به گزارش افکارنیوز، امکان برقراری ارتباط با یکدیگر حین عملیات برای آتش‌نشان‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است و برای تحقق این امر، آن‌ها رادیوهای دوطرفه حمل می‌کنند.

محققان گروه SINTEF در نروژ در حال تولید سیستمی هستند که در این زمینه می‌تواند بیشتر کمک کند. این سامانه به کاربران امکان دریافت و خواندن پیغام‌های متنی را بدون استفاده از دست و فقط با استفاده از جلیقه‌هایشان می‌دهد.

جلیقه جدید با همکاری دانشجویانی از دانشگاه علم و فناوری نروژ ارائه شده و مجهز به ابزار الکترونیکی است که در درون آن دوخته شده‌اند؛ همچنین یک صفحه ال‌سی‌دی نازک روی آستین کار گذاشته شده است.

تمامی اعضای تیم نجات با پوشیدن جلیقه می‌توانند با یکدیگر و رهبر تیم، تماس بی‌سیم داشته باشند. زمانی که رهبر پیغامی را از تلفن یا رایانه‌اش می‌فرستد، جلیقه آن را دریافت کرده و با فعال‌سازی زنگ موجود در یقه، کاربر را از آن پیغام مطلع می‌کند. کاربران سپس می‌توانند به صفحه روی آستین نگاه کرده و پیغام را بخوانند.

جلیقه جدید از یک سیستم مستقیم وایفای استفاده میکند که در آن، پیغامی از جلیقهای به جلیقه دیگر تا زمانی که فاصله آنها بیش از ۵۰ متر نباشد، منتقل میشود. این فناوری از پلتفرمهای شبکههای اجتماعی برای به شراکتگذاشتن پیغامها بهره میبرد.