نشست خبري جواد شمقدري معاون امور سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي صبح امروز از ساعت ۱۰ تا ۱۲:۲۰ با حضور جمع زيادي از اهالي رسانه و چهرههايي چون جمال شورجه، عليرضا سربخش، شفيع آقامحمديان، هاشم ميرزاخاني، مهدي مسعودشاهي، عليرضا سجادپور، سعيد رجبيفروتن، پژمان لشكريپور، محمدرضا عباسيان و محسن علياكبري در بنياد سينمايي فارابي برگزار شد.

* تصویب تشکیل بنیاد پویانمایی در شورای هنر

به گزارش فارس، جواد شمقدری در نشست امروز خود با اهالی رسانه با یادی از امام راحل گفت: امروز نزدیک ۲۰ ماه است که مدیریت جدید سینمایی سر کار است. ما تلاش کردیم بسیاری از شاخصه‌های سینمایی را ارتقاء دهیم. در این زمینه تدوین دفترچه‌ سیاست‌های معاونت سینمایی و ارائه برنامه ۱۰ سال آتی سینما یکی از کارهای انجام شده بود که به حدود ۷۰ درصد از موضوعات دفترچه ورود شده است. تشکیل شورای عالی سینما یکی از دستاوردهای این دوره است که تاکنون دو جلسه از آن با حضور رئیس جمهور برگزار شده است. از دیگر کارهای انجام شده استخراج نیازهای ۵ سال آتی سینمای ایران با مشخص شدن میزان اعتبارات است.
وی افزود: پیشنهاد تشکیل بنیاد پویانمایی هم در شورای هنر به تصویب رسیده است که نیاز به ارجاع به شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد و در صورت تصویب زیرمجموعه سازمان سینمایی فعالیت می‌کند.
شمقدری ادامه داد: کاخ جشنواره یک نیاز جدی است چرا که برگزاری جشنواره در برج میلاد قانع‌کننده نیست و امسال امیدواریم بتوانیم کلنگ احداثکاخ جشنواره را به زمین بزنیم. اصلاح شیوه‌های آموزشی در دفاتر سینمای جوان، ارتقای دروس و ارتقای کیفی کلاس‌ها و اساتید هم از کارهای مهم انجام شده در انجمن سینمای جوان بود. همین طور ایجاد رونق سینمایی و افزایش تولید که در بعد فنی و هنری و هم در بعد محتوایی و ارزشی در سینمای ایران داشتیم.
وی ادامه داد: صنف تهیه‌کنندگان هم در این دوره به ساماندهی رسید و برای اولین بار بخشی از مسئولیت‌های معاونت سینمایی به فیلمسازان سپرده شد.

* رسیدن به اکران ۶۰ فیلم نشان دهنده توزیع عادلانه است

شمقدری در خصوص اکران فیلم گفت: توزیع عادلانه در اکران یک رویکرد است که اتفاق افتاد؛ البته ضعف‌هایی داشتیم که با کمک شورای صنفی برطرف می‌شود. رسیدن به اکران ۶۰ فیلم نشان‌دهنده همین توزیع عادلانه است. اکران فیلم مستند در سینما سپیده و ورود فیلم‌های مستند به شبکه نمایش خانگی هم از اقدامات مهم مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

* اختصاص زمین شهرک هشتگرد به شهرک دیجیتالی

معاون امور سینمایی وزارت ارشاد اضافه کرد: شهرک هشتگرد دارای تکلیف نامشخصی بود که پیگیری شد و الان زمین بی‌مصرف برای کار آماده شده است و احتمالا برای یک شهرک دیجیتالی آن را تجهیز کنیم.
وی ادامه داد: در حوزه ارتقای تجهیزات سینمایی هم کارهای خوبی انجام شده است و برای اولین بار سینمای سه بعدی وطنی راه‌اندازی شد و در همین راستا هم دنبال تولید فیلم‌های سه بعدی هستیم.

* اختصاص ۳۵۰ میلیون تومان به سینماگران از کار افتاده و بی‌کار

شمقدری ادامه داد: سال گذشته نزدیک به ۳۵۰ میلیون تومان صرف حمایت از سینماگران از کار افتاده و کسانی که در چرخه تولید فیلم حضور ندارند، شد. یکی از رویکردهای ما مشارکت صنوف در کارهاست که در این زمینه حضور اتحادیه تهیه‌کنندگان در زمینه پروانه ساخت شاهدی بر این مدعاست. اگر صنف بخشی از مسئولیت‌ها را به عهده بگیرد و پاسخگو باشد می‌توان بخشی از مسئولیت‌ها را به آن واگذار کرد.

* ادغام موسسه امور جشنواره‌ها و حوزه بین‌الملل معاونت سینمایی

معاون امور سینمایی درباره چارت سازمان سینمایی گفت: از الان شروع کردیم به تغییرات در سازمان سینمایی. ادغام مؤسسه امور جشنواره‌ها و حوزه بین‌الملل معاونت سینمایی یکی از این تغییرات است. جا دارد از زحمات آقای مهدی مسعودشاهی مدیر موسسه امور جشنواره‌ها که منت گذاشتند و ۲ جشنواره اخیر فجر را برگزار کنند تشکر کنم و ان‌شاء‌الله در مراسمی ویژه از ایشان تشکر می‌کنیم.
وی افزود: در بخش بین‌الملل سرمایه‌گذاری برای تولید مشترک انجام می‌شود، در این بخش ممکن است از کارشناسان فقهی هم نظر بگیریم که راه تولید در سینمای ایران هموارتر شود. همکاری با سینمای مصر و تولید مشترک در دستور کار ما قرار دارد و این موضوع در حال پیگیری است و اگر مدیران مصر همکاری کنند اولین سفر را به این کشور خواهیم داشت. همچنین در این بخش نمایش بین‌المللی فیلم هم جای می‌گیرد و در اولین قدم توانستیم فیلم «جعبه سیاه ۱۱ سپتامبر» را در سینماهای فرانسه نمایش دهیم و اگر دولت فرانسه ممانعت نکند یک ماه دیگر اکران آن را تمدید می‌کنیم.
شمقدری ادامه داد: در ۹۰ درصد تصمیم‌گیری‌های معاونت‌ سینمایی اتفاق نظر وجود دارد. من این اطمینان را می‌دهم که مجموعه معاونت سینمایی یک مجموعه متحد و همدل هستند و به گونه‌ای نیست که اخیرا یکی از دوستان گفته است که به صورت جزیره‌های جداگانه فعالیت می‌کنند.
وی در خصوص پروژه «محمد(ص)» به کارگردانی مجید مجیدی گفت: ما در این پروژه نقشی نداریم و همانطور که آقای مجیدی خواستند دعا می‌کنیم این فیلم یک فیلم خوب باشد.
شمقدری در پایان اظهار داشت: ما از ابتدای کارمان در معاونت سینمایی دنبال این بودیم که راه جدیدی را ترسیم کنیم. در ابتدا اعلام کردیم که نیاز به ۳۶ ماه زمان داریم که الان ۲۰ ماه آن گذشته است و ما از برنامه‌هایمان جلو هستیم.

* نامه من به ژاکوب، وکیل مدافع‌های بدون مواجب کن را مشخص کرد

معاون امور سینمایی در بخشی از نشست امروز صبح خود، در خصوص نامه خود به رئیس جشنواره فیلم کن گفت: این نامه اگر هیچ فایده‌ای نداشت، یک فایده داشت و آن این بود که وکیل مدافع‌های بی‌جیره و مواجب کن مشخص شدند. جشنواره کن جاذبه‌ها و زرق و برق‌های زیادی دارد که صورت ظاهری آن است و فرهنگ و تمدن غرب سیرت باطنی آن است. از همین باطن است که آدم‌هایی مثل هیتلر و موسولینی و چرچیل به وجود می‌آیند. فرهنگ و تمدن غرب دارای این عقبه است و پدیده برده‌داری و نسل کشی در همین تمدن وجود دارد. این موضوع در جشنواره کن نشان داده شد و وظیفه ما هم افشای آن بود که نشان بدهیم اینگونه نیست.
وی افزود: ما نخواستیم از فیلمساز خاصی استفاده کنیم بلکه خواستیم با استدلال خودشان به آن‌ها بگوییم که کسی که افتخارات زیادی در جشنواره شما دارد حق اظهار نظر ندارد.
شمقدری در خصوص برنامه سینمایی هفت گفت: از روز اولی که آمدیم دنبال یک برنامه سینمایی در تلویزیون بودیم. در نهایت دوستان تلویزیون پیشقدم شدند و برنامه‌ای ترتیب دادند و ما هم حمایت کردیم ولی گاه گداری اتفاق‌هایی می‌افتد که جالب نیست. مجری برنامه قرار نیست بیانیه شخصی‌اش را بخواند. در همین قسمت قبل آقای سجادپور پشت خط می‌روند ولی اجازه صحبت به ایشان داده نمی‌شود. امیدوارم برنامه هفت این رویکرد را اصلاح کند.
جواد شمقدری در خصوص نمایش فیلم‌های تولید شده فیلمسازان ایرانی در خارج از کشور گفت: اگر آیین‌نامه‌ای که قرار است در این باره تدوین شود به تصویب برسد ما می‌توانیم قول بدهیم فیلمسازانی که در خارج فیلم می‌سازند می‌توانند فیلم‌شان را در ایران و حتی در جشنواره فیلم فجر اکران کنند. پیش‌بینی ما درباره فیلم آقای «بهمن قبادی» این است که فیلم مناسبی نیست اما اگر این فیلم را ببینیم می‌توانیم قضاوت دقیق‌تری داشته باشیم.

* عدم توقیف «زادبوم» و «گزارش یک جشن» و اکران محدود فیلم کاهانی

شمقدری در بخشی از این نشست در خصوص توقیف فیلم‌هایی چون «زادبوم» و «گزارش یک جشن» گفت: صدور پروانه نمایش یک پروسه است که گاهی وقت‌ها ۳ یا ۴ جلسه طول می‌کشد تا یک پروانه نمایش صادر شود. «گزارش یک جشن» مشکل خاصی ندارد و به زودی پروانه نمایش می‌گیرد. توقیف «زادبوم» هم صحت ندارد و فیلم «اسب حیوان نجیبی است» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی هم فقط اکران محدود می‌شود.
وی در ادامه بیان داشت: من به عنوان یک پدیده نامطلوب به موضوع هماهنگی بین دستگاه‌ها برای تولید فیلم اعتراض دارم. من به عنوان مسئول مستقیم سینمای کشور می‌گویم که دستگاه‌ها نباید بدون هماهنگی وارد چرخه تولید فیلم شوند. من حتی یک بار حوزه هنری را مخاطب قرار دادم. اگر من مسئول هستم همه تولیدات باید با هماهنگی معاونت سینمایی انجام شود.
فیلم سینمایی «زادبوم» آماده اکران است و به هیچ‌وجه توقیف نیست. به مسئول پخش کننده و تهیه‌کننده فیلم مربوط است که چه زمانی می‌خواهند فیلم را اکران کنند.
وی در ادامه در خصوص فیلم «فرزند صبح» گفت: سال ۷۸ وقتی من فیلمی درباره کودکی امام را در تلویزیون شروع کردم، «فرزند صبح» به فاصله ۳ تا ۴ ماه از این فیلم شروع شد و در نهایت با پیگیری ما و پس از گذشت ۱۰ سال، آماده نمایش شد. به نظرم این پروژه فراتر از استانداردها زمان و هزینه برده است و بعضا فیلم‌هایی این چنین نتایج خوبی هم ندارند. ما در شورای هنر این موضوع را مطرح کردیم که مسئولیت مستقیم تولید فیلم، معاونت سینمایی است. وقتی صدا و سیما هم در این وادی عمل می‌کند باید متوجه این موضوع باشد. البته این موضوع باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

* در صورت تایید سازمان بازرسی کشور به خانه سینما بودجه می‌‌دهیم

جواد شمقدری در بخشی از این نشست در خصوص صحبت‌های «محمد مهدی عسگرپور» مدیرعامل خانه سینما درباره بحثقانونی بودن خانه سینما گفت: تغییری در اساسنامه خانه سینما انجام شده که این تغییر در وزارت ارشاد تصویب نشده است و این طبق مصوبات کشور غیرقانونی است.
وی افزود: قانون در شورای عالی فرهنگی موظف کرده که اساسنامه در ارشاد به تصویب برسد همین طور تغییرات اساسنامه. اینکه سر خود اساسنامه را تغییر بدهند قطعا نتیجه‌ای ندارد و ما در تشکیلات غیرقانونی خانه سینما شکی نداریم. چون مجموعه خانه سینما غیرقانونی می‌شود ما نمی‌توانیم از محل بودجه دولتی به آنها پول بدهیم. برای پول دادن به خانه سینما از سازمان بازرسی کل کشور استعلام کردیم که آیا می‌توانیم به آنها پول بدهیم یا خیر. که هنوز جوابی به ما داده نشده است. اگر جواب مثبت باشد به آن‌ها پول می‌دهیم و در غیر این صورت بودجه‌ای به آن‌ها داده نخواهد شد. این موضوع به من و مدیرعامل خانه سینما ربطی ندارد چرا که باید ذیل قانون عمل کنیم و اگر هم قبلا عمل نشده غیرقانونی بوده است.
شمقدری در خصوص کارایی شورای عالی سینما در گسترده شدن آن گفت: ‌ در حال حاضر جمع اعضای شورای عالی سینما نهایی شده است و فعلا همین ترکیب ماندگار است. در این شورا هنوز برای افراد مسئولیت خاصی تعریف نشده است و ۷ سینماگر در جلسات شورا حضور می‌یابند. من چنین برداشتی از اینکه آقای مشائی در جلسات اظهار نظر ویژه می‌کنند ندارم و تمام موضوعات در نهایت به صورت جمعی رأی‌گیری می‌شود.

* کانال تزریق بودجه به «خانه سینما»، اهمیتی برای ما ندارد

معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر موضع معاونت سینمایی درباره بودجه‌های داده شده به خانه سینما که گفته می‌شود از طریق اسفندیار رحیم مشایی و با واسطه شرکت نوین عرفا به خانه سینما داده شده گفت: ما هم در همین حد اطلاع داریم ما نمی‌خواهیم یک سیستم فشل در خانه سینما داشته باشیم. خانه سینما هزینه‌ای حدود یک میلیارد نیاز دارد و برای کارهایش می‌تواند با بودجه سینماگران هم کار کند. ما توصیه کردیم که اگر جایی می‌تواند کمک کند این کار را انجام بدهد.
وی ادامه داد: اینکه پول از چه کانالی آماده و چقدر است برای ما اهمیتی ندارد.

* شایعه برکناری‌ام به جایی رسید که خودم هم شک کردم

جواد شمقدری در خصوص وضعیت جشنواره‌های سینمایی گفت: جشنواره‌هایی که به معاونت سینمایی برمی‌گردد جشنواره‌های فجر، کوتاه، مستند و کودک هستند و جشنواره‌هایی چون دفاع مقدس هم وضعیت نامعلومی دارند و قیم آن‌ها مشخص نیست که البته ما این موضوع را در شورای هنر مطرح کردیم که معاونت سینمایی بانی این جشنواره باشد. جشنواره فیلم کیش هم که البته خیلی در جریان آن در ابتدا نبودیم جشنواره خوبی است که معاونت سینمایی یک پای قضیه بود. نظر ما این است که این جشنواره می‌تواند جشنواره موثری باشد. البته باید موضوع خاصی برای آن تعریف کرد.
وی ادامه داد: ما منعی برای برگزاری جشنواره از سوی ارگان‌های مختلف نداریم چرا که اساسا برگزاری جشنواره‌ها باعثرونق می‌شود. فکر می‌کنم سال گذشته حدود ۴۳ جشنواره سینمایی در کشور برگزار شد.
شمقدری در خصوص بیمه هنرمندان گفت: امسال در صندوق هنرمندان بودجه خوبی از سوی دولت تخصیص داده شده که این صندوق می‌تواند بیش از گذشته وارد عمل شود و به بیمه بیکاری و بازنشستگی و درمانی بپردازد. امیدواریم بتوانیم این نوید را به هنرمندان بدهیم که در این زمینه به یک وضع مطلوب برسیم.
معاون سینمایی وزیر ارشاد در خصوص شایعات برکناری‌اش گفت: خود رسانه‌ها بیشترین نقش در موضوع شایعه برکناری‌ام دارند. این موضوع ابتدا از سوی صدای آمریکا مطرح شد و اخیرا هم در ۳ - ۴ هفته اخیر تشدید شد و به جایی رسید که خودم هم شک کردم.

* مسئولیت‌ها در دولت احمدی‌نژاد ماندگار نیست

وی اضافه کرد: چون در این دولت هیچ چیز بعید نیست و مسئولیت‌ها در دولت آقای احمدی‌نژاد ماندگار نیست. البته فکر می‌کنم این ویژگی خوبی است که مدیران احساس کنند هر لحظه ممکن است از سمت‌شان کنار بروند. در نهایت موضوع برکناری‌ام را پیگیری کرده‌ام که متوجه شدم صحت ندارد. چند روز پیش هم جلسه‌ای را با آقای احمدی‌نژاد داشتم و قرارهایی با ایشان مطرح کردم.
وی تصریح کرد: من آقای احمدی‌نژاد را فردی فعال، فهیم، هوشمند و مدافع ارزش‌های نظام و رهبری می‌دانم و تا زمانی که این گزینه‌ها مطرح باشد من مشکلی ندارم. امیدوارم زمانی که از معاونت سینمایی می‌روم نتایج خوبی به جا گذاشته باشم.

* ۵۰ فیلم از ۹۰ فیلم سال گذشته را دیدم

به گزارش فارس، شمقدری در خصوص رویه تولید فیلم‌های سخیف کمدی در سینمای روز ایران، گفت: من همه فیلم‌های سال ۸۹ را ندیده‌ام و از ۹۰ فیلم فقط ۵۰ فیلم را نگاه کردم. دوستان معتمد مثل آقای سجادپور به بنده گفتند که فیلم‌های کمدی سخیف در این تعداد فیلم تولید شده یکی دو تا بیشتر نبوده است. در حوزه ویدیویی هم اعضای شورا تغییر کردند و با آن‌ها عهد کردیم که موضوعات طنز سخیف در فیلم‌ها وجود نداشته باشد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار برنامه «هفت» در خصوص نگارش نامه معاونت سینمایی به ژیل ژاکوب رئیس جشنواره فیلم کن و ناکارآمدی مشاوران معاون امور سینمایی گفت: ما مدافع جشنواره فیلم کن نیستیم و شما مدافع آن هستید. ما تردیدی نداریم که فون‌تریه گفته است اسرائیل موی دماغ است.

* از نظر من اکران فیلم خارجی مفید است

شمقدری در خصوص اکران فیلم خارجی گفت: نظر شخصی من این است که اکران فیلم خارجی مفید است اما باید ظرفیت‌های آن هم مشخص شود. یکی از این ظرفیت‌ها سالن سینماست که طبیعتا باید در این موضوع احتیاط کنیم. یکی دیگر مشکل خرید رایت فیلم‌هاست که بحثتحریم در این زمینه اهمیت زیادی دارد. به نظرم کارشناسان باید تصمیم بگیرند و در این رابطه اظهار نظر کنند چرا که ما نظری در این رابطه نداریم.
وی ادامه داد: اگر فیلم‌های پرمخاطب خارجی از سینماها اکران شود عادت سینما رفتن باب می‌شود. این تحلیل، ‌ تحلیل بدی نیست و می‌توان روی آن فکر کرد.

* حل مشکل «گلشیفته فراهانی» دیگر در اختیار ما نیست

شمقدری در خصوص حضور گلشیفته فراهانی در ایران گفت: من در دوره مسئولیتم یک بار درباره گلشیفته فراهانی گفته بودم که می‌تواند برگردد. در آن مقطع این امکان وجود داشت، ولی بعدا اتفاق‌های دیگری افتاد. ممکن است من ۲۰ سال پیش به کسی رأی داده باشم که الان قبولش نداشته باشم. در این یک سال و نیم شرایط تغییر کرد و دیگر مشکل «گلشیفته فراهانی» در حوزه اختیارات ما نیست. اخیرا هم شنیده‌ایم این بازیگر در فیلمی در کردستان بازی کرده که صحنه‌های ناجوری دارد.

* تمام فیلم‌های جشنواره فجر مجوز اکران می‌گیرند

جواد شمقدری در بخش دیگری از نشست امروز خود با اهالی رسانه گفت: من اطمینان می‌دهم تمام فیلم‌هایی که در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شدند اکران شود. ما سعی می‌کنیم که فیلمی توقیف نشود ولی امکان توقیف هم وجود دارد.
وی افزود: ‌ بعضی از دوستان سعی می‌کنند با کارهایی برای فیلم‌شان تبلیغ کنند. در صورتی که دوستان اعضای پروانه نمایش سر فرصت می‌نشینند و درباره فیلم‌ها نظر می‌دهند. فیلم «سعادت‌آباد» هم یک مقدار ممیزی دارد که حل می‌شود.
وی در ادامه در خصوص برنامه‌ریزی شورای صنفی نمایش برای اکران فیلم در مناسبت‌ها‌ی خاص گفت: ما هم مطرح کردیم که شورای صنفی و آقای سجادپور سعی کنند فیلم‌ها را در مناسبت خودشان اکران کنند ولی باید بپذیریم که این موضوع سخت است.

* آماده شدن ۲۹ سالن سینما تا پایان سال

شمقدری در خصوص سینماهای بازسازی شده و ساخته شده در کشور گفت: در ۵ سال گذشته ۱۱۲ سالن بازسازی شده و در حال حاضر ۵ سینما در حال بازسازی و ۶ سینما در دست مطالعه است که بخشی از آن امسال آماده می‌شود. در مجموع تا آخر امسال ۲۹ سالن آماده بهره‌برداری می‌شود.
معاون امور سینمایی وزارت ارشاد گفت: مؤسسه امور جشنواره‌ها به این دلیل شکل گرفت که بتواند به طور جداگانه در زمینه جشنواره‌ها فعالیت کند که البته این فعالیت برای من قانع‌کننده نبود. اتحادیه تهیه‌کنندگان هم با این هدف شکل گرفت که فیلمسازان در فرآیند تولید سینما شریک باشند.
شمقدری درباره ژانر سیاسی گفت: بسیاری از ژانرها از جمله ژانر سیاسی در سینمای ما جایش خالی است. سال گذشته ۴ فیلم با رویکرد سیاسی ساخته شد که لزوما همه آنها با نظر معاونت سینمایی ممکن است هم‌سو نباشد. معلوم می‌شود که ما در این زمینه نگاه خاص نداریم. البته معتقدیم نباید فقط به مسائل داخلی پرداخته شود. خط قرمزهای ما هم در این زمینه مثل ژانرهای دیگر در زمینه موضوعات اخلاقی و دینی است. طبق آمارهای فارابی حدود ۵۰ درصد از فیلم‌ها در ژانر اجتماعی است و به نظرم زیاد است.

* برخی معتقدند «انتهای خیابان هشتم» نقد درون‌گفتمانی است

وی در ادامه در خصوص فیلم «انتهای خیابان هشتم» ساخته علیرضا امینی گفت: نقدهای متفاوتی درباره این فیلم وجود دارد که برخی معتقدند درون‌گفتمانی است و برخی می‌گویند برون‌گفتمانی است. بسیاری از کارشناسان معتقدند این فیلم ضد نظام است؛ در حالی که وقتی این فیلم را برای یکی از انجمن‌های مربوط به دیه نشان دادیم خیلی هم استقبال کردند. ما باید تمام نظرها را ببینیم و با اجماع درباره نقد تند فیلم اظهار نظر کنیم.

* از بودجه ۲۰ میلیاردی فیلم فاخر، فقط ۷ میلیارد به ما داده شد

جواد شمقدری در خصوص بودجه معاونت سینمایی گفت: ‌ سال گذشته برای بودجه فیلم فاخر به ما قول ۲۰ میلیارد تومان داده بودند در حالی که فقط ۷ میلیارد تومان به ما داده شد. که تمام برنامه‌ریزی‌هایمان را خراب کرد. بودجه امسال هم هنوز به ما اعلام نشده است ولی ما برای ارتقای جهشی در حوزه سینما به ۲۵۰ میلیارد تومان احتیاج داریم.

* تولید ۳ فیلم با موضوع انقلاب اسلامی تا پایان سال

بر اساس این گزارش، ‌ معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار سینمایی فارس درخصوص عدم توجه به ساخت فیلم‌ با موضوع «انقلاب اسلامی» که یکی از اولویت‌های موضوعی معاونت سینمایی در دفترچه‌ سیاست‌های این معاونت است، گفت: ما از همه فیلمسازان خواستیم درباره موضوع انقلاب اسلامی فیلمنامه ارائه بدهند و فیلم بسازند.
وی افزود: با کمال تاسف باید اعلام کنم که عملکرد دوستان در این زمینه مطلوب نبوده است و خودمان در این رابطه دست به کار شدیم و ان‌شاءالله قصد داریم تا پایان سال ۳ فیلم با موضوع انقلاب اسلامی را به مرحله فیلمبرداری برسانیم.

* حاشیه
از حاشیه‌های این مراسم که با حضور تعداد زیادی از اهالی رسانه در سالن بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد، می‌توان به توضیحات خبرنگار برنامه هفت به شمقدری درباره سخنان فون‌تریه در جشنواره فیلم کن اشاره کرد که خبرنگار این برنامه تلویزیونی قصد داشت معاون امور سینمایی را قانع کند که مشاورانش به او اشتباه مشاوره داده‌اند که شمقدری هم مرتب به او می‌گفت فقط سوال بپرسید و توضیح ندهید.
در نهایت هم خبرنگار برنامه هفت دی‌وی‌دی همراه با زیرنویس صحبت‌های فون‌تریه را به شمقدری داد.