به گزارش افکارنیوز، سلیم غفوری درباره مستند «غارت» که به تهیه کنندگی مرکز فرهنگی میثاق توسط یک تیم آمریکایی تولید شده است، گفت: «غارت» یک مجموعه ۶ قسمتی است که هر یک از این قسمت ها در ۳۰ دقیقه به غارت منابع طبیعی کشورهایی مثل شیلی و بولیوی می پردازد و به زودی از شبکه چهار سیما به پخش خواهد رسید.

وی ادامه داد: این مجموعه توسط دائونو توتورو کارگردانی شده است و در آن نشان داده شده است که چگونه منابع آبی، جنگل‌ها و منابع معدنی در کشورهای آمریکای لاتین توسط آمریکا به غارت رفته است. استفاده بیش از حد از منابع این کشورها موجب تخریب محیط زیست و از بین رفتن مکان‌های زیستی بومیان شده است.

مدیر مرکز فرهنگی میثاق با بیان اینکه هزینه استفاده از این منابع صرف خود بومیان نمی‌شود، بیان کرد: عواید حاصل از استفاده منابع نه تنها صرف مردم ساکن در این کشورها و منطقه نمی‌رسد بلکه عواید اصلی را کمپانی‌های آمریکایی و غربی نصیب خود می‌کنند.

غفوری با اشاره به اینکه یک بار به شیلی سفر داشته است درباره آشنایی با کارگردان اهل شیلی عنوان کرد: در همایش چشم‌انداز سینمای آمریکای لاتین این کارگردان به ایران آمده بود و در آن نشست پیشنهاد ساخت این مستند را مطرح کرد. بعد از آن ما موضوع را بررسی کرده سفری به شیلی داشتیم و با بررسی جوانب آنجا احساس کردیم که تخریب و استفاده از منابع کشورهای لاتین موضوعی است که در تولیدات ما مغفول واقع شده است.

این مستندساز با اشاره به اهمیت پرداختن به محورهای مورد بحثدر مجموعه «غارت» بیان کرد: این روند در استفاده از منابع طبیعی باعثمی‌شود که در دهه های بعدی کشورهای آمریکای لاتین ضررهای زیادی را متحمل شوند و خطرات زیست محیطی فراوانی را برای مردم آن کشورها در بردارد.

کارگردان مستندهای جنگ پنهان و کاروان آزادی در پایان با اشاره به ساخت مستند در عرصه های بینالمللی از شرایط دشواری این نوع مستندسازی گفت و بیان کرد: چند مورد برای مستندسازی در عرصه بین الملل حایز اهمیت است که اولین آن فراهم شدن بودجه است. همچنین برای آشنایی با کارگردانان در بخش بین الملل باید بیشتر بسترسازی شود که هنوز این آشنایی چندان وجود ندارد.