خودمانی، شخصی، بدون محدودیت، عامه پسند و حتی زرد. دیروز یکی دیگر از بازیگران سینمای ایران از سوءاستفاده از نامش در فیس بوک خبر داد.

به گزارش فرارو، روز گذشته یکی از بازیگران زن سینما و تلوزیون ایران اعلام کرد سوء استفاده از نامش در فیس بوک را پیگرد قانونی خواهد کرد.

نگاره فروزنده گفت: «مدتی است در فیس بوک صفحاتی با نام من دیده می‌شود و عکس‌هایی در آن قرار دارد، بعضی عکس‌ها و مطالب این صفحه‌ها از حدود قانونی و مرسوم فاصله دارد، به طور رسمی اعلام می‌کنم که صفحه‌ای در فیس بوک ندارم.»

این بازیگر از افرادی که این صفحه‌ها را طراحی کرده‌اند خواست به کارشان پایان دهند، در غیر این صورت این موضوع را پیگیری قانونی خواهد کرد.

این اولین بار نیست که فضای فیس بوک برای بازیگران ایرانی دردسر ساز می‌شود. چندی پیش یکی دیگر از زنان بازیگر سینمای ایران مدعی سوء استفاده از نامش در فیس بوک شده بود.

در فروردین ماه سال جاری آناهیتا نعمتی اعلام کرد که افردی سودجو و فرصت طلب با نام آنا نعمتی و یا آناهیتا نعمتی صفحه‌هایی را در شبکه فیس بوک باز می‌کنند و حتی از طرف من با افرادی که به عنوان دوست در این صفحه عضو هستند؛ گفت‌وگو یا حتی مصاحبه می‌کنند.

وی عنوان کرد که من هرگز عضو فیس بوک نیستم و نخواهم بود. نعمتی نیز هم چون فروزنده سوءاستفاده کنندگان را تهدید کرد که اگر این روال ادامه یابد قطعا موضوع را پیگیری قانونی می کند.

در حالی فیس بوک این گونه توسط بازیگران متوسط سینما و تلوزیون ایران متهم می‌شود که این شبکه در خارج از ایران یکی از راه‌های بر آب دادن دسته گل‌های سوپر استارها است.

آخرین دسته گلی که فیس بوک بر آب داد مربوط به رایان گیگز ستاره باسابقه باشگاه منچستر یوناتید بود. موضوعی که حتی به مجلس عوام انگلستان نیز کشیده شد.

رایان گیگز که در جامعه انگلستان به عنوان سفیر اخلاق شناخته می شود. متهم به رابطه نامشروع با یک مجری تلوزیونی شده است. موضوعی که براساس حکم دادگاه باید مخفی می ماند، اما فیس بوک و کاربران آن قضیه را افشا کردند تا گیگز نه تنها دیگر سفیر خانواده نباشد بلکه به عنوان ناقض حقوق بشر مورد حمله قرار گیرد.

فعالیت گسترده کاربران فیس بوک علیه رایان گیگز باعثشد که یک نماینده مجلس عوام از مصونیت قضایی خود استفاده کرده و به طور رسمی ماجرای رسوایی اخلاقی ستاره منچستر یوناتید را افشا کند. جان همینگ گفت: «نمی توان ۷۵ هزار کاربر فیس بوک و تویتر را که ماجرای گیگز را لو داده اند به زندان انداخت.»

اما به نظر می رسد شکل دسته گل های فیس بوکی برای بازیگران و سوپر استارهای ایرانی متفاوت است. بازیگران ایرانی همگی فعالیت گسترده ای در فضای اینترنت دارند. عموما دارای وبلاگ و سایت اختصاصی هستند و یا این که در فیس بوک صفحه اختصاصی دارند.

در کنار این وبلاگ ها، سایت ها و صفحه ها، هوادران آن‌ها نیز اقدام به راه اندازی وبلاگ و یا صفحه در فیس بوک برای بازیگر و یا فوتبالیست مورد علاقه خود می کنند. تا این جای کار هیچ چیز غیر طبیعی وجود ندارد.

اما انتشار برخی مطالب و عکس ها در این پایگاه ها بعضا دردسر ساز می شود مطالبی که بنا به گفته نگار فروزنده از " حدود قانونی مرسوم فاصله دارد ". مطالبی که بنام این بازیگران منتشر می شود و در آن‌ها احتیاط لازم در انتشار آن‌ها صورت نمی پذیرد و واکنش منفی این بازیگران را در پی دارد.

شاید اگر احتیاط لازم در انتشار مطالب صورت می گرفت این بازیگران نه تنها از وجود وبلاگ و صفحه فیس بوک با نام آن‌ها نگران نمی شدند بلکه از این موضوع رضایت هم داشتند.

نکته دیگر که درباره دسته گل های فیس بوکی برای چهره‌های مشهور ایرانی وجود دارد این است که تاکنون دو بازیگر زن که از این موضوع شکایت داشته اند با وجود این که چهره های شناخته شده ای هستند اما هیچ یک سوپر استار به حساب نمی‌آیند. تاکنون هیچ یک از سوپراستارهای سینمای ایران و یا ستارهای بزرگ فوتبال از فعالیت در اینترنت با نام آن‌ها شکایت نکرده‌اند.
این شکل جدید عدم رضایت از فیس بوک است که به نظر میرسد در جامعه ایران به دلیل شرایط خاص اجتماعی آن نمود پیدا میکند. فیس بوک که همیشه توسط افراد، نهادها و حتی حکومت ها متهم به نقض حریم خصوصی شده است، در ایران به ایجاد "فضای سوءاستفاده نام" نیز متهم است. به نظر می رسد اتهام نقض حریم خصوصی را می توان با تقویت سیستم امنیتی ان بر طرف کرد. ولی با اتهام "سوء استفاده از نام" هیچ کاری نمی توان کرد.