شبكه Europe ۱ همزمان با اكران عمومي جديدترين ساختهي اصغر فرهادي در فرانسه اعلام كرد؛ دفتر رياست جمهوري نيكلا ساركوزي از توزيعكننده فيلم جدايي نادر از سيمين خواسته است تا يك نسخه از فيلم جديد اصغر فرهادي را بهطور ويژه در اختيارش قرار بدهد.

به گزارش ایسنا، رییس جمهوری فرانسه قصد دارد این فیلم را به‌همراه همسرش «کارلا برونی» به‌طور اختصاصی در سالن نمایش‌های کاخ «الیزه» تماشا کند.

شبکه یک اروپا نوشت: «این درخواست سارکوزی نشانه موفقیت فیلم فرهادی است که در جشنواره برلین موفق به کسب جایزه خرس طلا و دو خرس نقره‌ای برای مجموعه بازیگران شده است.»

براساس اعلام کمپانی پخش فیلم «ممنتو فیلمز»؛ «جدایی نادر از سیمین» با تبلیغات بسیار گسترده در سطح کشور فرانسه از ۸ ژوئن اکران خود را آغاز کرده است و در ظرف این مدت کوتاه رکورد فروش فیلم‌های اکران شده در فرانسه را شکسته است. این فیلم در فروش، بالاتر از فیلم‌های «برادران داردن» برگزیده‌ی جشنواره کن و فیلم آمریکایی «ایکس‌من» و فیلم وودی‌آلن قرار گرفته است.

«جدایی نادر از سیمین» با بازی لیلا حاتمی، شهاب حسینی، پیمان معادی، ساره بیات، سارینا فرهادی، علی اصغر شهبازی، بابک کریمی، شیرین یزدان بخش، کیمیا حسینی و با حضور مریلا زارعی روایت می‌شود.

این فیلم که این روزها در بخش رقابتی جشنواره «سیدنی» به نمایش درآمده است، برای بخش «افق‌ها» جشنواره‌ی فیلم «کارلووی واری» دعوت شده است.

«جدایی نادر از سیمین» در ادامه‌ی اکران جهانی، روز ۲۲ جولای(۳۱ تیر) در سینماهای انگلیس به نمایش درخواهد آمد.

این فیلم که از روز ۲۵ خرداد در بلژیک به‌روی پرده رفته است، از روز ۱۱ اوت(۲۰ مرداد) در هلند، هشتم سپتامبر(۱۷ شهریور) در سوئیس و همچنین ۱۴ جولای(۴ تیرماه) در سینماهای آلمان نمایش خواهد داشت.

جدايي نادر از سيمين از روز ۲۵ دسامبر (۴ دي) بهطور همزمان در ايتاليا و نروژ نمايش خواهد داشت و طبق برنامه اعلامشده از روز ۶ ژانويه سال آينده ميلادي (۱۶ دي) در سينماهاي برزيل نمايش خود را آغاز خواهد كرد.