به گزارش افکارنیوز، سخنگوی وزارت دادگستری لهستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه عنوان کرد: «پولانسکی» که برای افتتاح یک موزه به شهر کراکوف لهستان سفر کرده بود، مورد بازجویی قرار گرفته است و به گفته خودش توانسته به تمامی ابهامات پاسخ دهد و بنابراین پلیس لهستان تصمیم گرفت وی را آزاد کند چرا که هنوز درخواست رسمی استرداد از سوی دولت آمریکا به دست دولت لهستان نرسیده است.

پولانسکی دارای تابعیت دوگانه فرانسوی - لهستانی است و بر اساس قرارداد استرداد میان لهستان؛ دولت لهستان می تواند او را به مقامات امریکایی تحویل دهد اما مجبور به این کار نیست.

کارگردان «محله چینی ها» این روزها سفرهای زیادی به شهر کراکف لهستان دارد چرا که قصد دارد فیلم جدیدش را در لهستان مقابل دوربین ببرد، اما خواستار ضمانت‌هایی از دولت این کشور برای عدم استرداد به دولت ایالات متحده شده است.

فیلم جدید پولانسکی که «یک افسر و یک جاسوس» نام دارد، اولین فیلم پس از ساخت فیلم «چاقو در آب» محصول ۱۹۶۶ در خاک لهستان است.

«پولانسکی» از سال ۱۹۷۸ در پاریس زندگی می‌کند، چراکه فرانسه یکی از معدود کشورهای اروپایی است که مانع استرداد شهروندان خود به آمریکا می‌شود.

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۰ و زمانی که پولانسکی برای دریافت جایزه یک عمر دستاورد هنری به جشنواره زوریخ رفته بود نیز نتوانست دولت سوئیس را متقاعد به استرداد این چهره مطرح سینمایی کند.