به گزارش افکارنیوز، در نخستین جلسه «کمیته ثبت میراثفرهنگی ناملموس» با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراثفرهنگی به عنوان رئیس جلسه و فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار به عنوان دبیر جلسه و اعضای کمیته، ۸ پرونده میراثناملموس از استان های مختلف پس از تایید در فهرست میراثملی قرار گرفت.

دو پرونده از استان کهگیلویه و بویراحمد در این جلسه مورد بررسی و تایید قرار گرفت، فن و تکنیک باروت سازی سنتی به عنوان میراثدر خطر به ثبت رسید. ویژگی منحصر به فرد این پرونده تهیه باروت به شیوه سنتی است و فقط مورد استفاده خود عشایر منطقه است.

همچنین بازی محلی تی تی، از این استان به دلیل خاص بودن بازی که مختص منطقه بهمئی است و این که عنوان آن اسم پرنده ای خاص در کهگیلویه و بویراحمد در فهرست میراثناملموس ملی به ثبت رسید.

براساس گزارش سازمان میراثفرهنگی، از استان چهار محال بختیاری، مهارت بافت چوقا، مورد بررسی قرار گرفت، چوقا دست بافته ای است که نزد عشایر از اهمیت بالایی برخوردار است و به عنوان یک عبای دهقانی استفاده می شود، این پرونده با تایید اعضاء به ثبت رسید.

ترانه های گُلِی گُلِی در فرهنگ بختیاری یکی دیگر از پرونده های این استان بود که به عنوان یکی از رایج ترین گونه های ادبیات عامیانه جایگاه خاصی در فرهنگ بختیاری دارد، این اثر میراثناملموس هم در فهرست میراثملی قرار گرفت.

روش درمانی بیماری شاربونی دام، به دلیل استفاده از روش سنتی در درمان بیماری دام و دوری از روش های مدرن دامپزشکی از استان چهارمحال و بختیاری به ثبت رسید.

رشته موتابی بفروئیه از استان یزد که عمل ریسیدن موی بز جهت بافت چادرهای عشایر و طناب به کار می رود و به وسیله دست و چرخ دستی انجام می شود در فهرست میراثناملموس به ثبت رسید.

آیین و مراسم نری گدار در گله داری ندوشن از مشاغل خاص منطقه ندوشن است و آیین مراسم خاصی در این حوزه انجام می شود و از روش های مدرن دامپروری دور است، که این پرونده هم با تایید اعضاء به ثبت رسید.

پرونده فال سوزن در شب یلدا از استان همدان به عنوان میراثدر خطر ثبت شد. فال سوزن یکی از آداب خاص استان همدان است که در مناطق روستایی در حال انجام است و تمام افراد خانواده به دور هم در خانۀ بزرگ فامیل جمع می شوند و به گفتن قصه و افسانه های قدیمی می پردازند و در پایان فال سوزن می گیرند.

اعضای کمیته کمیته ثبت میراث فرهنگی ناملموس متشکل از محمد میرشکرایی، علی رضا حسن زاده، سیداحمد محیط طباطبایی، مرتضی رضوان فر، محمد مکاری، شروین گودرزی، علی طبرسا و مریم نعمت طاووسی، مینا عمیدزاده بودند.