هادی مقدسی، عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس، عدم دسترسی مردم به کانالهای صداوسیما در بعضی نقاط محروم را از عوامل تماشای ماهواره در این مناطق می داند.

او به خبرآنلاین گفت: در بروجرد شهرستان حوزه انتخابیه شخص من، مردم به دلیل اینکه امکان دریافت امواج و فرکانس‌های کانال‌های تلویزیونی داخلی را ندارند از ماهواره استفاده می‌کنند و در بعضی بخش‌ها فقط امکان دسترسی به یک کانال را دارند و بعضی قسمت‌های دیگر فقط از شبکه استانی می‌توانند استفاده کنند.

وی معتقد است که با برخورد قهری نمی‌توان یک انحطاط فرهنگی را از میان برداشت: ما در این خصوص بار‌ها هم به این نتیجه رسیده‌ایم که تنها برخورد‌های قهری برای ترویج ارزش‌های فرهنگی نظام کافی نیست.

مقدسی ادامه داد: من مطمئن هستم که مخاطبان صدا و سیما در صورت افزایش کیفیت برنامه‌ها از مخاطبان کانال‌های ماهواره‌ای بیشتر خواهد بود و به جرات می‌توان گفت مثلا در ساعت پخش سریال مختار که کیفیت خوبی دارد در صد بسیار ناچیزی از مردم ترجیح می‌دهند ماهواره تماشا کنند چرا که اکثریت جامعه به دلیل اعتقادات ارزشی نو مذهبی تمایل عمیقی به تماشای برنامه‌های ماهواره ندارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه طرح جمع آوری ماهواره‌ها توسط نیروی انتظامی نمی‌تواند همیشه ادامه یابد گفت: امروز نیروی انتظامی تعدادی از گیرنده‌های کانال‌های ماهواره را که به صورت دیش روی پشت بام‌ها است جمع آوری می‌کند و در ظاهر مردم نمی‌توانند از ماهواره استفاده کنند اما با گیرنده‌های جدید که نیازی به دیش ندارد و در پشت شیشه‌ها نصب می‌شود چه می‌توان کرد؟

او همچنین گفت: تکنولوژی را نمیتوان با برخورد قهری حذف کرد چراکه تنها راه موثر رقابت فرهنگی بین کانالهای ماهواره و صدا و سیما است و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی باید روند فرهنگی را برای برخورد و پاک سازی شهر از گیرندههای ماهواره در دستور کار خود قرار دهد.