به گزارش افکارنیوز، سال گذشته بود که در کمال ناباوری یک فیلمساز بخش نگاه نو همه نگاه ها را به سمت و سوی فیلم خود جلب کرد. فیلمی که احساس و انتطار در آن به معنای واقعی نمایش داده شده بود و در عین تلخی، حال درونی مخاطب را خوب می کرد. اما چیزی که سبب انس مخاطب با این فیلم می شد افزون بر فیلمنامه و کارگردانی خوب بازی درخشان بازیگرانش بود که در راس آنها مریلا زارعی در نقش الفت حضور داشت.

خودش همه سادگی ها، نگاه ها و اتفاقاتی که از سوی او برای نقش الفت افتاده را کار خدا می داند و به خاطر حفظ حرمت این نقش و ماندگاری بیشتر آن دیگر نمی خواهد تکرارش کند. مریلا زارعی بازیگر باتجربه و با اخلاق سینما که برای بازی در نقش الفت شیار ۱۴۳ جوایز زیادی از جمله جایزه آسیاپسفیک را گرفت امسال با یک نقش کاملا متفاوت در سی و سومین دوره جشنواره فجر ظاهر شده است، نقش جنگجویی که شهرزاد نام دارد و با شجاعت از ارزش هایش دفاع می کند؛ به همین بهانه وارد گفتگویی با وی شدیم که در ادامه متن این گفتگو را از نظر می گذرانید.

*فیلم‌ها را در ۱۰ روز جشنواره نمی بینم


خانم زارعی سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر را چگونه ارزیابی می کنید؟


من در روزهای جشنواره فیلم‌ها را نمی بینم به نظرم دیدن سه فیلم در یک روز سبب قضاوت های غلط می شود. زیرا مخاطب مجبور است ۳ فیلم ببیند و احساس و بازی در او رسوخ می کند؛ ترجیح می دهم با حوصله و با فراخ بال بیشتری فیلم ها را ببینم. زمانی که یک بازیگر در چند اثری که در یک روز اکران می شود دیده شود اتفاق های مثبتی نمی افتد. در کنار همه اینها من امسال مشغول بازی در سینمایی گیتا بودم و همین امروز هم تا ساعت ۶ صبح بازی داشتم و هرگز نمی توانستم به سینما بیایم و فیلم ها را ببینم تنها امروز آمدم تا شهرزاد تنها نماند.

*جوانان نفس تازه‌ای به سینما می دمند

حضور پر رنگ جوانان در این دوره را چطور می بینید؟


حضور پررنگ جوانان اتفاق خوبی است و من این موضوع را به فال نیک می گیرم. جوانان نفس‌های تازه ای به سینما می دمند و سبب رونق سینما می شوند.

به نظر شما کم رنگ شدن حضور پیشکسوتان وزنه ای را از سینما کم نمی کند؟


این که به جوانان بها می دهند خیلی خوب است اما توجه زیاد به جوانان نباید باعثدور ماندن از باتجربه ترها شود. مگر اصلا می شود عزیزانی چون علی نصیریان که در کمال سلامت شمع ۸۰ سالگی خود را خاموش می کند و در این دوره هم حضور دارد کنار گذاشت. زمانی من نوعی به خودم افتخار می کنم که در کنارم عزت الله انتظامی نقش آفرینی کند. هر مملکتی به تجربیات پیشکسوتانش افتخار می کند و با بکار گیری آنها رشد و ارتقای سطح همه عرصه هایش را به ارمغان می آورد؛ زمانی سینمای ما بهبود می یابد که در همه عرصه‌ها جوانان در کنار پیشکسوتان کارکنند، این موضوع موجب می شود نشاط و پویایی جوانان به پیشکسوتان نفوذ کند. کنار گذاشتن هر یک از این دو گروه سبب سرخوردگی آنها می شود، اصلا نمی شود گفت پیشکسوتان طرفدار سینمای کلاسیک بودند پس آنها را کنار بگذاریم به نظرم این دو گروه باید در کنار هم تشویق و تنبیه شوند و به هر دو توجه شود ما باید بدانیم اگر پیشکسوتان باشند جوانان نیز هستند جوانان باید جرات شکسته شدن محدودیت ها را به پیشکسوتان بدهند و در کنار ریشه‌های هنری مملکت موفق باشند.

*الفت در کارنامه حرفه ای و هنری من همیشه جلوه گر است


شما بازیگری را با ایفای دو نقش متفاوت الفت و شهرزاد به خوبی معنا کردید. چه شد که به این نقش رسیدید؟

بدون شک الفت در کارنامه حرفه ای من همیشه جلوه گر خواهد بود اما قرار نیست ما به اعتبار یک نقش آن را تکرار کنیم، برای اینکه چند سال دیگر مردم و مادران شهید به من تلنگر می زنند و می گویند تو مریلا زارعی هستی نه الفت. من در این یک سال پیشنهادهای کاری زیادی داشتم اما هدفم رد کردن هر نقش زن و مادر بود و احتمال می دادم که تا ۲ سال بیکار بمانم اما شهرزاد ۱۸۰ در جه مقابل الفت بود و به همین دلیل آنرا انتخاب کردم. اگر کسی در یک نقش موفق است او نقش و نقشش او نیست من حتی لحظه ای هم نمی توانم داغ یک مادر شهید را تحمل کنم و تنها نقش آن را بازی کردم من به احترام تمام الفت های سرزمینم و برای ماندگاری بیشتر آن نقش آن را تکرار نکردم و به دلیل تفاوت زیاد شهرزاد را ایفا کردم.

مخاطبان باید به بازیگر برای انتخاب نقش های متفاوت جسارت دهند


از اینکه نقش شهرزاد نتواند رضایتی که الفت برای مخاطب به ارمغان آورد را به بار بیاورد نترسیدید؟


من به عنوان یک بازیگر تصمیم گرفتم نقش های متفاوتی را بازی کنم. قطعا باید عرصه بازیگری را به شکل پویا ادامه داد و برای تحقق این موضوع باید نقش های متفاوت را تجربه کنم ممکن است شکست بخورم یا پیروز شوم اما آنچه برای من مهم است یا علی گفتن و بلند شدن پس از شکست است. مردم ما باید با حمایت از بازیگران به بازیگر جسارت انتخاب نقش های متفاوت را بدهند، سینما همچنان جریان دارد و بازیگر باید نقش های متفاوتی داشته باشد از نظر من ماهی سیاه کوچولو و شهرزاد هر دو خوب هستند امیدوارم مخاطبان با آن ارتباط برقرار کنند.

*در سینما همه چیز غیر قابل پیش بینی است


در مورد نقش شهرزاد کمی توضیح دهید.

شهرزاد جنگجویی است که در جنگل های آمل مشغول مبارزه است، امیدوارم دیدن فیلم ماهی سیاه کوچولو سبب مطالعه مخاطبان درباره تاریخ بعد از انقلاب و حماسه آمل شود، من از لحاظ بازیگری تمام توان خود را برای شهرزاد گذاشتم و از آنجایی که سینما غیر قابل پیش بینی است نمی توانم درمورد وضعیت اکران نظر دهم.

*برای خودم هیچ آرزویی ندارم و آرزویم سلامتی و آرامش مردم است


شما در سال گذشته خیلی خوب درخشیدید، در سال جدید سینمایی چه آرزویی برای خود و سینما دارید؟

من برای خودم هیچ آرزویی ندارم و آرزویم آرامش، سلامتی و بهبود وضعیت اقتصادی مردم است. حال خوب مردم سبب می شود آنها به سینما و دیگر هنرها رو بیاورند و برای سینما نیز خوب می شود.

یعنی به آنچه در بازیگری می خواستید رسیده اید؟


نه هرگز، من تازه اول راه بازیگری هستم و راه زیادی تا انتها دارم اما چیزهای مهم تر از من وجود دارد.

*گذشته را توشه‌ای برای آینده‌ام قرار می دهم


برای دوستداران یا منتقدان خود صحبتی ندارید؟


من هیچگاه در گذشته نمی مانم و از اتفاقات آن برای آینده استفاده می کنم، ماندن در گذشته سبب باز ماندنم ار آینده می شود. الفت یک خاطره خوب بود که آن را برای خود نگه می دارم به تلخی های گذشته فکر کردن ثمری ندارد و من از تجربیات و شنیده های گذشته استفاده می کنم تا قدم های بعدی را محکم تر بردارم. استقبال مخاطبان از الفت و نفس هایشان و اینکه در سینما آمدند و الان منتطر آمدن شیار ۱۴۳ به رسانه ها و آرشیو کردن آن هستند حالم را خوب می کند و یک حس عالی برایم به وجود می آورد.


*سعی کردم در همه حوزه ها پا بگذارم


فکر می کنید مخاطبان نقش شهرزاد را از شما می پذیرند؟


همیشه یکسری نقش ها برای بعضی خوشایند و برای بعضی کسل کننده است، من همیشه سعی کردم در عرصه های مختلف پا بگذارم و نقش های متفاوتی را تجربه کنم این موضع باعثمسیر درست بازیگری من می شود و امیدوارم مخاطبان هم خوششان بیاید.

تا به امروز به کدام فیلم سیمرغ می دهید؟


من در هر دوره جشنواره فقط فیلم های خودم را می بینم به همین دلیل نمی توانم راجع به این موضوع صحبت کنم.

حرف پایانی؟


از همه عزیزانی که من را تشویق و یا نقد می کنند تشکر می کنم و آرزوی بهروزی، پیروزی و سلامتی برای همه دارم.