به گزارش افکارنیوز، همواره برگزاری رخدادهای فرهنگی در قالب جشنواره علاوه بر بطن اتفاقاتش با فراز و فرود و گاه تصاویری همراه است که شاید بازتاب آنها برای افرادی که به هر دلیل همراهی با این جشنواره های ملی یا بین الملی هنری را از دست داده اند خالی از لطف نباشد.

به هر حال روز گذشته برج میلاد و اطراف سالن همایش های آن(کاخ جشنواره) نیز خالی از همان حواشی و فراز و فرودها نبود که بر چهره این روز هم هاشوری از رنگ یاد و خاطره زد.** بفرمایید هوای پاک

تهران به عنوان یک ابرشهر و یکی از بزرگترین پایتخت های جهان از جمله آلوده ترین آنها نیز به شمار می رود اما صبح پنجشنبه تمام همشهریان پایتخت نشین به محض آنکه چشم از خواب باز کردند و هوای پاک، صاف و آفتابی آن را دیدند با صدای بلندتری خدا را شکر کردند.

این اتفاق در فضای باز برج میلاد هم به خوبی قابل رصد بود و ادامه باد بهاری در فصل زمستان! و هوای پاک و آسمان آبیِ آبی پایتخت اغلب گپ و گفت های هنرمندان و اهالی رسانه و حتی همکاران و دوستان حاضر در کاخ جشنواره را به بیرون سالن سینمایی و راهروهای سالن همایش های برج میلاد و فضای باز این برج منتقل کرد.

جمله «امروز هوا خیلی عالیه!»، «آقا بیاید نفس بکشید» و «بفرمایید هوای پاک» جمله هایی بود که به وفور از زبان هنرمندان و اهالی رسانه و منتقدان حاضر در کاخ جشنواره جاری و شنیده می شد و نه تنها بحثهای فنی و انتقادی آنها را جلوه ای متفاوت می داد که به بحثی برای نشاندن خنده بر لبان و صورت آنها بدل شده بود.** امان از تبلیغات مطول

یکی از اتفاقت خوب جشنواره امسال ساخت تبلیغ حمایت از بیماران خاص و همچنین مضرات دخانیات است که هر دوی این تبلیغات با حضور بازیگران شناخته شده سینما صورت گرفته است اما مدت طولانی این تبلیغات و تکرار مداوم آنها در اکران هر شش فیلم سینمایی در برج میلاد در کنار تبلیغات نهادهای حمایت کننده جشنواره فیلم فجر در روز پنجم غرولندهای مخاطبان را با خود به همراه داشت.

به هر حال اتخاذ تدبیری برای پخش این تبلیغات به شکل تقشیم شدن در نوبت های شش فیلم اکران شده و کاستن از زمان ۱۵ دقیقه ای آنها شاید بتواند کمی از گلایه های زیرلبی و نُچ نُچ های هنرمندان، اهالی رسانه ومنتقدان حاضر در کاخ جشنواره را در روزهای آتی این رخداد بکاهد.** با من عکس می گیری

همایون ارشادی بازیگر کهنه کار و شاخته شده کشورمان که درخشش او در فیلم های حاضر در جشنواره های بین المللی او را به بازیگری جهانی نیز بدل کرده است و هنوز بسیاری از مردم جهان بازی درخشان وی در فیلم جهانی «بادبادک باز» را به خوبی به خاطر دارند از جمله هنرمندانی است که در تمام پنج روز جشنواره در برج میلاد به عنوان چهره ثابت حضور داشته و به فراخور احوال با هنرمندان، عوامل حاضر آثار اکران شده و رسانه ها به گپ و گفت می پردازد.

اما در کنار بازار داغ دعوت مردم از هنرمندان برای گرفتن عکس، درخواست ارشادی برای گرفتن یک عکس با کودک شش ساله(هلنا) به عنوان خردسال ترین بازیگر امسال فیلم فجر که نقش دختر مهتاب کرامتی در فیلم «عصر یخبندان» را ایفا می کرد نگاه های فراوانی را به خود خیره کرد.

وی که این کودک را در کنار پدر و مادرش و در خیل حاضران در فضای بیرونی جشنواره شناسایی کرده بود را صدا کرد، پیش او روی زانوهایش نشست و به شکل محترمانه ای از او درخواست کرد که عکسی به یادگار با او بگیرد.

دختر هم ضمن نقش بستن لبخند رضایت در جوار لپ های نمکین خود از این درخواست استقبال کرد و تمام تلاش خود را به کار بست که نه به عنوان یک کودک خردسال که به شکل یک ستاره بازیگری ژستی در کنار همایون ارشادی برای گرفتن عکس بگیرد که این مساله با تشویق حاضران در فضای بیرونی برج میلاد مواجه شد.** پرداخت خمس و زکات آموخته های سینمایی

اکران فیلم «دو» به کارگردانی سهیلا گلستانی به عنوان یکی از فیلمسازان جوان سینمای ایران که نخستین فیلم خود را به تهیه کنندگی و بازیگری پرویز پرستویی در روز پنجم جشنواره برای اهالی رسانه، منتقدان و هنرمندان اکران کرد با بازخوردهای متعددی از سوی حاضران در سالن رو به رو شد.

بسیاری با تاکید بر آنکه نام پرستویی در سینمای ایران یک وزنه و استوانه است و وقتی وی در مقام تهیه کننده یک فیلمساز جوان ظاهر می شود و در آن اثر بازی هم می کند باید دارای ویژگی های خاصی باشد تا حدی انتظارات از این اثر سینمایی را بالا برده بود که با اتمام فیلم و عدم دریافت حس مثبت از سوی مخاطبان آنها سیل سوالات خود را از پرویز پرستویی درباره کیفیت نه چندان مطلوب فیلم و حتی فیلمنامه آن مطرح کردند.

پرستویی هم با خنده همیشه نقش بسته اش طی این پنج روز جشنواره که در هر بار مشاهده چهره او در ساعات های مختلف مشخص است که تغییری در اندازه آن هم ایجاد نشده با تاکید بر لزوم حمایت از جوانان گفت: این فیلم اثر بی ادعایی است و تمامی نقدها را به شرط مستدل و منطقی بودن قبول می کند و نکته مهمتر آنکه حمایت من از جوانان سینما شکل پدرانه است و تلاش می کنم خمس و زکات داشته هایی که سینما به من داده را به جوانان و پرچمداران آینده آن پرداخت کنم.** حمایت از جوانان گل سر سبد سخنان هنرمندان

از روز نخست جشنواره رسانه ای نبوده که در گفت و گو با هنرمندان و دست اندرکاران تولید آثار اکران شده در برج میلاد و یا در نشست های نقد و برسی حاضر باشد و از زبان هنرمندان میان سال و پیشکسوت درباره لزوم حمایت از جوانان نشنود.

شاید در روزهای نخست این مساله به موجی تشبیه شده بود که قرار است امسال مُد جشنواره باشد اما وقتی این صحبت ها حتی فارغ از نگاه رسانه ای در فضای خارجی برج میلاد و یا هنگام صرف وعده غذایی و یا چای گرمی نیز بین هنرمندان جاری می شود؛ به وضوح می توان فهمید که این مساله کاملا خودجوش است و در حقیقت هنرمندان جوان سینما خود را به آن حد از شایستگی رسانده اند که با تجربه های این عرصه بر لزوم حمایت از آنها در هر فرصتی تاکید می کنند.

برای افرادی که تنها چند سال اخیر با جشنواره فیلم فجر در برج میلاد همراه بودند این مساله بسیار جالب تر است چرا که در دو، سه دوره اخیر نه تنها بحثحمایت از جوانان مطرح نبود که کمتر شاهد حضور نسل جوان در عرصه سینما بودیم اما گویا شعار تدبیر و امید دولت یازدهم و تغییر فضای فرهنگی، روحیه امیدواری به جوانان هنرمند ایران زمین را بیش از پیش در دل هنرمندان پیشکسوت تقویت کرده است.** بازار داغ عکس سلفی

امان از دنیای دیجیتال و فضای مجازی و تکنولوژی! حضور سیل مخاطبان به عنوان میهمانان ویژه اکران ها و گوشی های هوشمند آنها و البته خوش و بش هنرمندان با یکدیگر بازار داغی را برای گرفتن عکس های سلفی ایجاد کرده است که البته سهم درخواست مخاطبان و میهمانان از هنرمندان برای گرفتن این نوع عکس از گرفتن عکس های سلفی میان خود هنرمندان با یکدیگر بیشتر است.

نکته جالب در این میان شیشه های بلند راهروهای برج میلاد بعد از غروب آفتاب است که با روشن شدن چراغ های داخل سالن خاصیت آیینه گون پیدا می کنند و درست مانند آیینه به بازتاب چهره ها می پردازند و جماعت هنرمند با قرار گرفتن در جو هنری حاضر در برج میلاد تمام تلاش خود را به کار می برند تا با انعکاس چهره های شان از خود عکس سلفی بگیرند و اینجاست که این جمله به ذهن نگارنده این مطلب می افتد که «من و شیشه های برج میلاد.. همین جوری یه هویی!»** فواره برج میلاد هنرمند شد

بعد از گزارش روز گذشته خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) درباره پخش آهنگ فوتبالیست ها در آب نمای(فواره) موزیکال فضای باز جشنواره، مسئولان این رخداد تصمیم به اصلاح این مساله گرفتند و با گرفتن دست های یکی از خبرنگاران ایرنا و بردن او کنار آب نما نشان دادند که نه تنها ریتم موسیقی و فشار فواره های این آب نما را اصلاح کردند که با تغییر آهنگ های آن حالا پخش آهنگ های هنری و سمفونیک را در دستور کار قرار دادند.

به هر حال از شدت پیگیری مسئولان برج میلاد کمال سپاس را داریم و از آنها در رفع این آسیب! قدردانی می کنیم. از دوستانی هم که طی پنج روز آینده تا پایان جشنواره فیلم فجر از شنیدن آهنگ انیمیشن فوتبالیست ها محروم شده اند کمال عذرخواهی را داریم و دیگر آنکه باقی بقایتان…** بر جمال محمد صلوات

بازتاب گسترده و بی نهایت موفق کامنت ها و صفحات اینترنی «من عاشق محمدم(ص)» و «درود بر محمد(ص)» که به خاطر چاپ کاریکاتور موهن از پیامبر مهر و مهربانی اسلام از سوی نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» صورت گرفت باعثشد تا مسئولان برگزاری جشنواره در کنار استند عکاسی گروهی هنرمندان حاضر در جشنواره، تابلوی بزرگی با محور صلوات بر محمد(ص) و ارادت به ختم رُسُل را در راهرو برج میلاد نصب کنند که این تابلو به محلی برای عکاسی هنرمندان و حاضران در برج میلاد بدل شده است.

این افراد بعد از گرفتن عکس با سرعت آن را در صفحات اجتماعی مختلف فضای مجازی بازنشر می دهند و با نشان دادن آن به دوستان و همکاران و برخی هنرمندان از آنها هم درخواست می کنند تا ادامه دهنده این راه باشند.

سی و سومین جشنواره فیلم فجر که از ۱۲ بهمن آغاز شده تا ۲۲ ماه جاری در تهران دایر است.