چهلمين سال درگذشت علامه اميني (ره)، نويسنده كتاب گرانقدر الغدير. وي براي نگارش اين كتاب ۲۰ جلدي، ۴۰ سال مداوم فعاليت داشت و ۱۰ هزار عنوان كتاب را مطالعه كرد.عبدالحسين احمد اميني كه بعدها به علامه اميني معروف شد، بيش از يك قرن پيش يعني در سال ۱۲۸۵ هجري شمسي، در يكي از روستاهاي سراب از توابع تبريز به دنيا آمد وي پس از كسب معارف اوليه در مدرسه علميه تبريز و بهرهمندي از محضر اساتيدي همچون سيدمحمد موسوي (مولانا) و حضرات آيات سيدمرتضي خسروشاهي و حسن توتونچي، در سن ۱۶ سالگي راهي نجف اشرف شد.
شیخ عبدالحسین در نجف، از محضر اساتیدی هم‌چون سیدابوالحسن اصفهانی، میرزا محمد نائینی، شیخ محمدحسین کمپانی، شیخ محمدحسین کاشف‌الغطاء، سیدمحمد حسینی فیروزآبادی، سیدابوتراب خوانساری، میرزا علی ایروانی و میرزا ابوالحسن مشکینی بهره‌مند شد.

وی پس از ۱۶ سال تلمّذ از محضر اساتید و بهره‌مندی از معنویات امیرالمؤمنین(ع) در نجف اشرف، در سن ۳۲ سالگی به کشور بازگشت. اما شیفتگی او به مقام امیرالمؤمنین(ع) بار دیگر او را به نجف بازگرداند و در این مراجعت، به درجه اجتهاد نائل آمد.

مرحوم علامه امینی، از مجتهدان بزرگی از جمله سید ابوالحسن موسوی اصفهانی، علی‌اصغر ملکی تبریزی و آقابزرگ تهرانی اجازه روایت و نقل حدیثدریافت کرد.
علامه امینی پس از مدتی تدریس، به تألیف کتاب‌های دینی روی آورد و رسالاتی هم‌چون «شهداء‌الفضیلة»، «سیرتنا وسنّتنا»، «تفسیر فاتحة‌الکتاب»، «ثمرات الأسفار»، «ریاض الأنس» و «المقاصد العلیة» را به رشته تحریر در آورد.

اما مهم‌ترین اقدام علامه امینی در حوزه تألیف، کتاب ۲۰ جلدی «الغدیر» نام دارد. بنا به شهادت مرحوم سیدجعفر شهیدی(از یاران علامه در تهران و نجف)، مرحوم علامه امینی چهل سال متوالی، هر روز در حدود ۱۶ساعت در تهیه مطالب «الغدیر» همت گماشت.

وی در تبیین هدف خود از نگارش الغدیر می‌گوید: «الغدیر، ملل اسلامی را در یک صف واحد، متحد و متشکل می‌سازد. مجموعه مطالب این اثر اتحادی را که در زمان رسول خدا(ص) در سایه هم‌دلی اسلامی بین صفوف مسلمین بود، دوباره به جوامع اسلامی باز می‌گرداند».

علامه امینی در «الغدیر» کوشیده است با نام‌بردن از ۱۱۰ تن از صحابه و ۸۴ نفر از تابعین پیامبر(ص) که حدیثغدیر را رویات کرده‌اند ولایت مطلقه ائمه معصومین را از طریق اثبات خلافت بلافصل امام علی(ع) اثبات کرده و سپس ولایت غیر معصوم را نفی کند.

علامه امینی در سخنی مدعی شده بود: «من برای نوشتن الغدیر، ۱۰ هزار کتاب را از بای بسم‌الله تا تای تمّت خوانده‌ام و به ۱۰۰ هزار کتاب مراجعه مکرر داشتم.»

بر اساس این گزارش، تاکنون ۱۱ جلد از مجلدات «الغدیر» توسط حجت‌الاسلام سید ابوالقاسم حسینی(ژرفا) به فارسی برگردانده شده است و بر اساس اظهارات مترجم، کار ترجمه ۸ جلد باقیمانده مهرماه سال گذشته به اتمام رسیده است و به‌زودی منتشر خواهد شد. ترجمه این اثر گرانسگ ۷ سال به طول انجامیده است.
علامه امینی در دوازدهم تیرماه سال ۱۳۴۹ در تهران دار فانی را وداع گفت. مقبره این عالم ربانی در نجف اشرف است و به عقیده بسیاری از علما، علامه امینی با نگارش کتاب «الغدیر» دل امیرالمؤمنین(ع) و شیعیان آن حضرت را شاد کرد.