به گزارش افکارنیوز، در بخشی از مراسم آیین جشنواره تئاتر فجر وزیر ارشاد روی سن رفت و با تبریک ایام فجر و خیر مقدم به حضور اهالی تئاتر کشور گفت: گزاف نیست اگر هنر تئاتر را هنر آفرینش هنر انسان بدانیم. روایت شاعرانه از طریقت انسانی و در نهایت هزار تویی است برای رسیدن به عالم معنا و کمال اخلاقی.

وی ادامه داد: تئاتر هنر شریف، اصیل، الهام‌بخش و عاری از هرگونه مطلق‌انگاری است. هنرمند تئاتر آزاداندیش است و ویژگی‌های این عرصه نقدپذیری است. نقدی که سرمایه رشد و تعالی انسان است. هنرمند تئاتر به جان و دل نقد را می‌شنود اما تحقیر و محدودیت را برنمی‌تابد.

جنتی در ادامه به آزاداندیشی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: آزاداندیشی میراثارزشمند بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است که برای آزادی ملت ایران مجاهدانه تلاش کرد. امروز روز امام است یادش را گرامی و بر روان پاکش درود می‌فرستیم.

وی در ادامه گفت: گردهم آمدیم تا سرآمدان تئاتر را ارج نهیم و از جشنواره‌ای سخن بگوییم که هویت تئاتر است و می‌کوشد منطقی‌ترین فضا را از تئاتر کشور ارائه دهد حدود ۲ هزار هنرمند از سراسر کشور در گروه‌های مختلف تئاتری در جشنواره حضور داشتند که این تعداد را به فال نیک می‌گیریم و روند توسعه تئاتر کشور را تبریک می‌گوییم.

وزیر ارشاد در ادامه تأکید کرد: باید اعتراف کرد این سال‌ها حامی این هنر نبودیم و آن را در مظلومیتش رها کردیم. تئاتر شایسته بی‌مهری نیست و جابه‌جایی افراد نباید بر آن تأثیر داشته باشد.

جنتی در ادامه به نهادینه شدن هنر تئاتر در میان مردم اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره باید تئاتر را به میان مردم ببرد قهرمانان اصلی تئاتر مردم هستند و بهترین داوران این صحنه؛ پرسش اینجا است چرا این هنر شریف در میان مردم نهادینه نشده است و چرا به این هنر به عنوان نیاز اجتماعی و جریان دائمی در حوزه تحولات فرهنگی نگریسته نمی‌شود پاسخ این امر را به آسیب‌شناسی تئاتر ایران می‌سپاریم و به اهالی دلسوز و کارشناس این عرصه می‌سپاریم.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید حامی جریان فرهنگ و هنر است و تمام توان خود را به کار خواهد بست تا در عرصه بین‌الملل بتوانیم موفق باشیم و با پشتکار و تعاملات بنیادی فرهنگی با دیگر کشورها فرهنگ و هنر خود را به اشتراک بگذاریم. سخت‌کوشی و همت عاشقانه شما را ارج می‌نهم.

در ادامه مراسم از چهار هنرمند عرصه تئاتر احمد سپاسدار، غلامرضا طباطبایی، بدرالسادات برنجانی و جعفر والی توسط وزیر تقدیر به عمل آمد. نماینده جعفر والی در این مراسم حضور داشت.