی نصیریان سخن گفتند. سجادپور نیز در این مراسم گفت: سینمای ایران قدرتمند است و قدرت خود را از حضور پیش‎کسوتان و جوانان تازه‎نفس گرفته است.
همچنین استاد علی نصیریان نیز در سخنانی ضمن قدردانی از برگزاری این مراسم در سخنانی گفت: اینجا حرف‌هایی درباره من زده شد که مرا به خجالت و شرمندگی فرو برد، چون خودم را لایق این همه تعریف نمی‌دانم. آنچه مرا به تئاتر آورد، شور و شوق خودم بود و عواطف و احساسات خود را بیان می‌کردم، منتی بر کسی نیست.
وی ادامه داد: آن زمان ما بسیار دست خالی بودیم و اصلا روزهایی نظیر امروز در فکر ما نبود که روزی برایمان تندیس بسازند و از ما تجلیل کنند. شور درونی بود که ما را وادار به تمرین می‌کرد. ما حتی برای تمرین تئاتر جا نداشتیم تا سال ۱۳۳۶ که کم‎کم شروع کردیم و حتی در جاهایی بلیت مجانی به دیگران می‌دادیم، ما منتی بر کسی نداریم.
بازیگر فیلم سینمایی «گاو» در ادامه مراسم رونمایی از تندیسش عنوان داشت: مسئله جان و خرد موهبتی است که خدواند به انسان داده است و دامنه آن به سرزمین علم، هنر و فن‌آوری می‌رسد و جان را سیراب می‌کند. هنر است که حیات و زندگی ما را امانت می‌بخشد و هنرهای نمایشی جذابیت‌های خاص خود را دارد.
وی در پایان گفت: کار راه‎اندازی موزه بسیار ارزشمند و ملی است و امیدوارم همه هنرمندانی که پا به سن گذاشته‌اند سلامت باشند و جشن صدسالگی آنها را جشن بگیریم.
به گزارش فارس، فاضل جمشیدی نیز اشعاری از فریدون مشیری برای حضار خواند و پس از آن تندیس استاد علی نصیریان که توسط «حمید لنکرانی» طراحی و ساخته شده بود، رونمایی شد.
علی نصیریان پس از رونمایی از تندیسش بابت شباهت بسیار با خودش بسیار شگفت‎زده شد و گفت: کار خیلی خوبی شده و بسیار هنرمندانه است، او خطاب به تندیسش گفت: نسبت به خودت غره نشو!
در پایان مراسم حاضران با اساتید و تندیس علی نصیریان عکس یادگاری گرفتند.